Mozambik turystyka, wszystko o Mozambiku


Mozambik, przed wyjazdem wiadomości

Maputo

Vasco da Gama dotarł na tereny obecnego Mozambiku w 1498 roku. Już w 1505 roku Portugalczycy założyli pierwsze osiedla w okolicach dzisiejszego miasta Beira. Walkę o niepodległość kraju rozpoczęła partia FRENLIMO w 1964 roku. Przy pomocy Związku Radzieckiego w 1974 roku udało się wynegocjować zawieszenie broni. W 1975 roku Mozambik przeszedł z rąk portugalskich w ręce radzieckie.

Walka o niepodległość przekształciła się w wojnę domową i była prowadzona przez partię RENAMO. Dopiero w 1994 roku udało się przeprowadzić pierwsze demokratyczne wybory. Dobrze prosperujący kraj stał się ruiną podczas okupacji radzieckiej. Obecnie Mozambik zaliczany jest do najbiedniejszych krajów świata. Stolica kraju Maputo (poprzednio zwana pod nazwą Lourenco Marques) uważana była za jedno z najpiękniejszych miast, obok Kapsztadu i Rio. Wybudowano tu obiekty zaprojektowane przez francuskiego inżyniera Gustawa Eiffla – znanego na całym świecie twórcy obiektów z żelaza i stali.

Mozambik, informacje praktyczne

Mapa Mozambiku

Mapka Mozambiku

Obecnie Maputo bardzo szybko odzyskuje utraconą świetność. Warto tam odwiedzić miejsca, takie jak: Natural History Museum wybudowane z piaskowca w stylu portugalskiego gotyku, ogród botaniczny, 19-wieczną fortecę, historyczną stację kolejową zbudowaną z pomącą A. G. Eiffel'a i Narodowe Muzeum Sztuki. Mozambik zasłynął już dzięki 2500 km linii brzegowej, z piaszczystymi wyspami i egzotycznymi plażami. Jest idealnym miejscem do nurkowania i odpoczynku.

Warto wspomnieć o niewielkiej wyspę zwanej również Mozambik, położonej na Oceanie Indyjskim, na której portugalski żeglarz Vasco da Gama zbudował fortecę. Polecanym przez nas miejscem jest Narodowy Park Bazaruto. Jest największym Parkiem na terenie Oceanu Indyjskiego. Park posiada ponad 2000 gatunków ryb, 100 twardych i 27 miękkich gatunków korali, 5 gatunków morskich żółwi. Występuje tu największe skupisko dugong, uważanych przez pierwszych żeglarzy za nimfy wodne

.

Bezpieczeństwo w Mozambiku

Obserwujemy, że od pewnego turyści obawiają się odwiedzać Mozambik z kilku prostych powodów: boją się, aby nie zatrzymano ich na granicy, mają problemy z załatwieniem wizy, słyszeli historie o bandyckiej policji drogowej, boją się malarii i korupcji. Z wymienionych przyczyn większość turystów wybiera inne kraje i niestety wiele traci. Uważamy, że Wasze obawy nie mają żadnych podstaw. Wizę z łatwością otrzymacie w Pretorii jeden dzień przed wyprawą.

Jeśli jesteście zwykłymi turystami, odprawę celną przejdziecie bez żadnych problemów. Jeśli zachowujesz się arogancko i myślisz, że Twoje pieniądze przyniosą Ci respekt, grubo się mylisz. Prawda jest taka, że spotyka się czasami skorumpowanych policjantów szukających dodatkowych dochodów. Najłatwiejszym ich celem staną się zagraniczni turyści. Aby uniknąć tego problemu, radzimy nie łamać przepisów drogowych, nie przekraczać dozwolonej prędkości, zapinać pasy bezpieczeństwa. Nie należy podawać policjantowi swoich dokumentów, raczej pokazać je przez zamknięte okno.

Nie należy dawać policjantowi pieniędzy, w ten sposób zwiększasz korupcję. Stanowczo domagaj się spotkania z przełożonymi w najbliższym posterunku. Jeśli spędzisz dłuższy okres w tym kraju, zapewne zarazisz się malarią, ponieważ nie można brać profilaktycznych tabletek dłużej niż 3 miesiące. Nie możesz też całkowicie uniknąć ukąszeń komarów. Przy krótszych wizytach, jeśli dobrze się przygotujesz, malaria nie stanowi żadnego zagrożenia. Znamy ludzi żyjących na stałe w Mozambiku w miejscach z bardzo wysokim wskaźnikiem zachorowań.

Niektórzy zakażają się malarią aż do 8 razy w roku. Wyleczenie malarii kosztuje tu 10 PLN, leki można kupić w każdej aptece bez recepty. Co do korupcji, nie staraj się przekupywać urzędników, raczej daj im prezent za pomyślne załatwienie sprawy. Pamiętaj, że zarabiają oni tyle miesięcznie, ile Ty- w jeden dzień. W Mozambiku obserwujemy poprawę infrastruktury, co sprzyja rozwojowi turystyki. Jest to wspaniały kraj, dlatego nie odmawiaj sobie przyjemności odwiedzenia tego miejsca.