Odkryj Park Narodowy Khaudum


Park Narodowy Khaudum

Ukryty w północno-wschodniej Namibii w Regionie Kavango, Parku Narodowego Khaudum nie należy lekceważyć. Rzadko odwiedzany, bardzo duży, bardzo dziki i zaopatrzony w elementarną infrastrukturę dla turystów. Śmiało można określić to miejsce jako "zapomniana kraina" Namibii. Jeśli szukasz mocnych wrażeń, przygód nie możesz zapomnieć o Khadum! Wymagane jest wielkie doświadczenie w jeździe samochodem z napędem 4x4 jako że szlaki wiodą przez przez równiny i gęste lasy Kalahari.

Trasy mogą przyjść jako szok dla niedzielnych kierowców samochodów 4X4. Park Khaudum odwiedza w skali roku mniej turystów niż słoni. Zrelaksuj się przy jednej, bardzo pomysłowo zaprojektowanej kryjówce podczas oglądania dzikich zwierząt, gromadzących się przy wodopoju. Khaudum jest domem dla wielkich stad słoni i afrykańskich dzikich psów (najbardziej zagrożonych wyginięciem drapieżników). Słuchaj, nie tylko do dźwięków naturalnego środowiska, ale także opowiadań mieszkańców i przewodników z Ministerstwa Środowiska i Turystyki. Dzięki ich opowiadaniom o słoniach demonach, duchach, misjach ratunkowych o dziwnych zdarzeniach park ożywa.

Antylopa końska
Antylopa końska zwana też roan antelope

Bezgraniczny Park

Tylko granica z Botswaną - 55 kilometrowy odcinek zachodniej granicy Parku Narodowego Khaudum jest ogrodzony. Ułatwia to wędrówkę dzikich zwierząt utartymi szlakami używanymi od tysiącleci od bogatej w wodę rzeki Kavango i Delty Okawango oddalonej zaledwie 150 km od granicy parku. Tak więc trasy wędrowne dzikich zwierząt skupiają Namibię, Botswanę i Angolę pod płaszcz ochronny legislacyjnych.

Ponadto, Khaudum jest jedynym parkiem w Namibii, która chroni biome Sandveld z Północnej Kalahari, przedstawiany jako leśna sawanna. Występują tam gliniane równiny przecinane przez omiramba, słowo oznaczające Herero "niewyraźne koryta rzek", zapewniające wodę przez większą część roku, przyciągającą zwierzęta i turystów. Słynie z dużej liczebności lampartów, ale występują tam też rzadkie i zagrożone gatunki, takich jak antylopa końska (roan) i likaony.

Rodzina lampartów w Parku Narodowym Khaudum
Para lampartów w Parku Narodowym Khaudum

Historia Narodowego Parku Khaudum

Od tysiącleci okolice PN Khaudum Narodowego był domem dla klanów (rodzin) szczepów tradycyjnych myśliwych zbieraczy. Jednak wraz z pojawieniem się cywilizacji, tradycyjne systemy społeczne uległy mianie, Buszmeni mieszkają teraz w rezerwatach wokół parku gdzie mieszają się tradycje ze współczesnością. Polowanie na terenie administracyjnym parku jest zabronione, ale brak ogrodzenia pozwala na swobodne przechodzenie zwierzyny na grunty zamieszkiwane przez autochtonów.

Zwiększa to potencjał rozwoju turystyki w tym rejonie oraz zapewnienie bardzo potrzebnych dochodów lokalnej społeczności. Gciriku Traditional Authority, Muduva Nyangana i George Mukoya conservancies będzie wkrótce czerpać dochody bezpośrednio z dwóch obozów turystycznych na terenie parku, Sikeretti Camp na południu i Khaudum Camp na północy.