Sanktuarium Nosorożca w Serowe w Botswanie


Ostoja Nosorożca w Serowe w Botswanie

Khama Rhino Sanctuary jest nowatorskim projektem zapoczątkowanym przez lokalną ludność niedaleko Serowe w Botswanie. Założony w 1992 roku, aby pomóc w ratowaniu nosorożców i przywrócić ten obszar do poprzedniego stanu naturalnego.

Khama Rhino Sanctuary zajmuje około 4300 hektarów piachów Kalahari, z centralną częścią pokrytą wysokimi trawami z kilkoma naturalnymi zbiornikami wody.

Chyba najważniejsze że obok znajduje się baza wojsk (Botswana Defence Force). Wojsko regularnie patroluje cały teren, nawet w czasie naszego safari natknęliśmy się na wojskowy pojazd.

Patelnia Serwe jest idealnym środowiskiem dla nosorożców białych i innych dzikich zwierząt, natomiast gęste krzewy w południowej części Sanktuarium sprzyjają bardziej żyrafom. Do tej pory 35 białych i 4 czarnych nosorożców zostało przeniesionych do Sanktuarium. Pierwsze cztery przybyły w lutym 1993 roku z północnej Botswany. Safari w Khama Rhino Sanctuary trwa około dwóch godzin, prowadzone przez dobrze wyszkolonych i bardzo kompetentnych rangerów.

Sanktuarium jest domem dla innych dzikich zwierząt, które osiedliły się w sposób naturalny lub zostały przeniesione takich jak zebra, gnu pręgowane, żyrafa, eland, springbok, impala, gemsbok, kudu, steenbok, lampart, szakal, hieny brunatne i wiele innych.

Ponad 230 gatunków ptaków zostały również zidentyfikowanych, w tym bocian Abdim i dzięcioł brodaty.

Sanktuarium czynne jest codziennie w godzinach od 8:00 do 18:30. Dostępne jest zakwaterowanie na kempingu Mokongwa sytuowanym w niewielkiej odległości od bramy wjazdowej i jest dostępne dla samochodów z konwencjonalnym napędem.

Galeria Parku Narodowego Chobe

Samochód do safari Nosorożec biały Bielik Afrykański