Przylądek Dobrej Nadziei, gdzie jest


Przylądek Dobrej Nadziei

Mapa Przylądka Dobrej Nadziei
Jak zwiedzać Cape Point: Samodzielne zwiedzanie Cape Point

Przylądek Dobrej Nadziei jest częścią Peninsuli zwanej Półwyspem Przylądkowym. Cape Point jest w odległości około 2.3 km na wschód od Przylądka Dobrej Nadziei. Cape Point tak jak nazwa wskazuje, w przeszłości oznaczał punkt, w którym statki podczas podróży na południe z Europy skręcały na wschód. Dziś, większa część Półwyspu Przylądkowego wraz z Przylądkiem Dobrej Nadziei wchodzą w skład Parku Narodowego Góry Stołowej.

Jakby tego było mało, Półwysep Przylądkowy, w tym też Dobrej Nadziei są jedną z 8 oddzielnych części (w różnych miejscach RPA), Przylądkowego Królestwa Florystycznego wpisanego na listę Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO, ze względu na bogactwo występujących gatunków roślin. Pomimo że Cape Floral Region ma powierzchnię tylko 553000 ha, czyli 0,5% powierzchni RPA, zawiera aż 20% lokalnych roślin. Przeważa tutaj rodzaj roślin gruboszowatych zwanych potocznie "fynbosem". Słowo "fynbos" wywodzi się z języka holenderskiego i oznacza "drobny busz".

Przylądek Dobrej Nadziei - kto odkrył

Nazwa Przylądka Dobrej Nadziei pochodzi z czasów odkryć (XV wiek), kiedy mocarstwa europejskie, takie jak Hiszpania i Portugalia wysłały okręty do niezbadanych miejsc w poszukiwaniu nowych podbojów. Pierwszy europejski kapitan, który zobaczył Przylądek był portugalski odkrywca Bartłomiej Dias (Bartolomeu Dias), który w 1488 roku żeglował wzdłuż południowych brzegów kontynentu afrykańskiego. Według niektórych historycznych zapisków, Dias nazwał to miejsce Cabo Tormentoso czyli "Przylądek Sztormów", ale później zmienił go na "Przylądek Dobrej Nadziei" na propozycję króla Jana II Portugalii (John II of Portugal). Inne źródła sugerują, że Dias wymyślił nazwę osobiście.

Historia Przylądka Dobrej Nadziei

Prymitywne narzędzia z kamienia znalezione w okolicach Gifkommetjie liczą od 40 tysięcy do 200 tysięcy lat. Wiele wieków później, pojawili się Khoisan, pozostawiając po sobie ślady w postaci narzędzi z kamienia. Znajdowali schronienie w jaskiniach, jak Peers Cave w Fish Hoek, gdzie 12000 letnia czaszka ludzka została znaleziona w 1929 roku.

Pawiany są pod ochroną

Przylądek odgrywa ważną rolę w historii Republiki Południowej Afryki jako punkt przystankowy statków handlowych pływających między Europą i koloniami w Azji i Ameryce. Początkowo Europejczycy robili handel wymienny z miejscową ludnością Khoisan, ale w 1652 roku Holenderska Kompania Wschodnioindyjska założona małą stację w osłoniętej zatoce na półwyspie, zapoczątkowując tym europejskie osadnictwo w Afryce Południowej. Dziś mała stacja planowana jako przystanek i uzupełnienie zapasów na statkach stała się tętniącym życiem miastem Kapsztad.

Dopiero w 1938 roku zrozumiano konieczność ochrony unikalnej roślinności Przylądka Dobrej Nadziei i Góry Stołowej. Utworzono więc rezerwat, który został zamieniony na Park Narodowy Góry Stołowej. Rośnie tu aż 2700 gatunków fynbosu.

Wraki wokół Przylądka Dobrej Nadziei

Jeśli ktoś marzy o szukaniu skarbów i nurkowaniu w poszukiwaniu wraków niedaleko Przylądka Dobrej Nadziei, niech weźmie pod uwagę następujące czynniki: po pierwsze – głębokość do 120 metrów, po drugie – kamieniste dno, a więc szczątki każdego wraku są rozrzucone na dużym terenie. Macie do zbadania dwa tysiące siedemset kilometrów wybrzeża, a w wielu miejscach nie ma magnetycznej północy, więc możecie niechcący mocno zboczyć z kursu (tak zresztą roztrzaskiwały się właśnie stare żaglowce). Dobrą wiadomością jest natomiast to, że leżące tu wraki znajdziecie prawie co kilometr. Tylko wokół Przylądka Dobrej Nadziei leży co najmniej trzysta osiemdziesiąt statków, najstarsze z czternastego wieku. Niestety, zaledwie niewielki ich procent przewoził prawdziwe kosztowności. Większość transportowała "skarby" Orientu – porcelanę, przyprawy i tkaniny.

Przylądek Dobrej Nadziei Widok Przylądka