Żuraw Rajski


Żuraw błękitny

W Karru żuraw rajski nazywany jest ptakiem piciocętowym, dlatego że jego postać jest na monecie 5c. Żuraw Rajski to Narodowy Ptak RPA.

Narodowy Ptak RPA

Kiedy politycy mieli wybrać narodowego ptaka RPA, żuraw rajski musiał być łatwym wyborem. Posiada wszystkie niezbędne atrybuty, jest elegancki i wysoki, wykonuje piękne tańce, jest lojalnym i oddanym partnerem, jest przykładnym rodzicem.

Żuraw Rajski jest ekskluzywnie ptakiem żyjącym na ternie RPA. Tylko kilkaset sztuk żyje w północnej Namibii. Ojczyzną żurawia rajskiego są wschodnie sawanny, Karru i pola uprawne krain Overberg i Swartland.

"The Eskom Red Data Book of Birds od South Africa, Lesotho and Swaziland" podaje, że żuraw rajski to ptak zagrożony wymarciem. Szacunkowo, tylko 21 tysięcy ptaków pozostało z ponad 100 tysięcy w początkach XX wieku. Powodem tak wielkiego spadku pogłowia tych pięknych ptaków jest zmniejszenie się powierzchni sawann zamieszkałych przez te ptaki, stosowanie pestycydów w prowincjach Mpumalanga i Kwa Zulu-Natal i trucizn stosowanych do zabijania szarańczy w Karru. Żurawie giną na przewodach elektrycznych i telefonicznych, ich pisklęta topią się w poidłach dla bydła, często są prześladowane przez psy. Niektórzy łapią pisklęta, żeby wychować je w domu. Jest mało prawdopodobne, że ptaki te przetrwają na uwięzi. Osoba złapana na polowaniu na żurawie rajskie podlega wysokiej grzywnie lub nawet pozbawieniu wolności.

Żuraw Rajski jest narodowym ptakiem RPA

Żuraw Rajski ptak narodowy RPA