Atrakcje Kapsztadu, co zwiedzać


Zamek Dobrej Nadziei

(Castle of Good Hope) jest to twierdza zamieniona teraz na kompleks muzealny, zbudowany w latach 1666 do 1679 w kształcie gwiazdy pięcioramiennej ze ścianami składającymi się z kamienia i powietrza o wysokości ok. 10m. Pięć wieżyczek zostało zbudowanych na każdym ramieniu gwiazdy i nazwanych na cześć "Księcia Kraju Pomarańczy", holenderskiego władcy panującego w czasie zasiedlenia, ich nazwy to: Buren, Leerdam, Oranje, Nassau i Catzenellenbogen. Każda strona posiadała swoje magazyny, lochy znajdują się pod zamkiem.

Zamek Dobrej Nadziei

Nigdy nie został zaatakowany przez wrogów. Obecnie zamek jesz siedzibą dowództwa okręgu wojskowego. Od poniedziałku do piątku punktualnie o godzinie 10 przed główną bramą odbywa się ceremonia przekazania kluczy a o godzinie 12 zmiana warty. W salach udostępnionych do zwiedzania wystawiono zbiory militariów i znaleziska archeologiczne. Chlubą zamku jest kolekcja Wiliama Fehra, na którą składają się meble wykonane przez holenderskich kolonistów (np. stół na sto osób) i obrazy Johna Thomasa Bainesa.

Dobrze jest odwiedzić Zamek Dobrej Nadziei w czasie południowej uroczystości wystrzału armatniego. Armatka nie jest zbyt imponująca – ma około 400 mm długości (przypominała raczej zabawkę), ale robi dużo huku. Kiedyś wynajęła Zamek polska ambasada na przyjęcie z okazji rocznicy niepodległości.

Long Street

Wiktoriańskie domy z ażurowymi stalowymi balkonami czynią Long Street najbardziej atrakcyjną spośród wszystkich ulic w City Bowl. Ulokowało się tutaj wiele antykwariatów z książkami, od pewnego czasu przybywa renomowanych butików, a wszystko uzupełniają liczne bary i kluby. Zważywszy na wybitnie rozrywkowo-komercyjny charakter ulicy, trudno uwierzyć że była to kiedyś część dzielnicy islamskiej. Zachowało się tam kilka zabytkowych meczetów, takich jak Noor el Hamedia czy Meczet Palmowy. Pamiątką z przeszłości są również Long Street Baths (łaźnie).

Parlament

To jedna z najciekawszych budowli w Kapsztadzie. Bezpłatne zwiedzanie po wcześniejszym uzgodnieniu od poniedziałku do piątku. Jeśli w danym dniu trwa posiedzenie parlamentu, najlepiej przyjść po południu, by zobaczyć polityków w akcji. Otwarty w 1885 roku i od tamtej pory kilkakrotnie rozbudowany. Gościł m. in. Brytyjskiego premiera Harolda Macmillana, który wygłosił tu w 1960 roku słynne przemówienie o "Wietrze Przemian". Przewodnicy z dumą wyjaśniają zawiłości południowoafrykańskiej polityki i mechanizmów nowej demokracji. Przy wejściu, na rogu Parliament Str. i Roeland Str. trzeba się okazać paszportem.

Wzgórze Sygnałowe i Noon Gun

Signal Hill, dawniej zwane też Lions Rump, ponieważ główna część wzgórz łączy się z Lwim Cyplem, oddziela Sea Point od City Bowl. Wierzchołek ma 350m wysokości. Roztacza się z niego przepiękny widok, zwłaszcza po zmroku na miasto i Górę Stołową, a a także na nadmorską dzielnicę Sea Point, lubianą przez bogatych Żydów, wśród których jest mnóstwo polskich nazwisk. Idzie się tu z miasta ulicą Kloof Nek i skręca się na szczycie w pierwszą w prawo. Od poniedziałku do soboty punktualnie o godzinie 12 na zboczach Wzgórza Sygnałowego strzela Noon Gun, czyli Działo Południowe. Jego odgłos słychać w całym mieście. Tradycyjnie, mieszkańcy miasta regulowali sobie w tym czasie zegarki. Do miejsca gdzie stoi działo prowadzi dosyć męcząca droga przez Bo-Kaap, trzeba dojść do samego końca ulicy Longmarket.

Winnice

Groot Constantia

Każdy dzień od 09.00 do 18.00. Degustacja wina R25 od osoby, zwiedzanie R30, muzeum R25.

Latarnia morska na Przylądku Dobrej Nadziei

Klein Constantia

Od poniedziałku do piątku w godz. 09.00 do 17.00. Degustacja win jest darmowa.

Constantia Uitsig

Od poniedziałku do piątku w godz. 09.00 do 16.30. Weekends i święta od od 10.00 do 16.30. Degustacja wina jest darmowa dla grup liczących mniej niż 8 osób.

Buitenverwachting

Od poniedziałku do piątku od 09.00 do 17.00. Degustacja wina darmowa dla osób indywidualnych.

Steenberg Estate

Od poniedziałku do piątku od 09.00 do 16.30. Soboty od 10.0 do 16.00. Degustacja wina darmowa dla osób indywidualnych.

Pawiany są pod ochroną