Relacja z wycieczki kotliną KalahariTransgraniczny Park Kgalagadi

Zobacz koniecznie: Informacje o Kalahari

Zawsze miałem wrażenie, że Transgraniczny Park Kgalagadi jest jednym z najciekawszych miejsc w RPA. Postanowiłem bliżej poznać to miejsce. Każdego ranka budziłem się wcześnie, wyjeżdżałem, gdy tylko otwierano bramy. Jeździłem w górę i w dół drogi, wzdłuż suchych rzek Nossob i Auob. Te prastare rzeki płyną tylko raz na kilkadziesiąt lat, gdy wyjątkowe deszcze zalewają pustynne piaski kotliny Kalahari. Podczas południowych upałów zatrzymywałem się obok studni głębinowych, które zostały wywiercone w czasie I wojny światowej, aby dostarcza wodę wojskom południowoafrykańskim, w przypadku możliwego ataku wojsk niemieckich na dzisiejsze RPA od strony Namibii. Dziś służą jako wodopoje dla spragnionych zwierząt, przez co czyni są doskonałym miejscem do oglądania przyrody.

Po południu, gorący i zmęczony, jechałem powoli z powrotem do obozu, łapiąc ostatnie promienie szkarłatnego zachodu słońca, żeby zdążyć przed zamknięciem bram. Każdej nocy, wokół ogniska z pieczonym braaiem(grillem) i butelką piwa, moi kempingowi sąsiedzi zadawali mi to samo pytanie: "Widziałaś lwy?" Jeszcze nie widziałem lwa, to raczej lwy widzą wcześniej i unikają spotkania. W Kgalagadi jest wiele innych atrakcji do zobaczenia; będę czuł się zadowolony, nawet jeśli nie zobaczę lwów pustynnych. Powoli zacząłem zdawać sobie sprawę, że lew jest uważany za króla zwierząt i safari nie będzie kompletne bez zobaczenia władcy tej niesamowitej pustyni. Niewiele osób wie lepiej niż dr Gus Mills, jak spotkać lwy.

Drapieżniki Kotliny Kalahari

Znawca drapieżników, Gus spędził całe swoje dorosłe życie studiując brązowe i cętkowane hieny, gepardy, lwy i likaony. Od 20 lat mieszka w Kgalagadi, przez wiele nocy śledził te zwierzęta i starał się zrozumieć ich taktykę przetrwania. "To jest jeden z ostatnich prawdziwych obszarów dzikiej przyrody na świecie," powiedział mi, jak rozmawialiśmy w jego biurze na kempingu Twee Rivieren. "Nie ma wielu takich miejsc na Ziemi". Region znany jako Kalahari jest największą na świecie ciągłą przestrzenią piasku, rozciągający się na północ od Konga, w dół przez Angolę i Zambię do Prowincji Przylądkowej Północnej w RPA, na zachód do Namibii przez Botswanę do centralnego Zimbabwe. Utworzone z dawnych piasków pochodzących z erozji skał sprzed ponad 250 milionów lat na terenie Gondwany, Kotlina Kalahari jest masywną geologiczną strukturą na powierzchni ziemi.

W swej południowej części obejmuje Transgraniczny Park Kgalagadi, czyli - jak nazwa wskazuje - obszar ochronny, przecinający granice państwowe pomiędzy RPA i Botswaną. Ta południowa część Kalahari nie jest prawdziwą pustynią, mimo że czasami tak wygląda, szczególnie pod koniec długiej i suchej zimy. Wręcz przeciwnie, od 150 do 350 milimetrów deszczu spada przez większość roku i wydmy Aeolian (utworzone przez wiatr) są często pokryte grubą trawą. Bardziej poprawnie będzie, jeśli region ten nazwiemy pół-pustynią. Ale poetyckie określenie w języku setswana, który nadał jej nazwę, czyniąc aluzję do esencji: Kgalagadi, znaczy "ląd wielkiego pragnienia". Z 40000 km², Kgalagadi jest ogromny - prawie dwukrotnie większy niż Park Krugera, gdzie tysiące dzikich zwierząt roślinożernych swobodnie się porusza, w poszukiwaniu trawy kiełkującej z suchych piasków po sporadycznych burzach. "Park jest wyjątkowy, ponieważ obejmuje tak duży obszar" - dodał Gus.

"To bardzo ważne. Jest pozostałością systemu przyrodniczego, które kiedyś miał miejsce w całej południowej Afryce, kiedy duże stada wędrownych zwierząt mogły swobodnie migrować". W odróżnieniu od innych rezerwatów w Afryce Południowej, które są całkowicie zamknięte elektrycznym ogrodzeniem, jedyne płoty w Kgalagadi znajdują się wzdłuż granicy Namibii i Republiki Południowej Afryki, jak również 100 kilometrów na wschód, wzdłuż granicy Botswany od Twee Rivieren. Jednak dalej nie ma ogrodzenia wzdłuż granicy Botswany i RPA, co daje dużą swobodę wędrownym stadom zwierząt kopytnych.

Czytaj dalej: