Królestwo Suazi Informacje (Swaziland)


Warto wiedzieć o Suazi

Powierzchnia:
17365 km²
Zaludnienie 2017:
ok. 1093238
Największe miasto:
Mbabane
Języki:
angielski, siswati
Religie
:chrześcijańskie (synkretyczne)
Klimat:
suchy, gorący
Zdrowie:
występuje malaria i AIDS
Czas:
GMT+2
Waluta:
lilangeni i rand RPA
Ruch uliczny:
lewostronny
Karty kredytowe:
akceptowane
Mapa Królestwa Suazi
Stolica administracyjna:
Mbabane
Stolica legislacyjna:
Lobamba
Król:
Mswati III sprawuje władzę z matką (Indlovukazi) Ntfombi Tfwala
Premier:
Sibusiso Dlamini
Odzyskanie niepodległości:
06.09.1968
Podział administracyjny:
prowincje- Hhohho, Lubombo, Manzini, Shiselweni
Bogactwa naturalne:
azbest, złoto, diamenty, ruda żelaza
Eksport:
stroje, cukier, drewno, artykuły tekstylne, pamiątki

Po śmierci króla, rada zwana "Liqoqo" wybiera następcę.

Liqoqo decyduje też, która z żon zostanie królową (Indlovukazi), i matką przyszłego króla.

Musi ona mieć dobry charakter, mieć tylko jednego syna i jej panieńskie nazwisko nie może być Nkhosi-Dlamini.

Król Mswati III ma 15 żon i 24 dzieci.

Motto na godle kraju: Siyinqaba czyli "jesteśmy twierdzą".

W 2013 r. Urząd Lotnictwa Cywilnego Suazi ogłosił, że nielegalne jest latanie czarownic na miotłach powyżej 150 metrów.


Suazi, jedna z ostatnich monarchii w Afryce. Suazi to niewielkie państewko o powierzchni zaledwie 17365 km², położone pomiędzy RPA i Mozambikiem. Mieszka tym tylko 900 000 ludzi. Językiem urzędowym jest angielski, potocznie używanym natomiast — siswati. Jeszcze 15 lat temu Suazi kojarzyło się z kasynami i klubami nocnymi zakazanymi w RPA. Dzisiaj największymi atrakcjami kraju są dzikie zwierzęta i zapierające dech w piersiach górskie krajobrazy. Należy też pamiętać o fantastycznych szlakach wędrownych i ogromnym asortymencie wyrobów rękodzielniczych.

Podróżowanie po kraju jest łatwe, a baza noclegowa zaspakaja nawet najbardziej wybrednych turystów. Są tam świetnie prowadzone schroniska turystyczne, komfortowe hotele i luksusowe obozowiska. Termin wizyty najlepiej jest zgrać z którymś z narodowych świąt, takich jak Taniec Trzcin, Umhlanga lub Incwala, by w ten sposób posmakować kulturowej witalności, z jakiej ludność ta słynie na całym świecie. Monarchą u władzy jest Mswati III i oddana ekipa doradców.

Obywatele nie mają wyboru, muszą popierać ten układ, chociaż tak jak bywa w Afryce, monarchia może upaść niespodziewanie. Największym problemem kraju jest epidemia AIDS. Suazi znajduje się na trzecim miejscu w świecie pod względem liczby zakażeń HIV. Nosicielami jest ok. 34,5% ludności w przedziale wiekowym 15 - 49 lat, średnia długość życia wynosi teraz 33 lata i zachowuje tendencję spadkową. W kraju znajduje się ok. 12000 dzieci, których rodzice zmarli na AIDS.

eSwatini nowa nazwy Suazi

W kwietniu 2018 roku w 50 rocznicę niepodległości, Król Mswati III ogłosił zmianę nazwy kraju. Oficjalnie Swaziland nazywa się teraz eSwatini. W języku siswati, eSwatini znaczy: państwo śródlądowe zamieszkałe przez ludność Suazi.

Zmiana nazwy zapowiadana była od dawna. W 1968 roku, kiedy Swaziland przestał być kolonią brytyjską, pozostawiono nazwę angielską obowiązującą przez 60 lat.

eSwatini to jedyna w świecie nazwa kraju zaczynająca się małą literą. Ciekawe czy nie będzie to stwarzać problemów natury technicznej?

Absolutny monarcha ma ambitne plany dla swojego królestwa.

W monarchiach z niepodzielną władzą króla często obserwujemy wyższy poziom życia obywateli, niż w krajach demokratycznych. Król zazwyczaj dobrze pilnuje swoich interesów. Kiedy król jest bogaty, obywatelom żyje się lepiej. Suazi to jedna z najbiedniejszych monarchii świata, jednak ostatnie decyzje króla wskazują na szansę diametralnych zmian. Wszystko zależy tylko, czy król nie popełni jakiegoś błędu. Suazi ma wielki potencjał, może stać się rajem dla turystów. Potrzebne są tylko loty bezpośrednie z Europy albo chociażby z Dubaju. Jednak, zanim takie loty będą możliwe, kraj musi reklamować się.

Nowoczesne lotnisko zbudowane w Manzini z inicjatywy jego wysokości Mswati III, nazwane Sikhuphe International Airport czeka od niedawna na turystów międzynarodowych. Wokół całej tej sprawy panuje wiele zamieszania, wielu uważa że to kolejna nieprzemyślana decyzja króla. Lotnisko nazywane jest pogardliwie białym słoniem. Na dzień dzisiejszy lotnisko świeci pustkami, na parkingu dla 200 samochodów nikt nie parkuje, widok trochę przygnębiający. Nowoczesne rozwiązanie lotniska pozwala na lądowanie dwóch Boeingów w krótkim odstępie czasu. 300 pasażerów będzie odprawionych w ciągu godziny. Jest to liczba szacunkowa, bo ląduje tutaj tylko 3 samoloty dziennie, linii Swazilands Airlink. Inne linie nie zgłosiły chęci zaczęcia lotów od marca 2016 roku, czyli od dnia oficjalnego otwarcia lotniska. Król Mswati III ma realny plan uzdrowienia gospodarki Suazi przez reklamę kraju w mediach międzynarodowych. Bardzo możliwe że liczy na turystów z Tajwanu. W dziwny sposób, Tajwan dodał 22 miliony dolarów na budowę lotniska, to dosyć dużo biorąc pod uwagę fakt że całkowity koszt budowy wyniósł 150 milionów dolarów.

Teraz budowane jest nowoczesne centrum kongresowe z luksusowym hotelem z 500 pokojami. Następna na liście budowy są: park rozrywki, centrum handlowe i kompleks sportowy. Przewidziany budżet to aż miliard dolarów. Ma to zamienić Suazi w kraj pierwszego świata gdzieś około 2022 roku. Tym czasem w kraju rośnie niezadowolenie. 60% ludzi żyje tutaj w nędzy, większość z tych ludzi jest nosicielami wirusa HIV. W dniu 29 sierpnia 2016 roku miał miejsce tragiczny wypadek ciężarówki. W wyniku kolizji zginęło 65 młodych dziewcząt przygotowujących się do tańca z trzcinami. Dziewczęta były w drodze po trzciny.

Propaganda rządu mówi że lotnisko stanie się wkrótce ważnym węzłem lotniczym łączącym Europę i Azję z Afryką Południową. Tym czasem, rolę najważniejszego portu lotniczego w tej części Afryki pełni Johannesburg. Wszystko możliwe, że dzięki reklamom, turyści zaczną rozumieć, że wiele taniej jest przylecieć do Suazi i tutaj spędzić urlop w lokalnych parkach. Pamiętajmy, że jest to niewielkie państewko gdzie nie musimy jechać daleko do rezerwatów. Gorzej, jeśli chcemy dostać się do centrum handlowego kraju. Odległość z lotniska wynosi aż 80 km. Marzeniem króla jest budowa portu oceanicznego dla tego odciętego od morza kraju. Kanał długości 70 km może połączyć Suazi z Oceanem Indyjskim. Port będzie w stanie obsługiwać największe okręty lepiej niż Durban i Maputo zdaniem władcy.

Waluta Suazi

Waluta Suazi lilangeni, w liczbie mnogiej emalangeni i dolar namibijski są połączone z randem RPA w stosunku jeden do jednego i w dodatku możesz używać randy RPA we wspomnianych krajach. Nie zapomnij o wymianie wszystkich lokalnych walut przed powrotem do RPA. W Republice Południowej Afryki jedyną akceptowaną walutą jest południowoafrykański rand, w skrócie ZAR albo R.

Taniec Trzcin w Suazi

Taniec trzcin to obrzęd w którym półnagie dziewice paradują przed królem. Każda z nich chce zostać żoną króla. Jak do tej pory Król MswatiIII ma 15 żon. Niesione przez kobiety trzciny symbolizują dzidy. Mówi się, że jest to w celu upamietnienia bezlitosnych amazonek rządzących niegdyś tymi terenami.

Król Suazi - Mswati III wybiera 15 żonę

Sindiswa Dlamini okazała się szczęśliwą, piętnastą żoną, 45-letniego monarchy, wybraną spośród tysiąca innych panien tańczących przed nim na dorocznym Tańcu Trzcin mającym miejsce pod koniec sierpnia 2013 roku.

Jako piętnastą – pierwszą damą Królestwa Suazi, została zaprezentowana z czerwonymi piórami we włosach uważanymi za symbol rodziny królewskiej na uroczystym uwieńczeniu Tańca Trzcin w prowincjonalnej stolicy - Nhlangano.

"Pragnę potwierdzić, że mamy nową liphovela (królewską narzeczoną)," ogłosił Hlangabeza Mdluli, zajmujący się organizacją Tańca Trzcin. Panna Dlamini ukończyła szkołę St Francis High School w stolicy Suazi - Mbabane w zeszłym roku i jest finalistką konkursu piękności Miss Cultural Heritage.

Prawnie jest to 15 żona, jednak w ostatnich latach, trzy żony króla uciekły z powodu emocjonalnego i fizycznego znęcania się. Zostało więc tylko 12 żon.

Sindiswa Dlamini zamieszka wkrótce w pałacu królewskim, którego wartość szacowana jest na 100 milionów dolarów.

Galeria Suazi

Obrzędy w Suazi Suazi

Wizy wjazdowe do Suazi

Wizy do Suazi są darmowe, wbijane są na granicy, dla posiadaczy polskich paszportów.