Namibia wycieczki, wszystko o Namibii


Wycieczki do Namibii - niezbędnik


Otwarte przestrzenie w Namibii Wielkie przestrzenie, super krajobrazy, intymny kontakt z naturą, ludzie z dawnych epok, bez tłumów turystów- to właśnie Namibia. Lubisz naturę, noclegi na pustyni pod gwiazdami, obserwację zwierząt, to dobrze trafiłeś! To niezwykłe miejsce jest pełne dziewiczej przyrody, niepowtarzalnych krajobrazów, istnieje możliwość poznania dawnych kultur na żywo. W dodatku można poczuć się tu wolnym. Namibia uznawana jest przez miłośników off-roadu za jeden z najlepszych i najbardziej urozmaiconych obszarów na świecie, z idealnymi warunkami do jazdy samochodami terenowymi po urzekających bezdrożach.

Wizy do Namibii

15 sierpnia 2019 roku powinien przejść do historii. Władze Namibii okazały się bardziej wyrozumiałe niż nasi przyjaciele zza Atlantyku. Wiza do Namibii będzie wydawana teraz na granicy. Jakże to ułatwi życie nam podróżnikom, nie musimy już starać się o wizę w ambasadzie w Berlinie. Cały czas jesteśmy gorzej traktowani niż obywatele takich krajów jak Ukrainy, Kazachstanu, Białorusi, Mołdawii, Rosji, Uzbekistanu. Od obywateli tych krajów nie wymagana jest wiza do Namibii. Na polskim paszporcie, niestety wiza jest wbijana na lotnisku Hosea Kutako International Airport i kosztuje to ZAR1000 czyli około 270 PLN. To dużo taniej, dotychczas wiza kosztowała 130 EUR. Wiza ważna będzie do 3 miesięcy. Niestety, w pierwszym stadium, wizy są wbijane tylko na lotnisku w Windhoek. Planowane jest rozszerzenie tej opcji na przejścia graniczne w Ariamsvlei, Noordoewer, Oranjemund, Trans-Kalahari, Katima Mulilo, Oshikango and Walvis Bay. Jest to bardzo ważne, pamiętajcie że wiza wydawana jest jedynie na lotnisku w Windhoek. W tym temacie jest na razie wiele zamieszania. Biura podróży nie podają szczegółów. Trudno jest uzyskać więcej informacji.

Namibia ceny

Rząd Namibii inwestuje wiele na promocję turystyki. Dzięki dobrej infrastrukturze w połączenui z dziewiczymi krajobrazami i obfitą przyrodą, Namibia stała się wymarzonym celem podróży dla wielu wytrawnych podróżników. W miarę wzrostu liczby odwiedzających coraz częściej słychać nawoływania lokalnych operatorów o większą troskę o to bardzo delikatne środowisko naturalne. Około 40% powierzchni Namibii jest już pod ochroną, w tym Etosha i Namib-Naukluft, podczas gdy większość głównie dziewiczych obszarów pustynnych, do tej pory zamkniętych z powodu eksploatacji diamentów, w południowo-zachodniej kraju powoli zaczyna być udostępniana turystom.

Zapowiadana strategia rządu ma na celu ograniczenie ilości odwiedzających do około 0,5 mln rocznie (obecnie Namibię odwiedza około 1 mln turystów rocznie). Oznacza to, że sektor turystyczny liczy na turystów z zasobnymi portfelami zdolnymi płacić wygórowane ceny, głównie z Europy Zachodniej oraz z Chin i innych krajów azjatyckich.

Strategia to zostanie osiągnięta z udziałem społeczności lokalnych, zwłaszcza w rezerwatach przyrody, aby rozwinąć nieformalny sektor zatrudnienia. Turystyka jest jednym z czterech priorytetowych sektorów w najnowszym pięcioletnim planie rozwoju kraju (NDP4), który jest ukierunkowany na potrzeby zacofanych społeczności, zwiększenie inwestycji w obiektach turystycznych, zwłaszcza w państwowych parkach narodowych i podniesienie jakości obsług (choć prywatne domki i pensjonaty są na wysokim poziomie).

W 2010 r. (najnowsze dostępne dane), Namibię odwiedziło 984000 zagranicznych turystów, 18% więcej niż w roku 2006 według UNWTO. Chociaż 30% odwiedzających pochodziło z Angoli i 28% z RPA to Europie Zachodniej przypada 21% udziału (Niemcy 9%). Ponad połowa z 417 tysięcy odwiedzających z Europy Zachodniej przyjechała tutaj na wakacje, a nie z innych powodów osobistych lub biznesu.

Zwiedzanie Namibii

Flaga Namibii Flagę Namibii wprowadzono w dniu 21 marca 1990 roku. Kolory flagi nawiązują do flagi SWAPO (Organizacja Ludu Afryki Południowo-Zachodniej - najważniejszej organizacji wyzwoleńczej). Z kolei, ta flaga powstała w 1971 roku, w oparciu o barwy ludu Owambo. 12 promienne słońce, podobne jest do symbolu chińskiego, symbolizuje jednak życie i energię.

Ponad 2,5 razy większa od Polski, Namibia ma zaludnienie 2,4 miliona mieszkańców. Jest to królestwo pustyni, gdzie deszcz pada kilka razy w roku, pełne życia i ciekawostek. Zobaczymy w Namibii rozległe parki narodowe, bezkresne pustynie, plaże z rubinami, skaliste szczyty i płaskowyże oraz nawet rzeki i bagna. Namibia zwiedzana od pasa Caprivi (nazwa zmieniona na Zambezi Region) pozwoli zmienia się z krainy rzecznych rozlewisk do półpustynnych i pustynnych przestrzeni.

Petroglify w Namibii
Cenne petroglify w Twyfelfontein.

Z nad wodospadów Popa wiedzie malownicza droga do Parku Narodowego Etosha. Słonie, lwy, oryksy, zebry, żyrafy, błękitne gnu i wiele innych gatunków żyje w Parku Narodowym Etosha. Spotkame je z pewnością przy wodopojach. Północ Namibii to kraina ludzi Himba, żyjących bez wielkich zmian. Pięknie malowane ochrą kobiety, dumni pasterze egzystują, jakby czas zatrzymał się setki lat temu.

Kraina ludzi Damara wydaje się martwą, skalistą pustynią, jednak nawet tutaj spotkamy lwy, słonie i nosorożce białe przystosowane do pozbawionego wody wiecznego królestwa kamieni oraz "czyniące cuda" welwiczja (welwitschia, łac) - rośliny, których wiek sięga czasami 2000 lat! Damaraland jest naturalną bramą do Wybrzeża Szkieletów, spowitego wieczną mgłą brzegu, gdzie spotykają się pustynne, gorące wydmy z zimnymi prądami morskimi. Niezliczone wraki statków usiane na piaskach wybrzeża są dowodem, jak złudne mogą być mgły wokół Wybrzeża Szkieletów.

Kolonia kotików afrykańskich
Kolonia kotików afrykańskich na Przylądku Krzyża w Namibii

Kolonia uchatek karłowatych (kotik afrykański) na Przylądku Krzyża zupełnie nie przypomina Afryki. Swakopmund, urocze, niewielkie miasteczko położone na wąskim pasie dzielącym sławne wydmy od oceanu słynie z wyjątkowej atmosfery i masowo uprawianego tu sandboardingu! Pustynia Namib bez wątpienia jest najpiękniejszą piaszczystą pustynią na świecie.

W Namibii jest wiele szlaków do pieszych wędrówek zaskakujących nawet doświadczonych podróżników. W sierpniu nizinne tereny wypełnione do tej pory wodą już wyschły, zmuszając dziką zwierzynę do skupienia się przy istniejących jeszcze wodopojach. Jeśli lubisz obserwować zwierzęta, ten właśnie czas jest najlepszy do odwiedzenia Namibii.

Pangoliny w Namibii

Pangolin zabity na drutach elektrycznych

Pangoliny wyglądają jak prehistoryczne stwory, są bardzo tajemnicze i właściwie nieuchwytne dla przeciętnego turysty. W dodatku są zagrożone wyginięciem. Na zdjęciu widzimy martwego pangolina zabitego na ogrodzeniu elektrycznym.

Pomóżmy pangolinom

Umiarkowane ryzyko Malarii

Malaria występuje jedynie w sześciu dystryktach Omusati, Oshikoto, Ohangwena, Kavango Wschodnie i Zachodnie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) pracuje nad całkowitym wyeliminowaniem malarii z Namibii. Zapowiedziano to już na rok 2020.

W zbiornikach wodnych dodaje się środki chemiczne zabijające larwy komara, rozdawane są moskitiery z dodatkiem substancji zabijającej komary. Szczególny nacisk stawiany jest na zwalczanie larw w okresie zimowym.

Dzięki temu, przykładowo, w rejonie Kavango zapadalność na malarię spadła drastycznie w ciągu 5 lat (2010 do 2014) z 53.6 to 3.6 zachorowań na 1000 osób. W chwili obecnej malaria wzmocniła się. Notuje się około 47 zachorowań na 1000 mieszkańców.

W skali kraju, jest to wzrost zachorowań o 70% od roku 2014. 80% tych zachorowań było w regionie Kavango, graniczącym z Angolą. Przypuszczalnie połowa zachorowań w regionie Kavango spowodowana jest przez wędrujące przez granicę komary. Region Kavango jest głównie wiejski, a jego populacja 274 089 stanowi 11% ludności kraju. Zagrożenie malarią w Kavango mieści się w umiarkowanej strefie ryzyka.

Szszepienia przed wyjazdem

Naszym zdaniem jest to wielka przesada. Nie doradzamy szczepień. Według zaleceń Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej Wojskowego Instytutu Medycznego wybierającym się do Namibii zalecane są szczepienia przeciwko: błonicy/tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A wirusowemu zapaleniu, wątroby typu B, durowi brzusznemu i wściekliźnie.

Zobacz:

Dlaczego Namibia?

Może okazać się to dziwne, ale obojętnie kiedy odwiedzisz Namibię, zawsze zastaniesz słoneczną pogodę. Namibia ma średnio 300 słonecznych dni w roku. Naszym zdaniem, Namibia jest wspaniałym miejscem obojętnie kiedy przyjedziesz. Lato w Namibii jest od listopada do kwietnia, to tak zwana pora deszczowa, chociaż deszczu nie ma dużo. Deszcz zmienia Namibię w kraj odmienny od Waszych wyobrażeń.

Okolice wydm pokrywają się trawą i kwiatami. Powstają sezonowe jeziora, pojawiają się wędrowne ptaki. Od maja temperatury obniżają się i czasami możesz zabrać cieplejsze ubrania, jeśli chcesz podziwiać gwiazdy na pustyni. Jest to najlepsza pora na aktywne zwiedzanie Namibii. Od 5-dniowego trekkingu w dół kanionu rzeki Rybiej do łagodnego ale drogiego szlaku Tok Tokkie w Namib Rand.

Osobliwości Namibii

Szacuje się, że na pustyni Namib i w Parku Narodowym Chobe w Botswanie, suche kikuty akacji stoją sobie spokojnie około 80 lat. Wyrosły sobie, kiedy zaistniały sprzyjające warunki klimatyczne latach 1888 do 1957. Powodzie, które nastały później, powaliły większość tych drzew, ale wiele suchych pni stoi nadal do dzisiaj. Tę dziwną nazwę nadał Jacobus Coetse w 1760 roku, pół wieku przed Burchellem, który je opisał. Jest to bezpośrednie tłumaczenie z języka afrikaans słowa Kameeldoring. Kameel to żyrafa, doring znaczy kolec. Akacja ta nie ma nic wspólnego z wielbłądem, żywią się na nim żyrafy, które mają dobrze przystosowany do łapania liści język i wargi odporne na ostre kolce. Smukła szyja żyrafy to tak jak drabina ułatwia dostęp tam, gdzie inne zwierzęta nie sięgną.

Akacja przed wydmą piaskową

Moim zdaniem, widoczne na zdjęciu poniżej trzy drzewa akacji camelthorn są najczęściej fotografowanymi drzewami na świecie. Jestem pewien że każdy, kto szukał informacji w internecie na temat Namibii, natknął się na zdjęcie tych drzew. Widywałem takie zdjęcia w kalendarzach, w folderach biur podróży, każdy turysta który odwiedził Sossusvlei też je ma.

Czytaj dalej: Akacja Camelthorn

Środowisko Naturalne Namibii

Rezerwaty przyrody:
15% powierzchni kraju
Najwyższe góry:
Brandberg ze szczytem Königstein
Inne znane szczyty:
Spitzkoppe, Moltkeblick, Gamsberg
Rzeki:
Oranje, Kunene, Okavango, Zambezi i Kwando/Linyanti/Chobe
Rzeki efemeryczne:
liczne w tym Fish, Kuiseb, Swakop i Ugab

Flora Namibii

Strefy roślinne:
14 stref
Drzewa:
120 gatunków
Rośliny Endemiczne:
200 gatunków
Mchy:
ponad 100 gatunków
Żywa skamielina:
Welwitschia mirabilis

Namibia, podstawowe fakty

Mapa Namibii
Obszar:
824268 km²
Zaludnienie:
2.3 mln.
Największe miasto:
Windhuk 400 tys. mieszkańców (15% kraju)
Język:
angielski(oficjalny język), afrikaans, niemiecki i kilka języków etnicznych
Zdrowie:
występuje malaria
Ruch uliczny:
lewostronny
Karty kredytowe:
powszechnie akceptowane
Religie:
chrześcijańskie
Klimat:
gorący, suchy
Najlepszy termin odwiedzenia:
maj-wrzesień
Wizy:
nie wymagane z większości krajów. Od 16.08.2019 Namibia wydawane są wizy paszportach polskich na lotnisku w Windhoek. Cena wizy N$ 1000 czyli około 70 EUR.

Więcej o Namibii

Czas GMT:
GMT+2
Waluta:
namibian dollar, rand RPA
1 PLN = 0.26 N$ (16.03.2021)
Elektryczność:
220V 50Hz
Święta:
1 stycznia; 21,29,31 marca; 1 kwietnia; 1,4 maja; 9 czerwca; 25 sierpnia; 10, 25, 26 grudnia
Kod kierunkowy:
+264
Woda w kranie:
nadaje się do picia do picia
Przyrost gospodarczy:
4.2% $5.5 mld
Przyrost naturalny:
2.2%
Dochód narodowy na osobę:
$2233.10
Inflacja:
8.1%