Blydepoort dam przy kanionie rzeki Blyde


Zapora Blydepoort nad kanionem rzeki Blyde


Kanion rzeki Blyde
Zapora Blydepoort na rzece Blyde w rezerwacie Blyderivierspoort. Możesz wybrać się na rejs statkiem po zaporze, jest to bardziej luksusowy sposób zwiedzania północnej części kanionu.

Od Mashishing (dawniej Lydenburg), można przejechać trasą R37 ponad Long Tom Pass, ojca tras górskich w Górach Smoczych w kierunku słynnej Trasy Panoramicznej. Długie proste łuki prowadzą do fałszywego szczytu Paardeplaats, z którego widać Lydenburg w oddali. To tutaj komando Generała Louis Botha ustawiło tutaj swoją artylerię i broniło miasta, kiedy armia brytyjska wkroczyła do miasta podczas wojny burskiej we wrześniu 1900 roku.

Po armii, osiedliło się tutaj wielu Brytyjczyków, a Burowie zamieszkali na płaskowyżu, gdzie rzadkie storczyki rosną na sub-alpejskich łąkach górskich. W bitwie Paardeplaats wojska brytyjskie weszły z góry, na ogień artyleryjski z doliny pod nimi. Niektóre szkody wyrządzone przez pociski dział Long Tom są nadal widoczne w zboczu góry na stromym zejściu kiedyś zwanym The Staircase (schody). Stoi tam replika jednej z tych potężnych armat w miejscu pamięci na górze Devil’s Knuckle, gdzie Burowie zajmowali swoje ostatnie miejsca. Panoramiczna 56 km droga Long Tom Pass kiedyś zwana Voortrekkers’ Harbour Road biegnie w kierunku zatoki Delagoa (Maputo).

Wyobraźmy sobie tutaj pionierów jak z książki "Jock of the Bushveld" jadących tutaj, wraz z barwnym asortymentem myśliwych, poszukiwaczy złota i jeźdźców transportujących złoto pochodzące z gorączki złota jaka panowała tutaj w latach 1870 tych.