Mianem Wielkiej piątki Afryki
(Big Five) określa się pięć gatunków zwierząt uznanych przez myśliwych za najbardziej niebezpieczne. Najważniejszym kryterium wyboru gatunków nie była ich wielkość lub zagrożenie dla ludzi (hipopotam jest niebezpieczny, ale nie jest w Wielkiej Piątce), lecz stopień trudności i ryzyka związanego z ich upolowaniem. Big Five słynie ze swej waleczności, zwłaszcza kiedy bronią swych młodych lub kiedy zostaną zranione. Organizacja myśliwska Safari Club International wręcza nagrodę myśliwym mogącym się poszczycić trofeami wszystkich pięciu zwierząt.
Zwierzęta należące do wielkiej piątki afrykańskiej
Do Wielkiej Piątki Afryki zaliczamy: słonia afrykańskiego, nosorożca czarnego, bawoła afrykańskiego, lamparta i lwa.
Dochody z Wielkiej Piątki
Przeprowadzone niedawno badania dowodzą, że Wielka Piątka
oznacza znacznie więcej dla południowoafrykańskiego przemysłu turystycznego, niż wcześniej przypuszczano. Ankiety przeprowadzone w Parku Narodowym Krugera opracowane przez profesora Melville Saayman z North-West University Potchefstroom dowiodły, że turyści odwiedzający ten park są gotowi zapłacić ponad R3500 (ok.1000 PLN), żeby tylko zobaczyć Wielką Piątkę w naturze. Według badań turyści gotowi są zapłacić R1136 (310 PLN), żeby zobaczyć lamparta, R1007 (275 PLN) za lwa, R754 (200 PLN) za nosorożca, R659 (180 PLN) za słonia i R500 za bawoła.
Park Narodowy Krugera przyciąga ponad milion odwiedzających każdego roku i jest źródłem utrzymania dla 300 tys. do 600 tys. osób mieszkających w okolicach parku. Przeciętny turysta wydaje tutaj R10303 (ok.2800 PLN), z tej sumy zwiedzający są gotowi zapłacić R3500, czyli 34,64%, aby zobaczyć Wielką Piątkę. Badanie zostało przeprowadzone na kempingach Olifants, Letaba, Mopani i Punda Maria respondenci byli wybierani losowo jako jedna osoba z każdej grupy turystycznej lub rodziny wypełniła kwestionariusz (w sumie 289 osób). Chociaż 34% badanych nie ma opinii o roli, jaką odegrała Wielka Piątka w decyzji, aby odwiedzić park, większość przyznała, że był to ważny czynnik.
Po raz pierwszy udało się policzyć, jakie dochody można czerpać z samego oglądania. Przykładowo, jeśli średnia długość życia lamparta wynosi 15 lat, i jest on widziany przez 5000 turystów rocznie, lampart jest wart R5680 tys. (2272000 PLN) w jego życiu w parku. Stwierdzono, że turystyka oparta na obserwacji natury w Afryce Południowej generuje tyle dochodu, jak rolnictwo i rybołówstwo razem. Obszary chronione to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów w rynku turystycznym. Z marketingowego punktu widzenia, dodanie Wielkiej Piątki do mniejszych parków i prywatnych rezerwatów może być bardzo atrakcyjną przynętą dla potencjalnych odwiedza turystów.