Kiedy jechać do Botswany?


Central Kalahari Game Reserve

Central Kalahari Game Reserve (CKGR) to olbrzymi i odległy rezerwat w Południowej Afryce, tylko Tassili n’Ajjer National Park w Algerii i Northeast Greenland National Park są większe. Centralny Rezerwat Kalahari zajmuje powierzchnię 52800 km² to 1/11 powierzchni Botswany, albo trochę większy od Słowacji. Pomimo wielkości, Centralny Rezerwat Kalahari jest bardzo mały znany. W angielskojęzycznej Wikipedii napisano o nim dosłownie pół strony, w Wikipedii polskojęzycznej nawet nie jest wspomniany. Naszym zdaniem miejsce to zasługuje na szczególną uwagę ze względu na tak wielki obszar, swoiste piękno i znaczenie dla ochrony przyrody. W trakcie i tuż po dobrych deszczach równinne, trawiaste sawanny północnej części Central Kalahari Game Reserve obfitują dzikimi zwierzętami, gromadzącymi się w miejscach, gdzie żywności jest mnóstwo. Są to duże stada springboków i oryksów, jak też gnu, elandów i żyraf.

Mapa Central Kalahari Game Reserve
Położenie rezerwatu Central Kalahari

W innych porach roku, kiedy zwierzęta stają się mniej widoczne, uwagę podróżnych przykuwa rzeczywista dzicz pozornie niekończącej się przestrzeni. Nic nie przygotuje Cię do ogromu tego rezerwatu i dzikiego, tajemniczego piękna. Doznasz natychmiastowego wrażenia niekończącej się przestrzeni i posiadania całego Kalahari tylko dla siebie. Złociste trawy wysokie po pas, ciągną się w nieskończoność, przerywane skarłowaciałymi drzewami i zaroślami ciernistych krzaków. Nie do uwierzenia, ale od tysięcy lat mieszkali na tym wrogim człowiekowi terenie Buszmeni.

Od połowy lat 1990 rząd Botswany próbował przenieść Buszmenów z rezerwatu, twierdząc, że brakuje środków finansowych, pomimo wielkich wpływów z turystyki. W 1997 roku trzy czwarte całej ludności San zostało przeniesione z rezerwatu, a w październiku 2005 roku rząd wznowił przymusowe przesiedlenia do obozów przesiedleńczych, poza granicami parku pozostawiając tylko około 250 stałych mieszkańców. Jednak w 2006 roku sąd Botswany uznał eksmisję za niezgodną z prawami człowieka i pozwolił im powrócić na ziemie swoich przodków.

Ogromny pożar miał miejsce w Centralnym Rezerwacie Kalahari w połowie września 2008 roku, kiedy około 80% rezerwatu spąonęło. Pożary afrykańskiego buszu są naturalnym zjawiskiem i pełnią ważną funkcję w ekosystemie. Dzięki spaleniu suchych traw, do gleby trafia wiele składników mineralnych, dzięki którym szybko rośnie młoda trawa po pierwszych deszczach. Zwykle pożar trwa kilka dni, dlatego istnieje małe prawdopodobieństwo, że natkniesz się na nie, kiedy odwiedzisz Centralny Rezerwat Kalahari.

W skład tego rozległego terenu wchodzi kilka mniejszych ekosystemów. Podczas planowania wyjazdu, warto odwiedzić niektóre z nich. Warto wspomnieć: Deception Valley i Piper Pans

Zdjęcia z Transkalahari

Kalahari Landscape
Trasą Trans - Kalahari