20 dniowa wycieczka przez Namibię i Botswanę do Zimbabwe


O wycieczce RPA, Namibia, Botswana, Zimbabwe

1. Kapsztad RPA do Citrusdal w górach Cederberg

Mapka wycieczki z Kapsztadu do Vic Falls

Przed wyjazdem z Kapsztadu, zatrzymujemy się w punkcie widokowym przy Zatoce Stołowej, by po raz ostatni spojrzeć na Górę Stołową. Przy okazji zakupimy brakujący ekwipunek w jednym z miejscowych supermarketów. Naszym pierwszym celem jest miejscowość Citrusdal położona w malowniczej dolinie gór Cederberg. 20 km od Citrusdal, w Marcuskraal rozbijemy tu pierwszy kemping i udamy się na farmę herbat Rooibos i Buchu. Dzięki badaniom Doktora Pietera le Fras Nortier stała się możliwa uprawy rooibos na farmach. Do niedawna roślina ta zbierana była jedynie na dziko. Co ciekawe, rooibos rośnie jedynie w RPA. Usiłowano stworzyć plantacje Rooibos w Japonii, okazało się skład chemiczny gleby nie sprzyja uprawie. Dzięki temu Rooibos pozostaje dumą RPA. Zwiedzimy jedynie niewielką część Rooibos Route (Trasy Herbaty Rooibos) sięgającą i Citrusdal/Piekenierskloof Pass na południu do Vanrhynsdorp. Obecnie ponad 300 farm zaopatruje przetwórnię Rooibos LTD. Zanim herbata trafi do sklepów, przechodzi długi proces pasteryzacji i sortowania.

Góry Cederberg z czerwonego piaskowca. Niedawno odkryto w skałach skamieliny prymitywnych ryb liczące 450 milionów lat. Nazwa gór pochodzi od rosnących w tym rejonie drzew cedrowych Widdringtonia Cederbergensis, rosnących na wysokości od 1000 do 1500 m n.p.m. Najwyższym szczytem Gór Cederberg jest Sneeuberg (2028 m n.p.m.).

Obiadokolacja

Duże skorpiony nie są aż tak niebezpieczne

2. Rzeka Oranje

Po śniadaniu jedziemy w kierunku północnym przez wyżynę Nama i miasteczko Springbok do granicy z Namibią. Noc spędzamy na kempingu nad rzeką Oranje. Pływanie w rzece jest bezpieczne, nie ma krokodyli.

Śniadanie, obiadokolacja

Atrakcje: kobierce dzikich kwiatów od lipca do września

3. Rzeka Oranje do kanionu rzeki Rybiej

Po śniadaniu istnieje opcja spływu na kanoe, natomiast pozostali mają czas do własnej dyspozycji na kempingu. Rzekę nazwano na cześć arystokratycznej rodziny z Holandii. Od ponad 10 lat obowiązuje nowa nazwa- Gariep, jednak jest trudna do przyjęcia i każdy woli nazywać rzekę po prostu Oranje. Po lanczu przekraczamy granicę Namibii i jedziemy do kanionu rzeki Rybiej. Przy długim spacerze wzdłuż brzegów kanionu podziwiamy malowniczy zachód słońca, co może być doskonałą okazją do robienia fantastycznych zdjęć.

Opcjonalnie: półdniowy spływ na kanoe rzeką Oranje

Śniadanie, lancz, obiadokolacja

Przejście graniczne: Noordoewer- Namibia, Vioolsdrif- RPA

4. Kanion rzeki Rybiej

Przybywamy nad kanion rzeki Rybiej wystarczająco wcześnie by uchwycić poranne promienie słońca. Wyruszamy do Keetmanshoop, by zobaczyć las drzew kokerboom i Plac Zabaw Olbrzymów, choć bardziej pasuje plac walki olbrzymów.

Śniadanie, lancz, obiadokolacja

Atrakcje Dnia: kanion rzeki Rybiej, las drzew kokerboom, Plac Zabaw Olbrzymów.

5. Park Narodowy Namib-Naukluft

Akacja przed wydmą piaskową Naszym celem na dziś będą tak oczekiwane wydmy piaskowe. Pełne kurzu drogi i bezludne tereny pozwalają wspaniale ukazują wielkość Namibii. Od buszu na wschodzie do czerwonych wydm na zachodzie, powoli zmienia się roślinność. Zejdziemy na dno kanionu Sesriem. Dziś wieczorem obozujemy przed polami wydmowymi i zasypiamy przy dźwiękach szczekających gekonów. Chętni mogą obserwować gwiaździste niebo półkuli południowej w całkowitej ciszy świetlnej, najbliższe źródła światła sztucznego oddalone są o setki kilometrów.

Śniadanie, lancz, obiadokolacja

Atrakcje Dnia: zwiedzanie kanionu Sesriem

6. Wydmy Sossusvlei

Wstajemy bardzo wcześnie, jedziemy 45 kilometrów w głąb Parku Narodowego Namib-Naukluft do jedynej udostępnionej turystom wydmy noszącej numer 45. Przy panującym tu jeszcze zmroku wspinamy się na 170-metrową Wydmę 45. Dla ułatwienia wspinaczki najlepiej jest stawać w ślady pozostawione przez osoby idące przed nami. Piach jest tam nieco twardszy i nie obsuwa się już tak bardzo pod stopami. Pamiętajmy, żeby ruchome obiektywy naszych aparatów fotograficznych nie zetknęły się z piachem. Nawet kilka ziarenek piasku może na zawsze unieruchomić nasz aparat. Na szczycie wydmy czekamy na spektakularny wschód słońca. Po powrocie na dół udamy się na pieszą wycieczkę po pustyni pod opieką doświadczonego przewodnika. Zobaczymy wiele roślin i zwierząt, które zdołały się przystosować do życia w tak trudnych warunkach. Odwiedzimy Deadvlei, czyli miejsce z kikutami akacji erioloba, które liczą ponad 400 lat i dobrze zachowały się w suchym klimacie.

Śniadanie, lancz, obiadokolacja

Atrakcje Dnia: wspinaczka na piaskową wydmę

7. Swakopmund

Solitaire

Jedziemy do popularnego urlopowiska Namibii — Swakopmund. Po drodze zatrzymamy się przy tablicy Zwrotnika Koziorożca. W Walvis Bay bęziemy podziwiać flamingi. W Swakopmund wybieramy na jutro z wielu dostępnych tu atrakcjach fakultatywnych, np. quady, zjazd na desce z wydmy, sky diving, rejs z delfinami, loty samolotem itp. Od niedawna dostępna jest jazda rowerami z szerokimi oponami po piasku. Wieczorem chętni mogą udać się na wspólny obiad w restauracji Lighthouse. Następnego dnia po śniadaniu bierzemy udział w wybranych wcześniej rozrywkach fakultatywnych. Będzie też czas na zwiedzenie miasta. Jest tu wiele interesujących sklepów, muzeów i kilka kafejek internetowych.

Przejechanych: 250 km, z Sossusvlei do Swakopmund

Śniadanie

Atrakcje Dnia: flamingi w Walvis Bay, Zwrotnik Koziorożca

8. Swakopmund

Dzisiaj mamy czas do własnej dyspozycji. Czeka na nas wiele atrakcji z domieszką adrenaliny.

Więcej informacji o: atrakcjach w Swakopmund

Śniadanie

9. Góra Spitzkoppe

Opuszczamy wybrzeże, jedziemy w kierunku gór Pontok z pamiętnym szczytem Spitzkoppe. Rozbijamy obóz u stóp Spitzkoppe. Wspinamy się na szczyt skalistej góry obok Spitzkoppe. W tym miejscu będziemy mogli podziwiać rozległe widoki, następnie udamy się na pieszą wycieczkę do naskalnych malowideł Buszmenów.

Śniadanie, lancz, obiadokolacja

Atrakcje Dnia: Góra Spitzkoppe, malowidła naskalne

10. Brandberg- White Lady

Zwiedzimy Brandberg (Burning Mountains) ze szczytem- Konigstein i galerię sztuki w plenerze z 43 tys. rysunków. Jedno dzieło, czyli White Lady, odkryto dokładnie 100 lat temu. Brandberg stał się dzięki temu popularny latach 50. W 2002 roku mianowany do rangi Pomnika Narodowego. Cały czas jest na liście wstępnej UNESCO.

Więcej informacji o: White Lady

Śniadanie, lancz, obiadokolacja

11. Park Narodowy Etoszy

Przed nami legendarny park narodowy – czyli ogromna równina z dominującą sawanną i niską roślinnością trawiastą. Takie warunki sprzyjają obserwacji dzikiej zwierzyny. Trawy i zarośla stanowią pożywienie dziesiątków gatunków zwierząt. Niektóre z nich mamy nadzieję podejrzeć podczas foto-safari. Na kempingach znajdują się miejsca obserwacyjne, z których spokojnie możemy oglądać zwierzęta podchodzące do wodopoju nawet nocą. Latarnie wokół wodopoju ułatwiają obserwację zwierząt o zmroku. Na kempingu Okaukuejo grasują natrętne szakale. Nie powinno się ich dokarmiać.

Atrakcja dnia: safari ciężarówką

Śniadanie, lancz, obiadokolacja

12. Poznajemy PN Etoshy

Kontynuacja zwiedzania Etoszy.

Atrakcja dnia: całodzienne safari ciężarówką

Opcjonalne atrakcje: nocne i poranne safari.

Śniadanie, lancz, obiadokolacja

13. Stolica Namibii, Windhuk

Po śniadaniu wyruszamy w kierunku centralnej części Namibii do Windhuk. Po drodze zatrzymamy się przy znanym targu z afrykańskimi pamiątkami. Po przybyciu do Windhuk przejedziemy głównymi ulicami miasta i zobaczymy kolejne ciekawe miejsca.

Śniadanie

Opcjonalnie: wspólny obiad w restauracji

Atrakcja dnia: piesze zwiedzanie miasta

Miasto Windhuk nazywane jest tradycyjnie przez ludność Nama Ai-Gams, co w ich języku znaczy gorące źródła, które kiedyś znajdowały się na tych terenach; druga nazwa Otjomuise — oznaczająca miejsce pary wodnej- nadana została przez szczep Herero. Istnieje wiele teorii, w jaki sposób miejsce to otrzymało swoją współczesną nazwę. Najbardziej prawdopodobne jest określenie wind-hoek oznaczające w języku afrikaans "Narożnik Wiatru". Możliwe, że Afrykanerzy nazwali to miejsce na cześć gór Winterhoek w Tulbagh w RPA, gdzie mieszkali najpierw osadnicy z Europy. Współczesne miasto Windhuk dostało prawa miejskie 18 października 1890 roku, kiedy von François położył kamień węgielny w forcie znanym Alte Feste (Stara Forteca). Przez następne 14 lat miasto rozwijało się bardzo wolno. Wybudowano tu podstawowe budynki rządowe i prywatne. W Klein-Windhoek ziemia rolna została przyznana osadnikom. Zaczęto uprawę warzyw, tytoniu i hodowlę krów. Od 1907 roku miasto zaczęło rozrastać się szybciej dzięki napływowi emigrantów z Niemiec i Afryki Południowej. Centrum biznesu stała się ulica Kaiser, obecnie znana pod nazwą Independence Avenue. W czasie miesięcy zimowych - w czerwcu, lipcu i sierpniu – notuje się tu niewielkie opady deszczu. Temperatury kształtują się w granicach od 5 do 18ºC, noce są chłodne, mimo że słupek rtęci rzadko spada poniżej zera i prawie nigdy nie pojawia się śnieg. W pozostałych miesiącach roku jest gorąco, w styczniu temperatura dochodzi do 31ºC.

14. Botswana — Ghanzi

Po śniadaniu jedziemy w kierunku Botswany, przekraczamy granicę. W czasie jazdy autostradą napotkamy na stada krów, kóz, owiec i osłów pasących się na poboczach, należy podróżować z bezpieczną prędkością, żeby nie spowodować wypadku. Osiedlamy się na kempingu w Ghanzi. W godzinach popołudniowych będzie okazja spotkania z lokalną społecznością Buszmenów (San), weźmiemy udział w tradycyjnych tańcach.

Atrakcja dnia: tańce ludu San

Śniadanie, lancz, obiadokolacja

Przejście graniczne: Namibia - Buitepos, Botswana - Mamanu

Ludność San, znana jako Buszmeni, to rdzenni mieszkańcy Botswany i Namibii. Zastanowimy się, jak zdołali przetrwać w tak trudnych, pustynnych warunkach. Obecnie nazwę San zmienili na Ncoakhoe, co znaczy czerwoni ludzie, ale w dalszym ciągu stara nazwa jest chętniej używana. Szacuje się, że do chwili obecnej przetrwało 55 000 tych ludzi, z czego 60% mieszka na terytorium Botswany. Botswana była kiedyś kolonią angielską i uzyskała niepodległość w 1966 roku. Trzy z najbogatszych na świecie kopalni diamentów znajdują się w Botswanie, co przyczynia się do wzrostu bogactwa kraju. Od czterdziestu kilku lat niepodległości gospodarka Botswany jest przykładem dla innych krajów afrykańskich. Dzięki stabilnej polityce, inwestowaniu w edukację, ochronę zdrowia i temu, że nie spotyka się – jak w innych krajach afrykańskich- rasizmu, Botswana stała się najlepiej rozwijającą się ekonomią w Afryce. Na początku lat 90. polisą rządu Botswany stał się „wysoki dochód” – tj. małe skutki uboczne dla środowiska. System wprowadzono dla zachowania przyszłym pokoleniom unikalnych atrakcji turystycznych. Liczba turystów jest ograniczona wskutek drastycznego zwiększenia kosztów ich pobytu w Botswanie.

15. Delta Okawango

Z samego rana udajemy się na pieszy trekking pod opieką przewodników San. Przejazd do Maun, chętni biorą udział w panoramicznym locie awionetką nad Deltą Okawango.

Możliwa opcja przedłużenia pobytu na Okawango z dopłatą ZAR2800 w wersji kemping. Po przybyciu do Maun wyjeżdżamy na Okawango. Połączenie z grupą dniu 17 rano.


Plan fakultatywnej wycieczki na Okawango: Okawango Dziki Kemping

Śniadanie, obiadokolacja

Atrakcje Dnia: spacer z Buszmenem

16. Ekskursja do Delty Okawango

Transfer z Maun do przystani łodzi płaskodennych mokoro trwa około godziny. Przesiadamy się mokoro, zwiedzamy kanały wodne Delty Okawango. Dobijamy do bezludnej wyspy, udajemy się na piesze zwiedzanie. Na noc wracamy do hotelu w Maun.

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Atrakcje Dnia: ekskursja na Okawango

17. Nata

Opuszczamy deltę, kierujemy się w kierunku miasta Nata. Większość czasu spędzimy dzisiaj w ciężarówce. Po południu udajemy się na piesze zwiedzanie solnego jeziora Makgadikgadi Pans

Śniadanie, lancz, obiadokolacja

18. Park Narodowy Chobe

Jedziemy do Chobe i śpieszymy safari 4X4 i na romantyczny rejs statkiem o zachodzie słońca. Zwierzęta podchodzą pić wodę do brzegów rzeki Chobe. Możemy je obserwować ze statku.

Śniadanie, obiadokolacja

19. Zimbabwe Wodospad Wiktorii

Po przybyciu w okolice wodospadu mamy możliwość zaplanowania naszych zajęć na dzień następny. W dalszej kolejności odwiedzimy potężny Wodospad Wiktorii i usłyszymy potężny łomot rzeki Zambezi. Oficjalnie wycieczka kończy się dnia następnego po śniadaniu, ale większość osób zagospodaruje czas na skorzystanie z szerokiego asortymentu atrakcji oferowanych.

Śniadanie

Kasane do Wodospadu Wiktorii ok. 100 km, około 2h plus przejście przez granicę.

Przejście graniczne: Kazangula Road

20. Wodospad Wiktorii

Cały dzień spędzimy na zwiedzaniu okolicy i korzystaniu z wybranych wcześniej rozrywek. Jeśli ktoś chciałby pozostać tu dłużej, powinien wcześniej dokonać rezerwacji hotelu za naszym pośrednictwem.

Rezerwacji tej wycieczki możemy dokonać też tutaj: rezerwacja wycieczki z Kapsztadu do Zimbabwe.

Śniadanie

Opcje po wycieczce

Dostępna jest 5-dniowa wycieczka przez Zimbabwe, z Vic Falls do Johannesburga. Zobacz: Wycieczka z Zimbabwe

Lub powrót do Johannesburga 2 - dniowym transferem w cenie- wersja pod namiotami- R995 (ok. 300 PLN), w pokojach - R1150 (ok. 340 PLN) od osoby, bez posiłków cenie.

Sporty ekstremalne i mniej extremalne

  • Bushman Walk Botswana BWP80 do BWP90
  • Lot balonem nad Okavango na specjalne życzenie
  • Napiwki dla lokalnej obsługi na Okawango wg. uznania
  • Zambezi Sunset Cruise $90 do $100
  • Morning Tram and Bridge Tour $75 do $85
  • Skok na Bungee $155 do $175
  • Helicopter Flights $150 do $175
  • White Water Rafting $145 do $160