Park Krugera, żyrafa i bąkojad


Bąkojad i żyrafa

żyrafa w Parku Krugera
Bąkojad czerwonodzioby (Buphagus erythrorhynchus) - ptak z rodziny szpakowatych. Ostre pazury pozwalają mu utrzymać się na żyrafie. Siada też na innych zwierzętach, takich jak bydło, zebry, antylopy, nosorożce). Bąkojad zjada pasożyty (np. kleszcze) na skórze. Żyrafy nie lubią się pochylać, dlatego najliczniej występują w południowym Parku Krugera, z wysokimi drzewami akacji.

Rozkład zwiedzania Parku Krugera

Nocleg 1 Crocodile Bridge

Kemping Crocodile Bridge był naszym punktem startowym w zwiedzaniu Parku Krugera, nie tylko z powodu że jest na samym południowym krańcu parku - ale także dlatego, że obóz leży na granicy trzech ekosystemów: otwarte drzewiaste sawanny na trasie S28, idealne środowisko dla zebr, bawołów i gepardów. Falowane granitowe i dolerite równiny wzdłuż S25 są idealne dla żyraf, nosorożców białych i lwów; Ekosystem zwany Delagoa thorn thicket przy trasach H4-2 i S130, gdzie przyciąga kudu i nosorożce czarne.

Nocleg 2 Lower Sabie

Lower Sabie jest obfituje w zwierzęta podobnie jak Crocodile Bridge, z dodatkowym bonusem w postaci nowej kawiarni Mugg & Bean z widokiem na rzekę Sabie. Droga H4-1 Sabie River Road jest również doskonały punktem do szukania lamparta.

Nocleg 3 Satara

Stamtąd udaliśmy się na północ, w kierunku kempingu Satara. Chociaż może to być bardzo tłoczno, kochamy miejsca obfitujące w zwierzęta. Na szczęście, drogi otaczające obóz rozdzielają ruch uliczny w czterech kierunkach. Zarezerwowaliśmy również Mananga 4x4 Eco-Trail, odcinek 50-kilometrowego toru dwupasmowej drogi na północ od słynnej S100 żwirowej drodze.

Tylko sześć pojazdów o wysokim prześwicie są akceptowane dziennie i jest to jedno z niewielu miejsc, gdzie masz prawo na rozprostowanie nóg i sprawdzenie tropów zwierząt na szlaku. Zostawienie w oddali zgiełku Satary i jazda na północ była ulgą. W tym czasie nasze wyostrzone apetyty na mega obserwacje zostały już zaspokojone. Krajobraz na północ od rzeki Olifants staje się monotonną ścianą gąszczu mopane i zwierzyna łowna staje się rzadkością.

Jest jeszcze wiele do zobaczenia, jeśli masz szczęście - eland, Antylopa końska, Antylopa szabloroga i antylopa Topi, (sassebi), spędzają czas na trawiastych sawannach między gajami mopane i antylopy Raphicerus sharpei można napotkać wzdłuż koryt rzecznych. Dla mnie, spojrzenie na jeden z rzadkich gatunków antylop w parku może być tak ekscytujące jak dobry lew. Mimo to, nie jesteśmy już nastawieni na wyszukiwanie zwierząt, koncentrujemy się na wszystkim innym co park ma do zaoferowania.

Dalsza część relacji: tydzień w Parku Krugera