Johannesburg i Pretoria, co zwiedzać


Johannesburg - turystyczne atrakcje

Zanim pojedziesz do Johannesburga

Mandela Square w dzielnicy Johannesburga - Santon.

Johannesburg położony jest ok. 50 km od stolicy kraju - Pretorii, na wysokości ok. 1765 m n. p. m. Jest największym miastem RPA, wielkości Los Angeles. Nikt nie jest w stanie ustalić dokładnej liczby mieszkańców, szacuje się na 4.8 mln, wydaje się, że liczba ta jest dużo wyższa. W skrócie nazywany Jozi, nazwa ta powstała w lokalnych townshipach, "Jozi Maboneng" znaczy "miasto świateł". Z historii Johannesburga wiemy, że miastu dali nazwę: Christian Johannes Joubert i Johann Rissik, którzy prowadzili badania odkrywcze przy szukaniu złóż złota. Johannesburg jest światową stolicą złota. Johannesburg miał swój początek w 1886 roku. Początkowo było to osiedle zbudowane z namiotów przez poszukiwaczy złota. W ciągu kilkudziesięciu lat Johannesburg stał się największym miastem w Południowej Afryce, a to dzięki nieprawdopodobnej szybkości życia w tym mieście. Jest to miejsce drapaczy chmur i szałasów, nowoczesnej medycyny i sklepów oferujących "muti". W Johannesburgu jest ponad 2000 restauracji, także muzea, galerie, teatry. Niedawno otwarte zostało muzeum poświęcone Nelsonowi Mandela i innym ludziom walczącym przeciwko apartheidowi. W okolicach miasta jest wiele innych atrakcji takich jak Park Lwów, Sanktuarium Słoni, Wioska Lesedi, Kolebka Ludzkości.

Interesujące fakty o Johannesburgu

 • Johannesburg jest jednym z najmłodszych miast świata. Ma 127 lat i był założony 1.10.1886 roku. Wtedy walutą Johannesburga było złoto.
 • W ciągu ostatnich 100 lat był przebudowany 4 razy. Najpierw były tam namioty, później blaszane chaty, czteropiętrowe, budowane z czerwonej cegły bloki i wreszcie nowoczesne drapacze chmur.
 • Johannesburg ma najwyższy wieżowiec w Afryce - 50 piętrowy Carlton Centre, i najwyższą wieżę - 270 m lub 90 pięter Hillbrow Tower.
 • Potocznie nazywany Egoli, czyli "miejsce złota". 40% światowego złota pochodzi z Johannesburga.
 • Miasto znajduje się na wysokości 1765 m n. p. m. a najgłębszy szyb kopalni złota Western Deep sięga 3777 m w głąb ziemi (najgłębsza kopalnia świata - Mponeng ma głębokość ponad 4km, jest w odległości 1 godziny jazdy z Johannesburga). Jajko gotuje się tutaj minutę dłużej.
 • Johannesburg ma 4,8 mln. mieszkańców.
 • Miasto ma średnio 12 godzin słońca dziennie.
 • Johannesburg ma 9500 km głównych rurociągów wodnych, 9000 km rurociągów ściekowych.
 • Jest tutaj 17 rezerwatów.
 • 40% wszystkich szczątków prehistorycznego człowieka znalezionych było w okolicy Johannesburga.
 • Jest tutaj 1780 drogowych sygnalizacji świetlnych.
 • Nie istnieje tutaj miejski transport publiczny.
Johannesburg nocą

Zapora Hartbeespoort

Hartbeespoort Dam od dawna jest ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu dla mieszkańców Johannesburga. Jeśli chcesz odpocząć dzień czy dwa na słońcu nad wodą, nie ma tutaj lepszego miejsca niż zapora Hartbeespoort. Jest ona przepięknie położona na tle gór Magaliesberg, około 50 minut jazdy od Johannesburga. Wyrosło tutaj duże skupisko ekskluzywnych domów, obok wspaniałych ośrodków wypoczynkowych. Możesz tutaj udać się na rejs lokalnym promem, albo wybrać sobie miejsce do wędkowania. Możesz też wskoczyć do Hartbeespoort kolejki linowej żeby podziwiać krajobraz z innej perspektywy. Cały teren wokół zapory jest dobrze zorganizowana, jest tutaj wiele restauracji, kawiarni i sklepów z afrykańskimi pamiątkami.

Jak dojechać do Hartbeespoort?

Balon na ogrzane powietrze

Z autostrady N1, zjedź na Malibongwe Drive, skręć w prawo w szosę R512 w kierunku Lanserii. Jedź do zakrętu w kształcie litery T ze straganem z owocami na wprost. Skręć w lewo. Jedź cały czas prosto, aż do Pecanwood Golf Estate. Skręć w prawo w pierwszą drogę w kierunku zapory. Przejedź mostem na zaporą, na skrzyżowaniu skręć w prawo, jedź do wioski Schoemansville. Tam podążaj odpowiadającym ci kierunkowskazom.

Treetop canopy tours

Nowatorska forma przygody polegająca na zjeżdżaniu po linie przez busz stała się ostatnio bardzo popularna w RPA i w dodatku nie musisz jechać daleko od Johannesburga żeby jej zasmakować. Najwytrwalsi mogą ślizgać się przez 2.5 godziny w dół malowniczego i liczącego aż 2400 milionów lat Ysterhout Kloof w łańcuchu górskim Magaliesberg. Jest tam jedenaście platform pomysłowo wkomponowanych w skały i połączonych

Treetop canopy tours w Magalisbergu

stalowymi linami. Zsuwasz się wzdłuż lin tuż nad buszem i obserwujesz zapierający dech w piersiach krajobraz. Niektóre liny mają do 30 m wysokości, ponad strumieniem na dole. Mówi się, że zjazdy są dostępne dla każdej grupy wiekowej, od lat pięciu do siedemdziesięciu, ale najwyższy zjazd z pewnością jest dla ludzi rządnych przygód i czujących się młodo. Przed zjazdem, dwóch doświadczonych przewodników opowie nam najpierw o budowie geologicznej gór Magaliesberg, później o zwierzętach i roślinach i o zasadach zachowania bezpieczeństwa w czasie zjeżdżania. Organizatorem tego nowatorskiego sposobu poznawania Afryki jest Sparkling Waters Hotel and Spa, dlatego w cenę wliczona jest też kąpiel w miejscowym basenie. Chętni mogą skorzystać z wielu możliwych kuracji z użyciem wód mineralnych.

Gdzie jest Canopy Tours?

Jedź do zapory Hartbeespoort, kontynuuj szosą R512 do skrzyżowania ze stacją benzynową Engen po prawej. Skręć w lewo i dalej ok. 36 km do ATKV Buffelspoort po lewej. Skręć w lewo, po 13 km zobaczysz po lewej Sparkling Waters Hotel.

Około 1.5 godziny jazdy z Johannesburga

Walter Sisulu Botanical Garden


Wodospad w Walter Sisulu Botanical Garden

Jest to jedno z naszych ulubionych miejsc, nie tylko z powodu relaksującej atmosfery, ale też dlatego że gnieździ się tutaj jedyna w Johannesburgu para orłów verreaux (czarne orły). W czasie pierwszej mojej wizyty w Walter Sisulu Botanical Garden miałem okazję zobaczyć te ptaki krążące dumnie nad skalistymi wzgórzami w poszukiwaniu pożywienia. Później widywałem je wielokrotnie, siedzące przy gnieździe, obok wodospadu Witpoortjie.

Indian Seringa

Po prawej ulica na jednym z przedmieści Johannesburga obsadzona drzewami seringa indyjska.

Seringi kwitną przed jacarandami, od połowy września do połowy października. Kwiaty koloru kremowego wydzielają miły ale duszący zapach. Seringa często sadzona jest ze względów ozdobnych, chociaż ostatnio uważa się ją za intruza w naturalnym środowisku afrykańskim. Jej owoce przyciągają stada gołębi rameron, przez co w sposób naturalny drzewa rozsiewają się w parkach narodowych i lasach.

Balony na gorące powietrze

Powolne dryfowanie balonem przez chłodne poranne powietrze ma w sobie niezapomniany, magiczny urok. Wyobraź sobie, malownicze afrykańskie krajobrazy w kolorach wschodzącego słońca podziwiane z balonu, podobnie jak w powieściach Juliusza Verne. Loty balonami na gorące powietrze organizowane są przez rodzinny biznes Bill Harrops Original Balloon Safaris. Uznani oni są za najstarsze i najlepiej zorganizowane balonowe linie lotnicze w kraju. Posiadają oni kilka lotniczych nagród za zachowanie bezpieczeństwa. Loty odbywają się nad doliną rzeki Magalies (Magalies River Valley) chlubiącej się z idealnymi warunkami atmosferycznymi dla lotów balonem. Dostępne są balony tak małe jak dwu osobowa aż do 18 osobowych (największe balony na świecie). Wszystkie loty prowadzone są bardzo wcześnie rano, trwają około godzinę. W cenę wliczona jest herbata przy wschodzie słońca, picie szampana w czasie lotu i śniadanie w stylu wiejskim.

Jak dojechać na lot balonem?

Dokładne miejsce podane jest przy rezerwacji. Baza znajduje się przy Magalies River Valey, około 8 km od zapory Hartbeespoort na trasie R560 w kierunku Skeerpoort. Około 50 minut z Johannesburga.

Galeria zdjęć z Johannesburga

Johannesburg Emprerors Palace
Centrum rozrywki i kasyno - Emprerors Palace w Johannesburgu. Często odbywają się tutaj występy znanych zespołów.
Pałac cesarski, Emprerors Palace
Emprerors Palace znajduje się w odległości 5 minut jazdy z międzynarodowego lotniska OR Tambo w Johannesburgu
Witamy w Soweto
Soweto staje się ważnym ośrodkiem kultury w Johannesburgu. Notuje się stały wzrost zainteresowania Sowetem wśród turystów zagranicznych.