Porady przed safari w RPA


Kilka porad przed safari

Ogromna większość uczestników safari w Parku Krugera nastawia się na zobaczenie "Wielkiej Piątki". Naszym zdaniem, spostrzeżenie w buszu mniejszych zwierząt jest trudniejsze, dlatego bardziej powinno nas cieszyć. Safari połączone z oglądaniem żuków gnojowych toczących kulki albo surykatek może dostarczyć więcej unikalnej wiedzy o tym delikatnym środowisku, której nie zdobędziesz podczas oglądania słoni albo bawołów. Udane safari powinno dać nam do zrozumienia jak złożone i mało znane jest to otoczenie, co zachęca nas do jeszcze trudniejszych eskapad.

Co zabierać na safari, lista rzeczy

Bezpieczeństwo na safari

Wypadki ukąszenia przez węże nie są częste, ponieważ gady te zazwyczaj chowają się, słysząc nadchodzącego człowieka. Najlepsza profilaktyka przeciw wężom to czujność. Nie powinno się siadać na powalonych drzewach czy kamieniach bez sprawdzenia czy nie ma pod nimi węży albo skorpionów. Wskazane jest głośne tupanie i patrzenie pod nogi. W razie ukąszenia należy ustalić jaki wąż zaatakował, ugryzienie można rozpoznać po śladach dwóch zębów. Położonych blisko siebie. Nie wolno panikować, ugryzienie węża nie jest równoznaczne z wyrokiem śmierci. Miejsce ukąszenia przez skorpiona najlepiej jest posypać solą kuchenną albo obłożyć kawałkami lodu, co zmniejszy ból.

Uwaga malaria

Zanim zakupimy tabletki, upewnijmy się, czy w odwiedzanym miejscu istnieje zagrożenie malarii. Najlepiej sprawdzić to w internecie, nie wierzył bym poradniom, bo oni chcą po prostu sprzedać leki.

Proszę pamiętać że na większości terenów RPA, malaria nie występuje.

W RPA leczono w szpitalach około 10 tysięcy osób w 2016 roku, z czego 80 osób zmarło. Przy leczeniu malarii ważne jest natychmiastowe podanie leków. Czekanie dzień albo dwa na wyniki testu krwi drastycznie obniża naszą szansę na przeżycie.

Na zdjęciach poniżej widzimy „zapper” stosowany do złagodzenia swędzenia po ukąszeniu komara. Podobno drapanie zwiększa ryzyko ponownego ukąszenia. Na środkowym zdjęciu znajduje się moskitiera firmy Camp Master. W RPA dostępne są liście, które palimy w małym kadzidle. Bardziej efektywne będzie palenie spirali, widocznej na dolnym zdjęciu.

Kadzidło antymalaryczne Malaria środki zapobiegające