Yellowwood z RPA


Yellowwood - narodowe drzewo RPA


Drzewo Yellowood jest jednym z najbardziej cenionych drzew w Republice Południowej Afryki ze względu na drewno. Jest również narodowym drzewem RPA.

Yellowood jest wolno rosnącym, zwykle dużym, wiecznie zielonym drzewem, które osiąga wysokość od 20 do 30 m wysokości. W trudnych warunkach drzewa nie przekraczają wysokości 2 m, wyglądają wtedy bardzo staro i są pełne charakteru.

Drewno jest żółte, kora szara i gładka, kiedy drzewo jest młode, z wiekiem pokazują się charakterystyczne podłużne pęknięcia. Kora łuszczy się paskami.

Błyszczące zielone liście są długie i wąskie. Liście na młodych drzewach są zawsze większe niż na starszych. Nowe liście są dobrze widoczne, są jasnozielone na końcach gałęzi, w porównaniu z ciemnozielonymi starszymi liśćmi.

Istnieją męskie i żeńskie drzewa. Męskie szyszki (od lipca do września) mają kwiatostan przystosowany do zapylania przez wiatr, podobnie jak inne egzotyczne gatunki, przykładowo Betula, podczas gdy żeńskie drzewa rozwijają kuliste, szare, niebieskie owoce na grubych, mięsistych łodygach. Dojrzałe owoce zmieniają kolor na purpurowy (od grudnia do lutego).

Wszystkie gatunki Podocarpus są chronione w RPA. W przeszłości były poszukiwane ze względu na drewno, z dużych zasobów stały się niemal wymarłe na niektórych obszarach. Meble z drewna yellowwood osiągają wysokie ceny, ze względu na to, że rzadko się je spotyka.

The Real Yellowwood rośnie naturalnie na terenach górskich w lasach w południowej części Republiki Południowej Afryki, Zimbabwe wschodnim i północnym. Występuje także na skalistych wzgórzach i zboczach gór, ale nie osiąga wysokości takiej, jak w lasach.

Drzewo Yellowwood