Wyżyna Nama - Namaland


Namaqualand

Namaland leży na obszarze o powierzchni około 48 tysięcy km², rozciągającym się od rzeki Oranje na północy do rzeki Olifant na południu. Rejon ten jest pełen kontrastów, jałowa pokryta krzewami ziemia wiosną ożywa feerią barw, od różu do jaskrawej żółci i pomarańczowego – gdy tysiące gatunków złożonych z przypołudnikowatych i sukulentów otwiera swe kwiaty do słońca. W porze suchej bulwy roślin pozostają w uśpieniu w ziemi. Po pierwszych deszczach szybko się rozwijają i intensywnie kwitną od sierpnia do października. Położone pomiędzy Górami Kamiesberg i morzem, z pozoru niczym niewyróżniające się miejsce przez większą część roku, słynie z niezwykle pięknych dzikich kwiatów, w większości cebulkowych, które rozkwitają w czasie nadchodzącej wiosny.Kwiaciaste kobierce przyciągają w sierpniu i wrześniu turystów z całego świata. Stokrotki i gazanie z Nama to jedna z największych atrakcji przyrodniczych Republiki Południowej Afryki. Miasteczko Springbok powstało po odkryciu w tym miejscu bogatych złóż miedzi oraz czegoś, co jest tu bardzo rzadkie, a mianowicie- źródło wody pitnej.

Dopiero później główną atrakcją stał się rezerwat przyrodniczy Goegap, leżący ok. 15 km na wschód. W sezonie widok kwitnących kwiatów zapiera dech w piersiach.

Polecamy przejazd przejściem Spektakel – tu właśnie, w najwyższym punkcie, rozciąga się majestatyczny widok na rzekę Buffels, przez całą drogę aż do wioski Kleinzee. Aktualnie można pojechać w dół nową asfaltową drogą ku dolinie, skręcić w lewo na Komaggas, w lewo na Soebatsfontein i ponownie w lewo na skrzyżowaniu w samym środku szafirowo zielonej łąki, która jest częścią Narodowego Parku Namaqua.

Należy jechać powoli w kierunku przejścia Wildeperdehoek, gdzie można zobaczyć morze. Następnie – kierować się przez przejście Messelpad, ominąć Nuweputs i wrócić do Springbok. Jeśli nie miałeś szczęścia i przyjechałeś w pochmurną pogodę, wypij piwo w hotelu Okiep i odwiedź Namaqualand Museum w starej synagodze i Nababeep Mining Museum.

Poza sezonem warto będzie odwiedzić Hester Malan Wild Flower Garden, który jest częścią rezerwatu Goegap. Można tam zobaczyć ponad 100 gatunków aloesów i kaktusów. Wiele z nich nie występuje nigdzie indziej na świecie. Ze zwierząt można tu spotkać karakale, oryksy południowe, antylopy skoczki oraz jedyną w RPA populację zebr Hartmanna. Kwietny sezon na wyżynie Nama trwa tylko kilka dni, w różnych miejscach w innych terminach, dlatego przed wyprawą konieczne jest zapoznanie się z prognozą pogody. Proszę pamiętać, że kwiaty rozwijają się bardzo szybko po deszczu.

Namaqua kwiaty Namaqualand kwiaty Namaqualand Kwiaty Nama Fotografia Nama mieszkańcy Widok jak z bajki na drzewa kołczanowe