Pretoria, stolica RPA


Pretoria - turystyczne atrakcje

Drzewa jakaranda w Pretorii

W październiku w Pretorii możesz zobaczyć tysiące kwitnących drzew jacaranda. W 1888 roku mieszkaniec Pretorii - JD Cilliers posadził pierwsze drzewa jacaranda.

Położona 50 km na północ od Johannesburga - Pretoria - administracyjna stolica RPA aż roi się od wspaniałych drzew jacaranda i zaciętych kibiców lokalnej drużyny rugby Blue Bulls. Pretoria nie może już być nazywana "Snor City" (miasto wąsów). W 1980 Bernoldus Niemand w swojej piosence ubolewał nad nudnym, konserwatywnym miejscem pełnym wąsatych mężczyzn w Fordach Cortina, w ubraniach koloru khaki – nad miastem bez wyobraźni, nadziei i stylu.

Jednak ostatnia piosenka popularnego piosenkarza Jak de Priester maluje zupełnie inny obraz miasta. Jego album "Brooklyn Poet" ukazuje Pretorię jako nowoczesne miasto, pełne niezależnych kin i ulicznych kawiarni, gdzie artyści lubią spędzać wolny czas. Transformacja Pretorii została w dużej mierze wywołana przez zmiany polityczne w kraju. Wiatry zmian przewiały polityków z National Party (partia, która wprowadziła apartheid) w szarych garniturach, nowy system przyniósł ludzi w jasnych, kolorowych koszulkach Mandeli - przynosząc więcej niż tylko powiew świeżego powietrza do miasta, które jest stolicą od ponad 150 lat.

Kiedy inauguracja prezydentury Nelsona Mandeli odbyła się w 1994 roku w Union Buildings - jednej głównych atrakcji miasta – było to nie tylko sygnałem do zmiany kierunku dla kraju, ale dla Pretorii także. Oznaczało napływ nowych postaci, kultur, poglądów i wyraźnie kosmopolitycznej energii. Prężne dzielnice mieszkalne, takie jak Hatfield, w pobliżu miasteczka uniwersyteckiego i głównej dzielnicy biznesowej i niedawno odnowione centrum handlowe Brooklyn znajdujące się bliżej ekskluzywnych dzielnic, stały się popularnymi atrakcjami dla mieszkańców i turystów.

Widok na miasto z jakarandami

Pretoria została założona w 1855 przez lidera Voortrekkerów - Marthinusa Pretorius, który nazwał ją po ojcu, Andries'ie Pretorius, po zwycięstwie Afrykanerów nad Zulusami przy Krwawej Rzece (Blood River) w roku 1838. Pretorię mianowano stolicą South African Republic w 1860 roku, dzięki czemu stała się jednym z najważniejszych miast w kraju. W 1888 roku mieszkaniec Pretorii - JD Cilliers posadził w mieście pierwsze drzewa jacaranda.

Zmieniło to na zawsze wygląd miasta - rozrosły się one bardzo szybko, na dzień dzisiejszy szacuje się, że w Pretorii rośnie około 50 tysięcy tych palisandrowych drzew z rodzaju jacaranda; kwitną one w październiku jasnofioletowymi kwiatami, przez co często nazywana są mianem - "Jacaranda City". Chociaż dla wielu przeszłość miasta jest synonimem apartheidu, Pretoria ma fascynującą historię, która sięga znacznie bardziej wstecz.

Kiedy brytyjski rząd dołączył do Kraju Przylądkowego Republikę Burską Transwalu w 1877 roku, napływ emigrantów przyniósł wpływy europejskie w tym obszarze, co nadal jest dostrzegalne w lokalnej architekturze. W 1910 roku, gdy sformowany został Związek Południowej Afryki, Pretoria pozostała administracyjną stolicą i zachowała swój status do czasu odzyskania niepodległości w 1961 roku.

Stolica RPA widziana z Union Buildings

Pretoria dzisiaj

Prawie połowa mieszkańców jest w wieku poniżej 25 lat, większość z nich mówi językiem afrikaans. Jest ona nie tylko siedzibą rządu, ale także centrum nauki. Obok uniwersytetów, gdzie językami wykładowymi są angielski i afrikaans, istnieje największy na całej kuli ziemskiej uniwersytet korespondencyjny - UNISA (University of South Africa). Dyplomy tej uczelni są honorowane na całym świecie, a studenci, których liczba przekracza 100 000 rekrutują się z całego świata. Są tu wielkie centra szkolenia wojskowego oraz centralne siedziby największych w Afryce Południowej badawczych instytucji. Temperatura Pretorii jest zawsze wyższa o 2 stopnie niż w Johannesburgu, nie ma tu nieprzyjemnych wiatrów.

Wiele biur podróży oferuje całodniowe i półdniowe wycieczki po mieście Pretorii, w czasie których prezentowane są największe atrakcje turystyczne miasta, takie jak Union Buildings, Voortrekker Monument i Melrose House. Pretorię można określić jako bardzo duże miasteczko, a nie metropolię ze względu na jej liczne parki, rozległe otwarte przestrzenie i znacznie wolniejsze tempo życia w porównaniu z sąsiednim Johannesburgiem.

Większość wartych zwiedzenia atrakcyjnych miejsc znajduje się w pobliżu Pretorii. Popularnym miejscem na wyjazdy weekendowe jest zapora Hartbeespoort. Położona pomiędzy malowniczymi wzgórzami, zwanymi potocznie Harties, służy jako źródło wody do nawadniania i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Ekskluzywna wioska Kosmos zapewnia piękny widok na tamę i jest domem dla wielu osobliwych galerii sztuki i kawiarni. Jadąc kolejką linową Dam Hartbeespoort można podziwiać wspaniałe widoki na stare góry Magaliesberg. Ann van Dyk Cheetah Centre jest naszym ulubionym miejscem. Jej główną atrakcją jest możliwość dotknięcia geparda, jak również interakcje z wieloma innymi zwierzętami.

Voortrekker Monument

Ten potężny pomnik, muzeum został wzniesiony w latach Voortrekker pomnik i muzeum 1938-1949, ku czci uczestników Wielkiego Treku, czyli ludzi którzy wędrowali od Kapsztadu na północ w głąb dzisiejszego RPA. Okazała budowla jest symbolem odwagi i niezależności pionierów. Upamiętnia przede wszystkim bitwę pod Krwawą Rzeką, która miała miejsce dnia 16 grudnia 1838 roku. Oddział złożony z 470 białych pod dowództwem Andriesa Pretoriusa pokonał wtedy armię Zulusów liczącą 12 tysięcy wojowników. Pomnik Voortrekker otacza kamienny mur, na którym wyrzeźbiono 64 wozy wozy ustawione w kolistym szyku obronnym. Muzeum, to ogromny sześcian, wewnątrz którego znajdują się płaskorzeźby przedstawiające historię Wielkiego Treku. Dnia 16 grudnia snop światła pada na słowa: "Dla ciebie, Afryko Południowa". Z dachu budynku można podziwiać panoramę Pretorii.

Warmbaths czyli Bela-Bela

Od roku 1837, czyli kiedy zostały odkryte ciepłe źródła Warmbaths, Bela-Bela stały się wymarzonym miejscem do spędzania wolnego czasu. Resort Klein Kariba w Warmbaths Fakt, że miejsce to znajduje się tylko godzinę jazdy od Pretorii i 90 minut od Johannesburga i zarazem leży w malowniczych górach Waterberg w Prowincji Limpopo, też dużo pomaga. W ciągu ostatnich kilku lat Bela-Bela przekształciła się w ogromne centrum rekreacyjne. Farmy zostały przebudowane na lodges i pola golfowe, trasy 4X4 i rezerwaty. Z około 120 ośrodkami oferującymi miejsca dla turystów i taką samą ilością dostępnych atrakcji jest to idealne miejsce do odpoczynku w weekendy.

Czy wiesz że?

Resort Klein Kariba w Bela Bela

W stosunkowo niewielkiej odległości od Tswaing, bo zaledwie 130 km w kierunku południowo-zachodnim, znajduje się jeszcze jeden podobny krater. Nosi nazwę Vredefort Dome - od sąsiadującego z nim miasteczka. Miejsce to ma średnicę aż 10 km i powstało około 2 miliardy lat temu. W wyniku uderzenia asteroidy wyparowało ok. 70 km³ skał. Eksplozja zwiększyła zawartość tlenu w ziemskiej atmosferze do poziomu umożliwiającego rozwój wielokomórkowych organizmów. Znanych jest aż 130 podobnych kraterów, jednak Vredefort jest z nich największy i najstarszy. Vredefort Dome został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO w 2005 roku.