RPA waluta, ciekawostki, pogoda


Grupy etniczne, demografia RPA

Koloredzi przylądkowi z RPA
Typowa dla RPA grupa etniczna to Mulaci Przylądkowi zwani też Koloredami, czyli mieszanka Buszena z Europejczykiem

Mieszkaniec RPA to Południowoafrykańczyk, kobieta mieszkająca w RPA to Południowoafrykanka.

Najliczniejsza grupa Południowoafrykańczyków to Nguni w jej skład wchodzą: Xhosa, Zulu, Suazi i Ndebele

Sotho-Tswana w jej skład wchodzą: południowi, zachodni i północni Sotho (Tswana)

Venda, Tsonga, Afrykanerzy (biali), angielskojęzyczni, Mulaci, Hindusi i emigranci z innych krajów Afryki

75 mln mieszkańców (2020). Skład etniczny: 79.2% Czarni, 8.9% Biali, 8.9% Koloredzi, 2.5% Azjaci. Religia: chrześcijanie (67,9 %), hinduiści (2,1%), muzułmanie (1,4%). Średnia długość życia: kobiety 64 lat, mężczyźni 57 lat.

Więcej o Koloredach: Koloredzi Przylądkowi
Wykres Demografii RPA
Struktura demograficzna RPA w 2012 roku
Zaludnienie RPA
Liczba Ludności w RPA

Po co odwiedzić RPA?

Republika Południowej Afryki oferuje zróżnicowane atrakcje, każdy znajdzie coś ciekawego.

1. Przystępne ceny: Chociaż w RPA spotkasz pięciogwiazdkowe hotele i luksusowe loże, istnieją też miejsca dla osób z mniej zasobnym budżetem. Waluta RPA jest słaba, w związku z trwającą tutaj od 5 lat recesją.

2. Przyroda: Republika Południowej Afryki jest dumna ze swoich parków narodowych pełnych zwierząt. Pojedź na safari do Parku Krugera, taka wizyty będzie niezapomnianym przeżyciem.

3. Plaże: Południowa Afryka ma jedne z najpiękniejszych plaż na świecie, od popularnego Durbanu i Port Elizabeth do Kosi Bay.

4. Malownicze piękno: Republika Południowej Afryki jest naprawdę całym światem w jednym miejscu. Można podziwiać wspaniałe wybrzeża, skaliste góry, dzikie sawanny, jaskrawo piękne pustynie, jeziora, wodospady, spektakularne wąwozy, lasy i szerokie równiny, plus Kapsztad, niezaprzeczalnie jedno z najpiękniejszych miast na świecie.

5. Przyjazność: odwiedzający RPA zawsze podkreślają że ludzie są przyjaźni. Mieszkańcy RPA, określani mianem "Rainbow Nation" należą do wielu zróżnicowanych kultur.

6. Pogoda: RPA ma wyjątkowe warunki atmosferyczne - rzadko zbyt gorąco, rzadko zbyt zimno i świeci słońce w każdym dniu.

7. Miłośnicy adrenaliny będą zajęci do wyboru jest wiele możliwości, dla każdego, bungee jumping i nurkowanie w klatce z rekinami, uprawianie turystyki pieszej, jazda konna, obserwowanie wielorybów, nurkowanie z fajką, nurkowanie scuba, turystyka i inne.

8. Historia: odwiedź kolebką ludzkości, historyczne pola bitewne, w których walczyli Burowie, Brytyjczycy i Zulusi, miejsca gorączki złota, oraz muzea upamiętniające walkę z apartheidem.

9. Doskonała infrastruktura: RPA posiada doskonałe szosy, nowoczesne obiekty turystyczne, woda z kranu nadaje się do picia, nowoczesny system bankowy z licznymi bankomatami w całym kraju, zakwaterowanie na każdą kieszeń i pyszne dania lokalnej kuchni.

10. Odpowiedzialna turystyka: Afryka Południowa jest uznawana na całym świecie dla jej wysiłki w ochronie przyrody.

Na terenie RPA działa wielu operatorów organizujących wycieczki do RPA. W ofertach są wycieczki do Parku Krugera i innych atrakcji turystycznych RPA

.

Dokładna mapa RPA

Mapa Drogowa RPA

Republika Południowej Afryki, RPA, to kraj położony na samym końcu kontynentu afrykańskiego, między Oceanem Indyjskim na wschodzie i Atlantykiem na zachodzie.

Siedziba rządu - Pretoria (1 mln. mieszkańców 2008, zespół miejski Thswane 2,5 mln mieszkańców), siedziba parlamentu Kapsztad (4 mln. mieszkańców, 2012, zespół miejski 1,9 mln mieszkańców). Większe miasta (2011): Durban (600 tys.), Johannesburg (4,5 mln).

Języki w RPA

W RPA zatwierdzono aż 11 języków urzędowych, z których angielski to język uniwersalny służący by wszyscy mogli się porozumieć. Języki urzędowe to: afrikaans, angielski, ndebele, północny sotho, sotho, siSwati, tsonga, tswana, venda, xhosa i zulu.

Więcej o RPA: http://pl.wikipedia.org/wiki/RPA

Gdzie jest RPA?

RPA leży na południowym krańcu Afryki. Środek kraju znajduje się na szerokości geograficznej 29.8191 °S i długości geograficznej 25,3499 °E.

Między Oceanem Atlantyckim na zachodzie a Oceanem Indyjskim na wschodzie.

RPA leży na połączeniu Oceanu Indyjskiego od wschodu z Atlantykiem od zachodu. Republika Południowej Afryki graniczy z Namibią, Botswaną, Zimbabwe, Mozambikiem i Suazi. Lesottho jest enklawą, czyli krajem położonym wewnątrz RPA.