Park Narodowy Chobe, podstawowe informacje przed wycieczką


Park Narodowy Chobe w Botswanie


Park Narodowy Chobe jest trzecim co do wielkości obszarem chronionym na terenie Botswany o powierzchni 10566 km². Słynie z jednego z największych pogłowia słoni na kontynencie afrykańskim. Powstał w 1966 roku. Dzięki szczególnej obfitości dzikiej przyrody i prawdziwemu afrykańskiemu charakterowi całego regionu, turyści mogą spodziewać się safari swojego życia. Park Chobe jest prawdopodobnie najbardziej znany ze swojej spektakularnej populacji słoni, żyje tam około 120.000 tych olbrzymów, być może najwyższe stężenie słoni w całej Afryce. Pogłowie słoni drastycznie zwiększyło się po 1990 roku, od kilku tysięcy osobników. Tak wielkie pogłowie stało się wielkim problemem dla zarządu parku. Widoczne są wyraźne zniszczenia naturalnego środowiska, przez co proponowany był odstrzał, który wydaje się być bardzo kontrowersyjny i jak dotąd odrzucany.Krokodyl na rzece Chobe W porze suchej, słonie koncentrują się w okolicach rzeki Chobe i na terenach podmokłych Linyanti. W sezonie deszczowym, słonie przechodzą do oddalonej 200 km części południowo-wschodniej Parku Chobe.

Pierwotnymi mieszkańcami tego obszaru byli Buszmeni San (znani również jako ludność Basarwa w Botswanie). Byli to koczowniczy myśliwi i zbieracze, którzy stale wędrowali z miejsca na miejsce, aby znaleźć źródła pożywienia, czyli owoce, wodę i dzikie zwierzęta. Obecnie można zobaczyć malowidła naskalne Buszmenów na skalistych wzgórzach parku. Na początku XX wieku, obszar dzisiejszej Botswany został podzielony na kilka systemów własności gruntów. W tym czasie znaczna część obszaru parku została sklasyfikowana jako ziemia koronna.

Idea utworzenia parku narodowego w celu ochrony zróżnicowanej przyrody po raz pierwszy pojawiła się w 1931 roku. W następnym roku, zabroniono polowanie na obszarze 24000 km², powierzchnia ta została rozszerzona do 31600 km² dwa lata później. W 1943 roku, ciężkie zarażenia tse-tse wystąpiły w całym regionie, co opóźniło wszystkie starania. Dopiero w 1953 roku, projekt ten otrzymał rządową rangę ponownie, 21000 km². W rezultacie, Rezerwat Chobe powstał w 1960 roku o powierzchni mniejszej niż początkowo planowano. Wreszcie, w 1967 roku rezerwat został uznany za park narodowy.

Park Chobe dzielimy na cztery odmienne ekosystemy:

  • Serondela z bujne równiny i gęste lasy w okolicy rzeki Chobe w północno-wschodniej części.
  • Bagna Savuti na zachodzie;
  • Bagna Linyanti w północno-zachodniej części
  • Gorący i suchy ląd pomiędzy.

Savuti

Savuti uznawane jest za jedno z najlepszych, jeśli nie najlepsze miejsce do oglądania dzikiej przyrody w Afryce. Savuti szczyci się jednym z najwyższych stężeń zwierząt na kontynencie afrykańskim. Zwierzęta są obecne przez cały rok, a w pewnych porach roku ich liczba może być oszałamiająca.

Jeśli pozwolisz sobie odpowiednią ilość czasu tutaj (minimum trzy do czterech dni jest zalecane) prawdopodobnie zobaczysz wszystkie główne gatunki: żyrafa, słoń, zebra, impala, tsessebe, roan, gnu, kudu, bawoły, waterbuck, guziec, eland i towarzyszące drapieżniki, w tym lew, hiena, szakal, a nawet gepard i dzikie psy. Savuti słynie drapieżników, zwłaszcza z lwów i hien.

Komary są powszechne w całym parku i odwiedzającym radzimy wziąć profilaktyktyczne tabletki przeciwko malarii.

Galeria Parku Narodowego Chobe

Samochód do safari Słonie Antylopa Szabloroga