Jezioro Otjikoto w Namibii


Jezioro Otjikoto

Podziemne jeziora? Namibia to typowo pustynny kraj, nie kojarzący się z nurkowaniem. Chociaż wybrzeże Namibii rozciąga się na ponad 1500 km, warunki do nurkowania są niekorzystne ze względu na silne prądy, wysokie fale i słabą widoczność. Równie nieodpowiednie dla podwodnych wycieczek jest kilka sztucznych rezerwuarów, bardzo płytkich i mętnych.

Podziemne jeziora Namibii

Więc co może zaoferować Namibia nurkom rządnym przygód?

Odpowiedź jest prosta - nurkowanie jaskiniowe. Istnieje tutaj kilka głębokich grot wypełnionych wodą, chociażby Lake Otjikoto. To raczej nie jezioro tylko czarna dziura niedaleko od górniczego miasta Tsumeb około 450 kilometrów na północ od stolicy Namibii - Windhoek. Chociaż nie jest ono jedyne w swoim rodzaju, jest łatwiej dostępne niż podobne podziemne jeziora Harasib, Lake Guinas i Dragons Breath.

Jezioro Otjikoto można zobaczyć po drodze do Parku Narodowego Etosha. Nazwa "Otjikoto" pochodzi z języka Herero, w luźnym tłumaczeniu to "miejsce zbyt głębokie do pojenia bydła". Ta unikalna atrakcja turystyczna powstała, kiedy dolomitowy dach podziemnej jaskini zawalił się, pozostawiając stromy, cylindryczny otwór o średnicy około 102 metrów i powierzchni 8000 m². Otjikoto i sąsiednie jezioro Guinas powstały pod wpływem wody zawierającej kwas węglowy rozpuszczającej skałę dolomitową na przestrzeni milionów lat. Powstała tak podziemna grota wypełniona wodą, która częściowo odsłoniła się, gdy sekcja sklepienia załamała się.

Uważa się, że stanowi to część podziemnej rzeki. Jezioro zwęża się do bocznego systemu jaskiń, co uniemożliwia określenie jego dokładnej głębokości, szacowanej na 142 metrów. Otjikoto, jako mało zbadane i tajemnicze, doczekało się wielu legend i mitów. Miejscowi uważają że jezioro nie ma dna. Inni są zdania że jest to tylko mały fragment, wchodzący w skład całego systemu jezior podziemnych. W jednej z grot ukryto kufry wypełniony milionami złotych monet z ukrytych przez wycofujące się niemieckie wojska w czasie I wojny światowej. Inne opowieści mówią o duchu niemieckiego żołnierza, który utonął w jeziorze strzegącym ukrytych bogactw. Śmiałkowie poszukujący skarbu zostaną połknięci przez wiry wodne.

Chociaż to tylko legendy, faktem jest, że na dnie spoczywają całe wozy amunicji i broni wrzucane przez żołnierzy niemieckich przed poddaniem się w 1915 roku. Niemcy nie chcieli oddać w ręce wroga swojego uzbrojenia. Kilka wydobytych i odrestaurowanych armat polowych jest obecnie eksponowanych w muzeum w Tsumeb.

To właśnie te zabytki przyciągają nurków Otjikoto, chociaż nurkowanie w jeziorze jest potencjalnie niebezpieczne i wymaga szczególnych umiejętności nabywanych podczas zaawansowanych szkoleń. Przystosowanie nowicjusza bez doświadczenia do głębinowego nurkowaniu zajmuje kilka tygodni szkolenia teoretycznego i praktycznego, zanim będzie mógł zejść do głębokości poniżej 30 metrów. Nurkowanie w Otjikoto nie jest więc dostosowane dla zwykłego turysty, który przebywa do Namibii na krótki okres i nie ma żadnego wcześniejszego doświadczenia w tego rodzaju nurkowaniu. Otjikoto sklasyfikowane jest jako podwodne muzeum, dlatego zarządzane jest przez Namibian Underwater Federation ( NUF ) w imieniu National Monuments Council. Sprawia to żet jezioro nie jest dostępne dla ogółu społeczeństwa do nurkowania, tylko do osób nurkujących w towarzystwie przedstawicieli NUF. Uznane za Pomnik Narodowy, dlatego jest nielegalne, aby dodać lub usunąć coś z jeziora. Zasada ta jest ściśle egzekwowana przez trzy organizacje uprawnione do korzystania z jeziora do celów nurkowych. Są to Otjikoto Diving Enterprises, Windhoek Underwater Club i Skeleton Coast Divers.

Ponieważ miejsce jest utrzymywane bez zabudowy ze względów estetycznych, nurkowie samodzielnie niosą ekwipunek do samego brzegu. Następnie schodzą po drabinie sześć metrów i skoczą z pełnym zestawem do wody. Dla NUF udostępniono niewielki obszar, używany do celów kempingowych podczas wypraw nurkowych wyposażony w podstawowe urządzenia sanitarne, a także elektryczność 220V.

Poza zatopioną bronią, kolejnym punktem zainteresowania dla nurków jest osiem różnych gatunków ryb, które występują w jeziorze, wśród nich krytycznie zagrożone Tilapia guinasana, mające charakter endemiczny odkryte w jeziorze Guinas i wprowadzone do Otjikoto do pomocy w jej ochronie. Ryby w Otjikoto, z których wiele jest w jasnych kolorach, przyciągają wiele uwagi naukowców badających tą ciekawostkę biologiczną. Kiedy nurkujemy w podziemną otchłań, to jak zanurzenie się w świecie absolutnego spokoju, ciszy wszystkie swoje problemy zostawiasz na powierzchni, zanurzasz się w nieważkości, gdzie czujesz zawieszone w czasie i przestrzeni. Jest to ekscytujące i unikalne doświadczenie za każdym razem.

Ze względów bezpieczeństwa, nurkowie podążają po linie w otchłań jeziora. Po drodze zatrzymują się, najpierw na głębokości 28 metrów (rafa), następnie w miejscu zwanym "róg kudu" (38 m) i "łazienka" (42 metrów). Te punkty orientacyjne zostały nazwane przez nurków i odnoszą się odpowiednio do naturalnego piasku i mułu, dobrze zachowanych rogów kudu i porcelanowego sedesu, które wrzucono kiedyś do wody.

Na głębokości 55 metrów jest miejsce zwane "centrum handlowe". Znajduje się bezpośrednio pod nawisem, z którego nurkowie wchodzą do wody. Ponieważ wielu nurków woli skakać do wody z pełnym zestawem, a nie korzystać z drabiny, niektóre z luźnych przedmiotów, takich jak latarki lub zegarki, opadają do centrum handlowego. Co więc czyni Otjikoto szczególnym miejscem w porównaniu do innych podziemnych jezior Namibii? Najbardziej oczywistą zaletą jest to, że Otjikoto zapewnia dobrą widoczność w porównaniu do tam i oceanu. Ponieważ Otjikoto jest odizolowanym akwenem, zasilanym głównie przez wody sączące, nie kumuluje się tutaj muł, nanoszony przez rzeki. W rezultacie woda w jeziorze jest zazwyczaj przejrzysta, z 15 metrami widoczności w słoneczne dni.

Podczas gdy poziom wody w jeziorze waha się i wzrósł w ciągu ostatnich kilku miesięcy o 2,5 m, panuje tu stała temperatura, która pozostaje na stałym poziomie między 22°C w pobliżu powierzchni i 18°C w dolnych warstwach. W połączeniu z całkowitym brakiem jakichkolwiek prądów to sprawia Otjikoto idealne miejsce do nurkowania - coś na 80 do 100 klientów gościł tam corocznie przez członków Federacji Podwodnej Namibii może zaświadczyć.

Współrzędne geograficzne: -19.194722,17.549722

Więcej o Otjikoto: http://pl.wikipedia.org/wiki/Otjikoto_%28jezioro%29

Jezioro Dragon's Breath

Niewątpliwie, podwodne jeziora Dragon's Breath i Harasib są warte odwiedzenia. Największe na świecie podziemne jezioro, jego powierzchnia wynosi 26000 m² - Dragon's Breath odkryte zostało tylko 25 lat temu.

Z wąskiej szczeliny prowadzącej do jeziora wydostaje się wilgotne powietrze, co tłumaczy nazwę Dragon's Breath Cave, czyli "jaskinia oddechu smoka". Niektóre źródła podają że jezioro wypełnione jest wodą uwięzioną tutaj przez tysiące, a może nawet miliony lat, naszym zdaniem woda cały czas paruje. Temperatura powierzchni wody wynosi 24 °C. Notuje się zmiany poziomu wody w jeziorze związane z opadami deszczu. Nic dziwnego że cieszy się wspaniałą reputacją i jest zdecydowanie na liście wielu miłośników nurkowania. Tym bardziej że jezioro nie jest jeszcze dokładnie zbadane. Nikt nie jest w stanie dokonać dokładnych pomiarów głębokości. Nurkowie zeszli na głębokość ponad 100 m, jednak nie byli w stanie zobaczyć dna jaskini.

Możliwe jest że Dragon's Breath Cave jest tylko częścią wielkiego labiryntu jaskiń, ukrytych pod powierzchnią Pustyni Kalahari. Prawdopodobnie płynęła tutaj podziemna rzeka, torująca sobie drogę dzięki zawartości kwasu węglowego rozpuszczającego skały dolomitowe.

Jednak nie jest to proste z wielu powodów. Okazuje się, że dostęp jest trudny – musisz wspinać się po linach, przechodzić przez wąskie szczeliny i półki skalne, następnie zjeżdżasz po linie 60 m w dół ze sklepienia ogromnej jaskini, tak aby w końcu dotrzeć do lustra wody. W głębinach jeziora Dragon's Breath żyją nie spotykane nigdzie więcej sumy złociste, najbardziej unikalne i odizolowane ryby na świecie. Jak na ironię, żyjące pod powierzchnią ogromnej pustyni. Ponieważ panuje tutaj całkowita ciemność, ryby nie posiadają oczu. W jaskini orientują się dzięki dotykowi ich wąsów. Żywią się liśćmi wpadającymi do wody przez wąską szczelinę.

Jezioro Oddech Smoka w Namibii
Wejście do podziemnego jeziora Oddech Smoka (Dragon's Breath)
Mapa Dragon's Breath Cave
Mapa jezior Dragon's Breath i Harasib Cave

Współrzędne geograficzne: -19° 31' 1.57", +17° 47' 0.22"

Więcej o Dragon's Breath Cave:
http://en.wikipedia.org/wiki/Dragon%27s_Breath_Cave