Park Pilanesberg w RPA


Kilka faktów o Pilanesbergu

Krater wulkanu w parku Pilanesberg
Krater

Park Pilanesberg na kraterze wygasłego wulkanu

Kolisty kształt krateru z czasów prehistorycznych. Dla mnie wygląda to bardziej niż krater powstały po eksplozji meteorytu. Dokładnie widoczna jest fala uderzeniowa.

Na samym dloe widoczne jest Sun City

×

Unikalna struktura Pilanesbergu rozwijała się przez setki tysięcy lat. Dzięki położeniu pomiędzy suchą Pustynią Kalahari i wilgotniejszym terenem, w Pilanesbergu występują zróżnicowane gatunki zwierząt i roślin. Kolisty kształt krateru powielił zarys krateru czynnego w czasach prehistorycznych. Cztery pierścienie zastygłej lawy okalają zaporę Mankwe. Teren położony jest nieco wyżej od otaczającej go równiny. Znajduje się tu wiele odmiennych typów budowy geologicznej, obserwować można otwarte przestrzenie, urwiska skalne, strome i łagodne podnóża.

Dzięki temu są tu dogodne warunki dla 132 gatunków drzew i co najmniej 68 gatunków traw. Dzięki różnorodnej roślinności warunki do życia znalazło wiele gatunków zwierząt, począwszy od Wielkiej Piątki do 50 gatunków większych ssaków, 354 gatunków ptaków, 65 gatunków gadów, 18 gatunków płazów i tysięcy innych małych zwierząt. Narodowy Park Pilanesberg znajduje się w odległości 50 km od Rustenburga i zaledwie 2 godz. jazdy z Johannesburga. Ta unikalna struktura ukształtowana została przez aktywność wulkaniczną około 1200 milionów lat temu. Obszar otoczony jest czterema okręgami wzgórz pochodzenia wulkanicznego. Wiele zwierząt zostało przeniesionych tutaj po roku 1979 w czasie "operacji Genesis".

Dlatego dzisiaj możemy spotkać w Pilanesbergu nosorożce białe i czarne, lwy, lamparty, słonie, bawoły, antylopy gnu, hipopotamy, a także mniejsze ssaki, wśród nich: żyrafy, zebry, hieny, gepardy, krokodyle, antylopy. Typowe dla tego obszaru sępy budują swe gniazda na skalistych zboczach gór Magaliesberg. Aby zachować gatunek założono wiele punktów dokarmiania. Pilanesberg Park polecany jest przez nas głównie z tego powodu, że jest wolny od malarii, a przy tym znajduje się w sąsiedztwie innych atrakcyjnych miejsc, takich jak Sun City. Powstała nawet "restauracja dla sępów" w pobliżu bramy Manyane Gate. Można tam spotkać 30 do 40 sępów przylądkowych, czasami sępy afrykańskie i marabuty. Po drodze z Johannesburga polecamy odwiedzić następujące miejsca: Kolebkę Ludzkości, Sanktuarium Słoni, tradycyjną wioskę Lesedi, zaporę Hartbeespoort.

Infrastruktura Parku Pilanesberg

Park posiada ponad 188-kilometrową sieć doskonale utrzymanych dróg szutrowych, punkty obserwacyjne, kryjówki w okolicach wodopojów i miejsca na pikniki oraz miejsca noclegowe o wysokim standardzie.

Historia Parku Pilanesberg

Przed powstaniem parku Pilanesberg, tj. przed 1979 rokiem, na całym obszarze nie było dzikich zwierząt ze względu na zaludnienie i dużą ilość farm. Dużym kosztem cały obszar został odkupiony od rolników, a ślady ludzkiej działalności zostały usunięte. Płot długości 110 km został wzniesiony w górzystym terenie, powstało również 188 km szos dla turystów. W czasie "Operacji Genesis" zakupiono ponad 6000 sztuk dzikich zwierząt.

Antylopa Gnu Guźce, czyli dzikie świnie pasące się na terenie parku Pilanesberg Wspaniałe krajobrazy afrykańskie Zebry na drodze żyrafa widziana w czasie obgryzania kolczastych krzewów w PN Pilanesberg żyrafa widziana w czasie obgryzania kolczastych krzewów w PN Pilanesberg