Luderitz turystyka, najlepsze miejsca


Lüderitz w Namibii

Lüderitz, widok na miasto
Luderitz, tutaj miała początek niemiecka kolonia. Lokalizacja wcale nie idealna, ani kropli słodkiej wody. Położenie w zatoce na wybrzeżu było jednak dobrym przyczółkiem dla przybyszów z Europy. Od 1912 roku nad miasteczkiem góruje kamienny kościółek. Z najwyższego punktu Półwyspu Rekinów widać jak na dłoni osłoniętą zatokę, ówczesny waterfront, port i kolorową szachownicę domów.

Turyści jadący ponad 100 kilometrów z Aus są zawsze mile zdziwieni kiedy dojadą do Luderitz. Nie spodziewali się tutaj takiego czystego i dobrze rozplanowanego portu na zupełnym pustkowiu.

Z daleka możesz zobaczyć słynny kościół luterański Felsenkirche, kiedy dojedziesz do miasta, czujesz się jak w Europie.

Większość tutejszych budynków powstała w latach 1905 do 1915 czyli w czasie największej świetności Luderitz. W 1883 roku niemiecki kupiec Adolf Lüderitz nabył tereny wokół ówczesnej zatoki Angra Pequena (obecna Zatoka Lüderitza) od miejscowego wodza plemiennego za ok. 10 marek (równowartość ok. 40 tys. EUR) oraz 200 sztuk broni. Tablice w porcie upamiętniają postaci zaangażowane w te transakcje – Adolfa Luderitza, plemiennego wodza Corneliusa Fredericka i doktora Vogelsanga, który pośredniczył w negocjacjach między stronami. Powstało tu miasto nazwane od nazwiska kupca i założyciela kolonii - Lüderitz. W 1884 roku przekazał ten obszar pod opiekę władz niemieckich - tak powstała Niemiecka Afryka Południowo-Zachodnia. Kiedy w 1909 r. odkryto w tym miejscu diamenty rozpoczął się okres prosperity dla tych ziem. Ci, którzy nie znaleźli drogocennych kamieni, postanowili zająć się hodowlą owiec karakułowych. Miejsce to słynie z przyjaznych i pomocnych mieszkańców, więc nie trać czasu i pogadaj z nimi.

Natarczywy południowo zachodni wiatr wiejący w czasie lata wbrew powszechnym nie jest aż tak dokuczliwy. Jeśli nie poznałeś tego wiatru, nie możesz powiedzieć że znasz Luderitz. Wydobywanie minerałów zapoczątkowano w okolicach Luderitz już w roku 1863. Najpierw wydobywano guano, później małe ilości srebra i miedzi. Pomimo tego nie zdawano sobie sprawy o prawdziwych bogactwach ukrytych pod powierzchnią ziemi. Interesującym i zarazem dziwnym faktem jest że Adolph Luderitz, na dwadzieścia lat przed znalezieniem pierwszego diamentu przez Lewala przy torach kolejowych koło Kolmanskop, wzgórze ze znanym kościołem Felsenkirche nazwał Diamantberg.

Wrak statku na plaży w okolicach miasta poszukiwaczy diamentów, Luderitz w Namibii
Wrak statku na plaży w okolicach miasta poszukiwaczy diamentów, Lüderitz w Namibii
Zobacz: Shark Island

Rezerwat Morski

Morski Obszar chroniony na Wybrzeżu Diamentowym

Mapka rezerwatu morskiego w okolicach Lüderitz
Objęty ochroną obszar morski na Wybrzeżu Diamentowym między Meob Bay i Chamais Bay.