Zimbabwe - zanim pojedziesz


Warto wiedzieć o Zimbabwe


Mapka Zimbabwe

Zimbabwe to bardzo biedny i słabo rozwinięty kraj, co jest pewnego rodzaju atrakcją turystyczną. Okolice Wodospadu Wiktorii mają dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Nic dziwnego, działają tutaj głównie zagraniczne korporacje.

Parki narodowe Zimbabwe nie są często odwiedzane ze względu na sytuację polityczną kraju. Dzięki temu możesz pojechać na tanie safari bez tłumów turystów. Za każdym razem kiedy odwiedzam Zimbabwe, zaskoczony jestem swoistym charakterem miejsc. W Mana Pools możesz wiosłować na kanoe obok hipopotamów, chodzić po królestwie lwa w Matusadona, albo podziwiać sztukę Buszmenów w towarzystwie nosorożców w Matobo Hils. Wielkie Zimbabwe to ruiny, tajemniczej cywilizacji, która z niewiadomych powodów upadła.

Zalecane miesiące do podróży: maj - wrzesień, ale w czerwcu i lipcu temperatura może spaść do zera, dlatego prosimy zabrać ciepłe kurtki

Ruiny- Wielkie Zimbabwe

Kamienne ruiny (wciąż nie do końca wyjaśnionego pochodzenia) to największa kamienna budowla w Afryce po piramidach, jej ściany sięgają 15 m wysokości, zbudowane zostały bez użycia cementu, są to precyzyjnie ustawione kamienie.

Obiekty UNESCO w Zimbabwe

Na liście UNESCO znajduje się 5 atrakcji turystycznych Zimbabwe.

Dziedzictwa Kultury

Ruiny Wielkiego Zimbabwe wpis w 1986 roku

Ruiny Khami wpis w 1986 roku

Matobo Hills wpis w 2003 roku

Dziedzictwa Przyrody

Park Narodowy Mana Pools, Sapi and Chewore Safari Areas wpis w 1984 roku

Wodospad Wiktorii wpis w 1989 roku

Informacje wizowe, waluta

Wizy


Nie wymagana jest wiza wjazdowa od obywateli Wspólnoty Rozwoju Afryki Południowej. Obywatele większości krajów, do Zimbabwe. Cena wizy to około 30 US$, istnieje możliwość wbicia jej na granicy. Większość turystów jedzie przez Zimbabwe do Botswany i Zambii, dlatego zalecamy o ubieganie się o wizę wielokrotnego wjazdu, której koszt to 45US$.

Flaga Zimbabwe

Zimbabwe Flaga

Flaga składa się z 7 równoległych pasków w kolorze: zielony, złoty, czerwony i czarny oraz pięcioramienną gwiazdę z wizerunkiem orła wykutego w kamieniu przez nieznany lud - figura ptaka odnaleziona w Wielkim Zimbabwe. Projekt flagi obowiązuje od 18 kwietnia 1980 roku, czyli od dnia, kiedy Zimbabwe stało się niepodległym krajem.

Kamienny ptak symbolizuje historię Zimbabwe, czerwona gwiazda nawiązuje do ustroju komunistycznego.

Waluta Zimbabwe

Rząd Zimbabwe dobrze rozumie znaczenie turystyki dla gospodarki kraju, powołano nawet specjalną policję zajmującą się ochroną turystów. Nędza – skutek upadłej gospodarki kraju zmusza ludzi do szukania dodatkowych źródeł dochodu. Dobrze więc będzie wymienić niepotrzebne ubrania i drobne przedmioty na ręcznie wykonane ozdoby. Zimbabwe ma chyba najniższy stopień inflacji na świecie. Tak, to nie pomyłka, w Zimbabwe nie ma praktycznie inflacji. Sytuacja poprawiła się sama, bez pomocy rządu. Moim zdaniem jest to genialne rozwiązanie. Jak wszyscy wiedzą, w Zimbabwe używano wagi do liczenia pieniędzy. Stało się to wielkim problemem narodowym. W dodatku, nikt nie chciał mieć dolarów Zimbabwe, bo traciły one wartość z dnia na dzień. Dlatego wszystkie ważniejsze transakcje zaczęto przeprowadzać w dolarach USA. W maju 2009 roku porzucono lokalną walutę. Zimbabwe oficjalnie przyjęło dolara USA jako swój prawny środek płatniczy. Nie ma jednak w obiegu monet, czyli nie może być centów, reszta wydawana jest w postaci towarów. Okazało się, że porzucenie własnej waluty pracuje dobrze, dlatego bank centralny Zimbabwe zgodził się na używanie czterech dodatkowych walut, były to rand RPA, botswańska pula i funt brytyjski. W 2016 roku ogłoszono legalizację następnych czterech walut: juana, rupii indyjskiej, jena oraz dolara australijskiego. W ten sposób Zimbabwe stało się jedynym krajem, gdzie w obiegu jest 8 walut, bez waluty własnej. Ułatwiło to życie turystom. Teraz można tutaj płacić dosłownie wszystkim. Zawsze podziwiałem zdolność lokalnych ludzi do przeliczania walut. Znają kursy i szybko przeliczają na dolara USA. Niestety, nikt nie opiera się na kursach walut ogłaszanych przez banki, każdy liczy jak chce, dlatego najlepiej będzie płacić dolarem USA.

Galeria zdjęć z Zimbabwe

Kilka zdjęć

Ancient City Lodge Boma Gorges Lodge Lokhutula Zimbabwe Ruiny Wielkie Zimbabwe Sikum Tree Logde w Zimbabwe Malowidła buszmenów Matobo Hills Lodge w Zimbabwe Motolotnia Grób Rhodesa