Las drzew kołczanowych - Namibia


Drzewo kołczanowe


Drzewa kokerboom to w rzeczywistości najwyższy gatunek aloesu. Quiver (ang) znaczy "kołczan", także koker w afrikaans znaczy kołczan, a słowo boom to drzewo. Zbudowane są one z miękkiej i soczystej tkanki, a nie z drewna jak inne drzewa. Dzięki temu Buszmeni San bez trudu usuwali ten miąższ, a pozostałą korę używali jako kołczan, lub pojemnik do przechowywania wody i żywności. Drzewa kokerboom na farmie Gariganus zyskały rangę pomnika narodowego Namibii.

Drzewo kokerboom

Drzewo kokerboom, zwane kołczanowe
Drzewa kokerboom rosną zaledwie o centymetr lub dwa każdego roku, ale mogą żyć przez około 200 lat.

Kiedy jedziesz przez południową część Namibii, zobaczysz wiele tych drzew stojących dumnie niczym pomniki w tym suchym i kamienistym otoczeniu, czasami miniesz kilka małych drzewek na szczycie pagórków. Na farmie Gariganus rośnie ich wiele, dlatego nazywano to miejsce lasem. Jest to doskonała okazja do zobaczenia aż tylu dryew kokerboom na raz, zwłaszcza jeśli zrozumiesz, że z powodu globalnego ocieplania się klimatu, okazom tym grozi zagłada.

Wielu ekologów przewiduje zmniejszenie ilości drzew kokerboom o 75% w ciągu następnych 100 lat. Nawet jeśli drzewa te zaczną rozwijać się na terenach do tej pory za zimnych, to i tak ich ilość spadnie o co najmniej 30%. Chodząc po małych głazach szukasz dogodnych punktów, z których mógłbyś fotografować te drzewa. Na początku lata wiele drzew pokrywa się kanarkowo-żółtymi kwiatami, przyciąga to wiele nektarników w poszukiwaniu słodkiego syropu. Owady i jaszczurki uwielbiają chować się pod odpadającą korą. Wikłacze socjalne budują w gałęziach wielorodzinne gniazda. Jeśli nie planujesz dłuższego postoju, najlepiej odwiedzić to miejsce przed zachodem słońca. Las zmienia o tej porze swoje barwy, jest to idealna pora do robienia cudownych zdjęć.

Czy wiesz że?

Drzewa kołczanowe osiągają wysokość do 9 metrów.

Rosną w skalistym otoczeniu, a ich płytkie korzenie oplatają się na kamieniach.

Mogą one magazynować wodę w mięsistych liściach, w soczystych konarach i pniu.

Drzewa wydzielają naturalną osłonę przeciw promieniom słońca (sunscreen) w postaci pudru mającego zdolność odbijania jaskrawego światła.

Zakwitają po raz pierwszy w wieku 20 - 30 lat. Niektórzy uważają, że można spożywać młode pędy, które mają smak podobny do szparagów.

Wydrążone, puste już pnie drzewa kokerboom służą jako naturalna lodówka do przechowywania jedzenia. Jest tak dlatego, że włókniste komórki są doskonałym izolatorem.

Jak odwiedzić las kokerboom?

Keetmanshoop leży na trasie B4, jakieś 500 km na południe od Windhoek.

Las drzew kokerboom znajduje się 14 km od miasta na farmie Gariganus. Właściciel twierdzi, że najstarsze drzewa mają od 200 do 300 lat.

Wstęp kosztuje R50 od osoby, istnieje możliwość noclegu i podziwiania lasu kokerboom przy promieniach wschodzącego słońca, jak też podczas zachodu. Kemping kosztuje R80 od osoby. Dwuosobowy pokój (bez wyżywienia) kosztuje R450 za noc.

Plac Zabaw Olbrzymów

Dodatkową atrakcją jest formacja skał dolerytowych zwana Placem Zabaw Olbrzymów (Giants Playground). Bilet wstępu do Giants Playground jest połączony z wstępem do lasu i wynosi R50 od osoby. Jeśli nie chcesz mieszkać na farmie, w miasteczku Keetmanshoop istnieje duży wybór hoteli i B&B. Skały dolerytowe to formacja powstała w wyniku ochłodzenia magmy pod powierzchnią ziemi pod wpływem dużego ciśnienia. Miękkie części skały ochłodzone na powierzchni ziemi z czasem uległy erozji, co odsłoniło twarde głazy.

Skały w regionie Keetmanshoop liczą około 170 mln lat i pokrywają obszar 180000 km²