Surykatki i mangusty


Mangusty


Rodzina mangust

Mangusty i surykatki żyją w grupach rodzinnych. W ten sposób jest im łatwiej dostrzec niebezpieczeństwo i wychować młode. Także w grupie mogą odstraszyć nawet dużo większego od siebie drapieżnika. Jedzą owady i inne drobne bezkręgowce.

Surykatka

- niewielki ssak drapieżny z rodziny mangustowatych.

Występowanie, gdzie żyją surykatki:

Surykatki występowanie w Afryce
Mapa występowania surykatek

Surykatki żyją w Afryce Południowej, głównie w RPA, Botswanie i w Namibii, z mapy wynika że nie tylko na Kalahari. Zobacz mapę Kalahari

Surykatki śpią w podziemnych tunelach, dnie spędzają na polowaniu. Wszystko robią jako dobrze wyszkolona grupa, nigdy nie oddalają się od siebie na więcej niż 5 m.

Zawsze jedna surykatka z grupy pełni funkcję strażnika. W razie zagrożenia ostrzega donośnie zgraję.

Surykatki
Rodzina surykatek pozuje do zdjęcia

Surykatki zjednoczone, czyli dlaczego solidarność popłaca?

1. Kopanie łańcuchowe

Grupa surykatek ma kilka labiryntów z sypialniami w zasięgu (zazwyczaj 2 - 10 km²), oraz czasami aż do 1000 głębokich nor do ucieczki w razie niebezpieczeństwa podczas żerowania. Kiedy grupa wędruje po swoim terytorium, często zatrzymuje się, dokonuje inspekcji i w razie potrzeby usuwa luźny piasek z tych otworów. Jedna surykatka pracuje jako ścianowy, zaczyna usuwanie piasku, rzuca go do tyłu, między nogami, posuwając się coraz głębiej. Pozostałe zwierzęta ustawiają jedna za drugą, kopiąc piasek podają sobie piasek niby taśmociąg. Do sześciu surykatek może pracować w takim łańcuchu.

2. Napastowanie węży

Jadowite węże takie jak żmije i kobry są często spotykane na Kalahari i stanowią poważne zagrożenie dla surykatek i ich młodych - zwłaszcza, gdy wąż wśliźnie się do nory. Kiedy surykatki spostrzegą węża, cały tłum wściekle biega z wyprostowanymi ogonami, z podniesionymi włosami. Często atakują węża i starają się odwrócić jego uwagą. Chociaż surykatki są odporne na jad węża, czasami ukąszenie może okazać się śmiertelne.

3. Taniec wojenny

Jeśli surykatki spotkają inne stado, cała grupa zaczyna bujany taniec wojenny. Z ogonami do góry i najeżonymi włosami, pędzą w kierunku intruzów, które często uciekają. Każdy klan powinien przestrzegać granic terytorialnych. Czasami wybuchają niekiedy wręcz krwawe wojny prowadzące do śmiertelnych wypadków.

4. Warta honorowa

Kiedy grupa surykatek spokojnie żeruje, jedna z nich, zwana "Sentinel" - wchodzi na pagórek lub krzew żeby mieć dobrą widoczność wokół. Ostrzega innych przed drapieżnikami.

Czytaj dalej: Jak oszukać surykatkę