Park Narodowy Etosza - Namibia


Park Narodowy Etosha


Mówi się, że w Namibii wszystkie drogi prowadzą do krainy dzikich zwierząt – Etoshy, parku o wielkości równej Holandii. Jest to jedno z najlepszych miejsc w Afryce do obserwacji zwierząt, spotkamy tu "Wielką Czwórkę". Nie występują tu bawoły. Zobaczymy natomiast m.in. słonie, żyrafy angolskie, hipopotamy, nosorożce, antylopy, hieny, lwy, gepardy i lamparty. Najciekawsze miejsca w parku to oświetlone w nocy kryjówki nad wodopojami. Odwiedzają je w nocy nosorożce czarne. Na safari warto wyjechać przed wschodem słońca, kiedy aktywność zwierząt jest największa.

Brama wjazdowa do rezerwatu Etosha
Brama wjazdowa do Parku Narodowego Etosha

Okaukuejo to najstarszy kemping dla turystów na tym chronionym obszarze. Wielką atrakcją będzie również nocleg na terenie dawnego niemieckiego fortu Namutoni, jedynego zdobytego przez plemię Herero w czasie powstania w 1904 roku przeciwko Niemcom. Osada Namutoni leży na wschodnim krańcu rezerwatu Etosha. Ponad 100 lat temu działała tu baza łowców kości słoniowej. Umocnienia też wykorzystywano przez namibijską armię. Wyjeżdżamy z Etoshy przez Von Lindequist Gate. Nosi ona nazwę dawnego gubernatora niemieckiej Afryki Południowo-zachodniej, który przyznał Etoshy status rezerwatu. Podróżni opuszczając park mogą zatrzymać się na jednym z doskonale wyposażonych obozowisk na jego skraju. Brama wjazdowa do kempu Halali

Do niedawna, zachodnia część Etoshy nie była reklamowana, nawet mapy nie podawały nazw tych miejsc. Nikt właściwie nie pisał o zachodniej Etoshy, dostęp dla turystów był zamknięty. W związku z tym, uważamy że jest to największy sekret Namibii, czekający na turystów gotowych do odkryć. Po otwarciu resortu Dolomite należącego do NWR w 2010 roku goście zmuszeni byli przejechać przez tę część rezerwatu, by dojechać do resortu. W lutym 2014 roku oddano do użytku kemping Olifantsrus razem z drogą dojazdową i bramą wjazdową Galton Gate w zachodniej części. Dzisiaj tereny te stały się dostępne dla wszystkich, bez jakichkolwiek ograniczeń. Nie przywykłe do widoku samochodów antylopy, chowają się w krzakach, kiedy tylko usłyszą warkot sinika. Olifantsrus jest w odległości 60 km od Galton Gate i 130 km od Okaukuejo i stanowi idealny punkt odpoczynku dla miłośników przyrody.

Dolomite dysponuje jedynie zakwaterowaniem w domkach a nowy Olifantsrus to tylko pola namiotowe. Olifantsrus znacznie różni się od Okaukuejo i innych kempingów. Jest znacznie mniejszy i zawsze bardzo przytulny. Nie ma w nim kolejek do pryszniców, jednopiętrowa kryjówka (hide) przy wodopoju daje nam dużo swobody. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ w miesiącach zimowych pojawiają się tutaj tłumy zwierząt, odwiedzający lubią tu siedzieć całymi godzinami. Kemping posiada 10 pięknie położonych pól namiotowych wyposażonych w wyjścia 220 V, miejsca do grilla, kilka drzew mopane i komunalną łazienkę. Jest tam także zacienione miejsce piknikowe dla dziennych gości. Całość jest ogrodzona dla bezpieczeństwa.

Do kryjówki Olifantsrus dochodzimy drewnianym pomostem. Są tam też panele szklane nad wodą i otwierane okna na piętrze. W godzinach nocnych, kiedy większość odwiedzających powróci do swoich miejsc, nadarza się okazja, by zobaczyć nosorożca czarnego w blasku latarni. Jest tak cicho, że można nawet usłyszeć nosorożca pijącego wodę.

Historia tego miejsca jest raczej smutna i sięga lat 1980 tych, kiedy Namibia była częścią RPA i nosiła nazwę South West Africa. Ze względu na obecność wojsk RPA w północno — wschodniej części kraju, wzrosło tam kłusownictwo. W poszukiwaniu bezpiecznego schronienia, słonie przeniosły się do Etoshy. Stworzyło to zagrożenie dla całego ekosystemu, zwłaszcza dla nosorożców czarnych. Podjęto więc decyzję, by podobnie jak w PN Krugera odstrzelić pewną liczbę słoni dla dobra całego rezerwatu. W latach 1983 do 1985 odstrzelono aż 525 słoni. Były to z reguły całe rodziny. Rozkładające się ciała słoni stanowiły zagrożenie dla środowiska, dlatego w dzisiejszym Olifantsrus powstał zakład do szybkiej utylizacji padliny. Na pamiątkę tego smutnego wydarzenia, pozostały metalowe konstrukcje, przypominające, że jeszcze nie tak dawno, działał tutaj obóz zagłady.

Kiedy jedziemy na wschód od Olifantsrus do Okaukuejo, zauważamy zmiany roślinności, od zarośli mopane po sawannę i drzewa marula. Odległość 130 km z odcinkami marnej, gruntowej drogi. W połowie drogi warto zatrzymać się przy wodopoju Sonderkop by zobaczyć głównie zebry. Pierwszym punktem widokowym na słone jezioro będzie patelnia solna zwana Okondeka, będąca doskonałym punktem obserwacyjnym dla kilku gemsboków, springboków i gnu.

Sercem parku jest Etosha Pan ("miejsce, gdzie woda jest sucha"), rozległe słone jezioro, które zajmuje powierzchnię ok. 4800 km², ma długość mniej więcej 120 km i szerokość do 60 km. W porze deszczowej jezioro zasilane jest wodą przez sezonowe rzeki Ekuma i Oshigambo. Wówczas można tu ujrzeć wielotysięczne stada flamingów. Jezioro często odwiedzają dzikie zwierzęta w poszukiwaniu wody i pokarmu.

Park Narodowy Etosza jest jednym z niewielu miejsc, gdzie możesz dostroić się do unikalnych rytmów ekosystemu. Ponieważ przestrzenie są otwarte, jest to doskonałe miejsce do obserwacji i fotografowania dzikiej zwierzyny o każdej porze roku. Jest to także jedno z najlepszych miejsce do zobaczenia małych, mniej znanych zwierząt, takich jak antylopy dikdik kirka (Madoqua kirkii), srebrne lisy, ratle, szakale czaprakowe i otocjony. Wielu operatorów organizuje regularne wycieczki do Etoszy, jednak dzięki dobremu oznakowaniu możesz jeździć tutaj samodzielnie. Sieć drogowa Etoszy jest bardzo prosta i możesz zakupić dokładną mapę przy wjeździe. Drogi biegną przez kolczaste krzaki i suchą i pustą sawannę obejmującą południową i wschodnią część parku. Najbardziej charakterystycznym miejscem PN Etosza jest Etosha Pan (słone jezioro). Park jest domem dla ponad 140 gatunków ssaków, 340 gatunków ptaków, 110 gatunków gadów, 16 płazów i jednego gatunku ryb. Kempingi rozmieszczone są w odległości około 70 kilometrów od siebie, możesz tam kupić benzynę i podstawowe produkty.

Najlepszy czas do odwiedzenia Etoszy

Mapa Etoshy

Większość turystów wybiera porę suchą, czyli miesiące od sierpnia do października. Jest to zdecydowanie dobra pora, jeśli chcesz zobaczyć dużą koncentrację zwierzyny, w tym słonie, szpringboki, czające się drapieżniki przy brzegach szybko zmniejszających się wodopojów. O tej porze roku najlepszym sposobem podziwiania dzikiej zwierzyny jest zaparkowanie obok oczka wodnego i pozwolenie zwierzętom, żeby podeszły. Jedyną trudnością, z jaką możesz się spotkać, jest fakt, że większość miejsc jest już zajętych, dlatego rezerwacji należy dokonywać dużo wcześniej. Naszym zdaniem najlepszą porą roku do odwiedzenia Etoszy jest afrykańskie lato. Spotkasz tutaj mniej turystów ze względu na temperatury przekraczające 40ºC. Istnieje nawet możliwość wystąpienia burz z piorunami. Etosza wygląda wtedy całkowicie inaczej, bogata i zielona z setkami ptaków wodnych. W czasie dużych deszczów przy słonym jeziorze można zobaczyć ogromne stada różowych flamingów. Struś Większość zwierząt ma w tym czasie młode. Nie zaobserwujesz wówczas ogromnych stad słoni, większość z nich przenosi się w głąb parku. Będzie mniej innych zwierząt, ale w zamian masz inne atrakcje. Afrykańskie burze też są warte zobaczenia. Można również odwiedzić Etoszę w kwietniu i w maju, kiedy temperatury w czasie dnia są łatwiejsze do zniesienia, a noce są dosyć zimne, choć zima jeszcze nie nadeszła.

Filmik z punktu obserwacyjnego na kempingu Halali w Etoshy.

Ceny w Etoshy (2020 rok):

Wstęp do rezerwatu ZAR80 od osoby za dzień, ZAR10 za pojazd.

Kempingi Okaukuejo, Halali i Namutoni: ZAR280 za pole namiotowe, plus ZAR136 od osoby. Obozy te mają również pokoje dwuosobowe w cenie ZAR790 od osoby że śniadaniem.

Pokój dwuosobowy nad wodopojem ZAR3050 od osoby. Kemping w Olifantsrus: ZAR250 za osobę.

Zakwaterowanie w Dolomite od ZAR1500 za osobę. Domki w nowym obozie Onkoshi od ZAR1600 za osobę. Te Ceny obejmują śniadanie.

Wszystkie obozy oferują poranne i nocne safari. Poranne safari ZAR600 od osoby. Nocne safari kosztuje ZAR700 od osoby.