Petroglify w Twyfelfontein


Petroglify w Namibii

Petroglify w Namibii
W Twyfelfontein zachowało się 17 miejsc zawierających 212 kamiennych płyt pokrytych petroglifami. Są to dzieła sztuki z Epoki Kamienia, nadające rangę Twyfelfontein. Najbardziej imponujące petroglify to: lew z wygiętym ogonem, gigantyczna żyrafa, bajeczne zwierzę, ozdoby w miejscu, gdzie odbywały się ceremonie, petroglify przy tarasach skalnych.

Petroglify na liście UNESCO

Twyfelfontein to skalisty teren położony w regionie Kunene w północno-zachodniej Namibii. Znajduje się tam około 2000 naskalnych petroglifów, których wiek szacowany jest na 6000 lat. W roku 2007 roku jako pierwsza atrakcja w Namibii, Twyfelfontein awansowało do statusu Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Twyfelfontein cieszy się jedną z największych i najważniejszych koncentracji sztuki naskalnej w Afryce i został mianowany Pomnikiem Narodowym Namibii w roku 1952. Uważa się, że miejsce to odwiedza aż 40000 osób rocznie.

Nie wiadomo kim był odkrywca, o istnieniu petroglifów po raz pierwszy napisał Reinhard Maack w raporcie w 1921 r. Uważa się, że został poinformowany o istnieniu rycin przez inspektora gruntów. Oczywiście mieszkańcy wiedzieli o petroglifach znacznie wcześniej, jednak unikali rozgłosu. Wierzyli, że zamieszkałe jest przez duchy zmarłych Buszmenów.

Centrum dla odwiedzających zostało umiejętnie zaprojektowane, by pasować do otaczającego, czerwonego piaskowca. Budynek nie zawiera cementu, do budowy wykorzystano głównie odpady i lokalne materiałów. Całe centrum można łatwo zdemontować, nie pozostawiając śladu. Można tam zobaczyć niewielką wystawę lokalnej fauny i flory z wyszczególnieniem na petroglify i historię tego Twyfelfontein.

Powstała sieć ścieżek kamiennych (w celu zmniejszenia erozji) - Prowadzą one do platform z widokiem na zabytkowe petroglify. Twyfelfontein położone jest około 550 m n. p. m., jest tam 2000 petroglifów, na 212 płytach skalnych, z dodatkowymi 13 panelami obejmującymi dalsze przykłady malowideł naskalnych. Na wystawie są też prymitywne kamienne narzędzia używane do kucia petroglifów.

Buszmeni żyli tutaj od ponad 20 tysięcy lat.