Park Góry Stołowej w RPA


Table Mountain National Park

Góra Stołowa stoi dumnie ponad Parkiem Narodowym Góry Stołowej, rozciągającym się od Signal Hill do Cape Point. Nieliczni bywalcy plaży na Camps Bay zdaje sobie sprawę że kąpią się w zimnych wodach na granicy terenów wpisanych Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Liczący dokładnie 1000 km² nadmorski rezerwat Table Mountain National Park (TMNP) rozciąga się dziesięciokilometrowej długości pasem od latarni morskiej na Mouille Point, przez plaże, wokół Peninsuli i Cape Point do Surfers Corner w Muizenberg. Ten ciekawie ukształtowany teren i nadbrzeżne wody są ulubionym miejscem miłośników ekstremalnych rozrywek. Spotkać tutaj możesz amatorów surfingu, płetwonurków poszukujących zatopionych statków, alpinistów, pilotów szybowców jak też rowerzystów i pieszych turystów mających do swojej dyspozycji ponad 700 kilometrów górskich szlaków.

Miejsce to cieszy się wielkim powodzeniem, ponieważ należy do jednego z sześciu na całym świecie królestw florystycznych. Cape Floral Kingdom (Przylądkowe Królestwo Florystyczne) szczyci się 2 285 gatunkami roślin z których aż 90% jest pod ochroną. Niestety aż 300 gatunków są na granicy wyginięcia z powodu urbanizacji i zanieczyszczenia środowiska a 30 gatunków już wymarło.

Z powodu prywatnych terenów znajdujących się na terenie Parku Narodowego Góry Stołowej, nie jest łatwe zarządzanie tym 25000 hektarowym terytorium. Sprowadzone w XIX wieku himalajskie antylopy i angielskie jelenie zostały wytępione albo przeniesione do innych miejsc. Inteligentne pawiany czakma stały się bardzo trudne do kontroli. Uważają one siatki plastikowe za źródło pożywienia i notowano przypadki że goniły one ofiary do chwili kiedy nie rzucą one lanczu. Proszę pamiętać że dokarmianie pawianów jest zabronione. Na plaży Boulders turyści mogą zobaczyć kolonie pingwinów afrykańskich. Nie powinno się płoszyć tych sympatycznych ptaków, zwłaszcza od marca do września, czyli w czasie wychowywania młodych.

Ogród Botaniczny Kirstenbosch jest rajem dla botaników i trampów. Jest to prezent pozostawiony dla nas przez Cecil John Rhodes i także jest wpisany na listę UNESCO. Unikalne gatunki roślin zostały tutaj przeniesione i są pod opieką botaników. Podczas zwiedzania Ogrodu Kirstenbosch nie powinno się pominąć sekcji z roślinami leczniczymi i amfiteatru cyklad jeśli chodzisz po tym mającym 528 hektarów raju. Zwolennicy pieszych wędrówek mają do dyspozycji trasy marszrut trwające od 2 do 5 dni.