RPA, podstawowe informacje, co zwiedzać, jak zwiedzać

Atrakcje turystyczne w RPA

Ceny paliw

Etylina 95 oct:
ZAR 19.54 za ltr (ok. 5.15 PLN)(22.11.2021)
Olej napędowy 500ppm:
ZAR 17.20 (ok. 4.53 PLN)(22.11.2021)

Ceny produktów żywnościowych

Zamiast podawać listę niektórych produktów, polecam gazetkę supermarketu PicknPay. Ceny podano w randach RPA. Należy podzielić je przez 4, by mieć cenę w złotówkach. 1 ZAR kosztuje obecnie około 26 groszy. Jeśli ten sposób podawania cen spodoba się Państwu, mogę zamienić ceny na złotówki. Najpierw muszę sprawdzić, jakie jest zainteresowanie.

Gazetka reklamowa supermarketu Gazetka Pick n Pay (22.11.2021)

Trudno o podanie dokładnych cen hoteli backpackerskich. Kształtują się one w granicach 50 PLN za noc. Najlepszą metodą znalezienia miejsca backpacker jest strona Hotele RPA. Należy tam wybrać prowincję, która nas interesuje. Zostaniemy przekierowani do strony, dzięki której będziemy mogli dokonać wyboru standardu hotelu, jaki nas interesuje. Na samej górze jest opcja "backpackers". Znajdą Państwo setki tanich hoteli na terenie całej Afryki Południowej.

Pieniądze w RPA

System bankowy jest bardzo dobrze rozwinięty. Wg tygodnika "You", banki RPA są 18 razy droższe niż banki angielskie, dlatego prosimy ich w miarę możliwości unikać. Banki w RPA uważają się za najlepsze na świecie. Bankomaty są umieszczone w każdym centrum handlowym i na większości stacji benzynowych. Akceptowane są karty kredytowe i karty gotówkowe. Wymiana pieniędzy na ulicy jest zabroniona. W RPA za przestępstwo kryminalne uznaje się posiadanie przez obywateli kraju innej waluty, dlatego pieniądze można wymienić w bankach albo w biurach Travel Exchange. Przy wymianie wymagany jest paszport służący jako dowód, że dana osoba przyjechała z zagranicy

.

Internet

Kafejki internetowe są generalnie dostępne w cenie ok. R50 za godzinę (ok. 13 PLN). W przypadku dużego transferu można spodziewać się dopłaty 30 centów za 1MB, ponieważ internet należy w RPA do bardzo drogich z powodu braku konkurencyjnych firm.

Telefony w RPA

Jakie wtyczki w RPA, przejściówka elektryczna do gniazdka

Sieć telefoniczna jest dobrze rozbudowana, jednak w RPA istnieje tylko jedna firma telefoniczna zapewniająca połączenia kablowe Telkom, dlatego z powodu braku konkurencji proszę się spodziewać wysokich cen. International Roaming jest bardzo drogi, dlatego lepiej kupić kartę SIM - przy zakupie karty SIM wymagane jest zarejestrowanie swoich danych osobowych w biurze RICA (najczęściej robi się to podczas zakupu). W przypadku turystów wymagany jest paszport i zaświadczenie z hotelu jako potwierdzenie adresu. Najlepiej zrobić to na lotnisku. Do rozmów zagranicznych polecamy używanie kart telefonicznych Talk Time (International Calling Card) i oczywiście zachęcamy do korzystania z budek telefonicznych. Hotele liczą za połączenie dwa razy drożej.

Wtyczki elektryczne i napięcie

W RPA i krajach sąsiednich używane są trójbolcowe wtyczki, które nie są dostępne w Europie. W każdym centrum handlowym dostępne są adaptory w cenie ok. 15 PLN. Napięcie 220V 50 Hz.

Wtyczka RPA

Choroby w RPA

Przyjmowanie tabletek na malarię zaleca się turystom planującym zwiedzanie Parku Narodowego Krugera, Niskiego Weldu i północnego Kwa Zulu Natal. Warto wcześniej skonsultować się z lekarzem. W długiej trawie żyją kleszcze, które mogą przenosić gorączkę kleszczową. Na piesze wycieczki najlepiej jest zakładać długie spodnie, a nogawki upychać do butów lub skarpet. Przypadki ukąszenia przez węże nie są częste, ponieważ gady te na ogół chowają się przed ludźmi. W niemal wszystkich zbiornikach wodnych na północy Kwa Zulu Natal i Wschodniej Prowincji Przylądkowej występują przywry wywołujące bardzo groźną chorobę zwaną bilharcjozą. Z tego powodu nie należy wchodzić do stawów i potoków. Nie należy natomiast martwić się o chorobę podróżników, czyli biegunkę. W RPA można bez obaw jeść świeże owoce, lody, warzywa, sałatki i pić wodę z kranu. Najwięcej ludzi umiera w RPA z powodu AIDS, bardzo wiele osób jest nosicielami wirusa HIV. Należy więc unikać seksu bez zabezpieczenia. Tanie wyjazdy do RPA

Wynajem samochodu

Z pewnością najlepszym sposobem zwiedzania RPA jest wynajęcie samochodu. Prosimy tylko pamiętać, że kierowcy w RPA nie należą do najlepszych, a większość z nich zakupiło prawa jazdy. Obowiązuje ruch lewostronny. W przypadku uszkodzenia samochodu (np. stłuczonej lampy) firmy ubezpieczeniowe ściągają z karty kredytowej udział własny w wysokości R8000 (ok. 3000 PLN). Jest to napisane małym druczkiem, ale wymagany jest na Twojej karcie limit na właśnie taką ewentualność.

Brytyjski tygodnik "The Economist" z dnia 28.02.2016 zamieścił informację o izraelskim szpiegu działającym na terenie RPA, który nie był w stanie wykonywać swoich zadań, bo cały czas błądził. Jeśli szpieg ginie w labiryncie ulic, oznacza to że przeciętny turysta też będzie miał problemy. Powoduje to niepotrzebny stress. Lepiej więc wynająć przewodnika z samochodem, wtedy zobaczymy więcej bez niepotrzebnych nerwów.