Kanion rzeki Rybiej


Widok na kanion rzeki Fish

Widok na kanion rzeki Fish przed zachodem Słońca
Kanion rzeki Fish (Kanion rzeki Rybiej) będzie pierwszym miejscem jakie odwiedzimy po wjechaniu do Namibii od strony RPA. Jego ściany są jak otwarta księga pradziejów naszej planety. Cisza, pustka, przestrzeń, definicja piękna w najbardziej ascetycznym wydaniu.

Fish River Canyon jest największym w Afryce kanionem jak też drugą pod względem ilości turystów atrakcją Namibii. Ma on ponad 160 km długości, do 27 km szerokości. W niektórych miejscach głębokość kanionu dochodzi do 550 metrów. Rzeka Fish jest najdłuższą rzeką w Namibii, jednak jej wielkość nie porównuje się z tym co było tysiące lat temu. Rzeka ta zwykle wylewa pod koniec lata, w pozostałych miesiącach przypomina strumyk przerośnięty sukulentami. W obrębie kanionu rzeki Fish panuje pustynny, bardzo suchy i upalny klimat. W czasie lata czyli od października do marca temperatury mogą dochodzić do 48ºC w ciągu dnia i spaść do około 30ºC nocą. Sporadycznie występują tutaj nawalne burze z piorunami. Przeciętna roczna wysokość deszczu wynosi w tym rejonie 100 mm. W czasie krótkich zim temperatura może spadać poniżej zera nocą i podnosi się szybko w dzień nawet do 28ºC

Pokryte zżółkłą trawą wzgórza urozmaicają płaskowyż rozciągający się u stóp masywu Karas. Strome zbocza to efekt tektonicznego uskoku. Zachodzące słońce nadaje granitowym formacjom odcienie niewidoczne za dnia. Przed nami Rezerwat Kanionu Rybnej Rzeki, ukoronowanie wielogodzinnej wyprawy. 20 km od kanionu na zmęczonych wędrowców czekają wygodne posłania w bungalowach Canion Lodge. Ostatnie promienie słońca rozświetlają malowniczą wyżynę, która góruje nad pustynnym regionem Gondwana. Canion Lodge to 25 bungalowów zbudowanych z kamieni, każdy z nich jest wyposażony w łazienkę. Oaza komfortu w samym środku dzikiej krainy. Słynny wąwóz znajduje się jakieś pół godziny stąd. Z punktu widokowego Sunset Point rozciąga się najszersza panorama jednego z największych kanionów na świecie. Dwa miliardy lat historii Ziemi zapisanych na skalnych ścianach. Sama rzeka Fish na dnie jest ledwo widoczna, rwący niegdyś nurt został zatrzymany i spiętrzony na tamie Hardap Dam. Szeroka dolina, do której można zajrzeć ze skalnej krawędzi powstała na wskutek pęknięcia skorupy ziemskiej przed ponad 650 milionami lat. Zanim ziemia zapadła się, południową część dzisiejszej Namibii zalewało ogromne jezioro. Rzeka zapoczątkowała swą mozolną przeprawę przez skały, przed ponad 50 milionami lat. Pickers Point to kolejna z 4 platform obserwacyjnych na krawędzi kanionu. Widok jak z orlego gniazda. Z tej perspektywy rozmiary wąwozu zapierają dech w piersiach. 500 m niżej snuje się struga Fish River. Wędrówki wzdłuż wąwozu są planowane na 4 lub 5 dni. Można w nich wziąć udział tylko w zorganizowanej grupie, pod opieką przewodnika. Samodzielna wyprawa była by igraniem z życiem. Bezpieczniej pozostać na krawędzi. Wrażenia wcale nie gorsze. Warstwy skalne tworzą wielobarwną mozaikę piaskowców, granitów, wapieni i łupków przeciętych przez fantazyjnie poskręcane pasma krzemionki i połyskujące w słońcu ziarna piasku. I jeszcze raz wgląd w fascynującą prehistorię naszej planety, tym razem z innej perspektywy. Geologiczna osobliwość natury na odludziu, zdecydowanie warta wysiłku, który trzeba przedsięwziąć by do niej dotrzeć.