Odkryj Park Narodowy Kanionu rzeki Rybiej


Tamy wodne i park kanionu rzeki Fish

Hardap Game Park

Z pojemnością 323 milionów m³ wody i z powierzchnią 25 km², Hardap jest największą tamą Namibii. Spiętrza ogromne masy wody – najcenniejszego skarbu w pustynnym klimacie. Zbiornik zaopatruje w nią mieszkańców Windhoek i okolicznych farmerów. Hardap Game Park podzielony jest przez tamę na północną i południową część. Największe pogłowie zwierząt jest w południowej sekcji, gdzie spotkasz kudu, gemsboki, szpringboki, górskie zebry hartmanna, czerwone hartebeest i steenboki. Żyją tutaj też trzy największe kolonie białych pelikanów, pnback pelikanów, flamingów i kormoranów.

Na wagę złota jest też woda deszczowa gromadzona w domowych rezerwuarach. Pada tylko latem, między październikiem i kwietniem. Zgromadzony zapas musi wystarczyć na resztę roku. Deficyty wody mogą uzupełnić studnie głębinowe zaopatrzone w proste, napędzane siłą wiatru pompy.

Naute Recreation Resort

położony w odległości 50 km na południowy zachód od Keetmanshoop, wokół drugiej co do wielkości tamy Namibii. Zbiornik wodny otoczony jest płaskie wzniesienia i wielkie, rdzawego koloru głazy. Żyje tutaj wiele gatunków ptaków, głównie wodnych. Miła atmosfera sprzyja zwłaszcza wędkarzom i miłośnikom sportów wodnych. Do tej pory nie ma tutaj rozbudowanej infrastruktury dla turystów z wyjątkiem miejsc na pikniki.

Park Kanionu Rzeki Fish

Kanion rzeki Rybiej

Jeśli kiedyś chciał byś zobaczyć na Ziemi krajobrazy niczym z Księżyca, południowa Namibia jest najlepszym miejscem do odwiedzenia. W tym kosmicznym krajobrazie zdołają przerwać niektóre gatunki kaktusów, drzewa kokerboom i sukulenty. Głównym punktem zainteresowania jest bez wątpienia drugi co do wielkości w Afryce kanion, po Blue Nile Gorge w Etiopi. Rzeka Fish jest najdłuższą rzeką Namibii i odgrywa ważną rolę w nawadnianiu i osuszaniu południowej Namibii. Dokładniej mówiąc, zasila Hardap Dam, największą tamę w Namibii. W połowie drogi wzdłuż kanionu, na Hells Bend (Piekielny Zakręt), występuje kilka zakrętów w korycie rzeki. W tym właśnie miejscu znajdują się punkty obserwacyjne, na samej krawędzi kanionu, skąd można podziwiać atmosferę tego miejsca. Jadąc z NWR Hobas Campsite, pierwszym napotkanym punktem widokowym będzie Main Viewpoint, skierowany w kierunku zachodnim, dlatego najlepszym czasem do odwiedzenia będzie wczesny ranek, w czasie wschodu słońca. Jeśli jedziesz dalej, zobaczysz Hikers Viewpoint, punkt startowy pieszego szlaku długości 85 km przez Kanion Rzeki Fish. Rezerwacji dokonać można przez NWR. Z górnej krawędzi, ścieżka biegnie stromo do dna kanionu, schodząc 500 m w dół, następnie podąża za korytem rzeki z ogromnymi głazami i miękkim piaskiem. Po drodze nie ma wyznaczonych miejsc na kempingi, dlatego można rozbijać obozy w dowolnych miejscach. Szlak kończy się w Ai-Ais (Nama określenie znaczące ogień-woda) w innym ośrodku należącym do NWR. Gondwana Canyon Park jest prywatną instytucją zajmującą się sprawowaniem opieki nad tym 1120 km² wielkości obszarem. Do 1996 roku miejsce to było niszczone przez hodowle owiec, jednak udało to się sprowadzić w te tereny żyrafy, zebry i kilka gatunków antylop. Znajduje się tutaj też kilka prywatnych lodgy.