Oród Botaniczny Waltera Sisulu w Johannesburgu


Wodospad Witpoortjie

Wodospad Witpoortjie w Walter Sisulu Botanical Gardens
Wodospad Witpoortjie w ogrodzie botanicznym Waltera Sisulu w Johannesburgu

Walter Sisulu National Botanical Garden

Możliwe że wkrótce będzie można powiedzieć że Walter Sisulu Botanical Garden jest prawdziwym rezerwatem. Rozpatrywane jest siedmiokrotne powiększenie powierzchni tego pięknego ogrodu botanicznego, z 275 ha do 2000 ha. Rezerwat graniczył by wtedy z Kolebką Ludzkości w Muldersdrift.

Objęcie ochroną tak wielkiego terytorium na obrzeżach Johannesburga ucieszy najbardziej miłośników pary orłów czarnych (Aquila verreauxii). Co roku odwiedzający ogród botaniczny wypatrują czy Emoyeni (na wietrze) i Thulane (nieśmiała) mają już pisklęta. Endemiczne orchidee mogą uniknąć kradzieży przez bez żadnych skrupułów kolekcjonerów roślin. 21 sztuk tych orchidei rośnie na planowanym ujęciem pod ochronę terenie. Odkryto je ponownie parę lat temu, od czasu kiedy ostatni raz widziane były w 1954 roku.

Wcześniej zwany Witwatersrand Botanical Garden, nazwa ogrodu botanicznego została zmieniona w 2004 na cześć zmarłego już wiceprezydenta ANC. Ogród jest rodzajem zoo dla roślin, głównym założeniem jest promocja niezwykle bogatej różnorodności botanicznej RPA. Dla porównania, Australia ma powierzchnię 4 razy większą niż RPA i liczy około 19 tysięcy gatunków roślin, w RPA występuje 21 tysięcy. Możesz tutaj poznać wiele interesujących gatunków, podczas spaceru uliczkami ogrodu, będziesz dumny tak samo jak pracownicy. Każdy klomb podpisany jest nazwiskiem osoby opiekującej się.

Jak spędzać mile czas w ogrodzie botanicznym?

Upewnij się że masz ze sobą prowiant i coś do picia. Zielone trawniki i rozłożyste drzewa zapraszają do pikniku. Ważne żeby nie śmiecić, na terenie parku nie ma śmietników, żeby nie kusić zwierząt i pszczół, dlatego wszystkie odpadki musisz zabrać ze sobą. Nie dozwolone są gry w piłkę, żeby nie niszczyć roślin. Zostaw napoje alkoholowe i wyposażenie do grilla w domu. Jeśli chcesz spalić trochę kalorii po pikniku, warto wspiąć się wzdłuż krawędzi klifu, 3 kilometrowym szlakiem JCI Trail wiodącym do najwyższego punktu ogrodu. Po drodze możesz czytać tablice wyjaśniające budowę geologiczną tego terenu. Zobaczysz dobrze oznaczoną granicę rozdzielającą rzeki płynące do oceanów Atlantyckiego i Indyjskiego. Ścieżka pnie się stromo, przez wiele skalistych zboczy, jednak ta 2 godzinna trasa warta jest wylanego potu. Alternatywnie przejdź łatwiejszym Fern Walk, obok restauracji lub Witwatersrand Flower Walk.

Odpocznij przy wodospadzie

Ludzie zaczęli odwiedzać wodospad pod koniec XIX wieku. Możliwy był dojazd pociągiem do stacji Witpoortjie. Jednym ze stałych bywalców był Charles Bosman, który opisał wodospad w książce "A Cask of Jerepigo". Wodospad Witpoortjie ma 70 m wysokości, woda spada w dół trzema stopniami. Gniazdo czarnych orłów Emoyeni i Thulane jest na stromej skale po lewej stronie wodospadu.

Obserwuj ptaki

Kryjówka do podglądania ptaków jest często niedoceniana. Weź ze sobą lornetkę i odwiedź Sasol Dam and Wetland. Około 220 gatunków ptaków przyciąga różnorodna flora, otwarte sawanny, lasy i skaliste ostępy. Dużo czasu spędza tutaj fotograf, Heinrich van den Berg, wiele wspaniałych zdjęć zrobionych było w tych luksusowych warunkach, z ławeczkami i dachem nad głową. Interesującym, ale trudnym wyśledzenia ptakiem jest jeden z siedmiu gatunków kukułek.

Zobacz: Ogród Botaniczny Kirstenbosch