Maropeng - Budynek Tumulus


Maropeng w Johannesburgu

Widok na muzeum Maropeng

Muzeum Maropeng w Tumulusie

Architektura Maropeng, zaprojektowana przez GAPP Architects and MMA (Mphethi Morejele Architects), oparta była na temacie lokalnych odkryć. Kiedy zbliżasz się do Maropeng, zobaczysz siedem betonowych palców (14m wysokości betonowych kolumn), symbolizujących centrum, które znika i pojawia się ponownie w polu widzenia w miarę zbliżania. Na betonowych palcach napisane są słowa wskazujące główne tematy wystawy, takie jak "Wyobraź", "Poznaj", "Rozważ", i "Odkryj". Rynek, gdzie można kupić bilety i pokryty trawą amfiteatr, który może pomieścić 10 000 ludzi na przestrzeni wokół Centrum Maropeng mieści się w budynku Tumulus. Budynek Tumulus przypomina ogromny kurhan, z betonowymi "kośćmi" wystającymi na szczycie. W czasie zwiedzania ekspozycji, poruszasz się w odkrywczą podróż od początków świata, przez historię ludzkości do przyszłości. Przy wyjściu możesz podziwiać jeden z najlepszych widoków na prowincję Gauteng. Kiedy po raz pierwszy zobaczsz Tumulus, wygląda jak gigantyczny kopiec pogrzebu. Pod zakończeniu zwiedzania, zobaczysz go ponownie z drugiej strony. Jest już całkowicie przekształcony - czarny, szary ze szkła, nowoczesny i futurystyczny. Poczujesz że nie jesteśmy na końcu historii, ale na początku przyszłości.

Wejdź do środka

Wewnątrz Tumulus, zatrzymać się na chwilę w holu aby w architekturze i wystroju. Zauważ, że klasyczne elementy - ziemi, ognia, wody i powietrza - znajdują odzwierciedlenie w różnych aspektach budynku. Te elementy odegrały ważną rolę w formowaniu naszej planety i dowiesz się się więcej o nich w trakcie zwiedzania.

Wewnątrz Centrum Maropeng zobaczysz wprowadzenie do głównych tematów wystawy. Cztery kolumny symbolizujące cztery elementy, które są niezbędne dla życia na Ziemi:

Powietrze, którym oddychamy;

ogień, który nas ogrzewa,

ziemia która nas podtrzymuje,

woda dla życia

.

Kolebka Ludzkości została wpisana na listę UNESCO w 1999 roku dzięki wyjątkowemu wkładowi w zrozumienie historii ludzkości i rozwoju przez ponad 3-mln lat.