Infrastruktura RPA


Infrastruktura Republiki Południowej Afryki

Największy na świecie szpital to Chris Hani - Baragwanath Szpital w Soweto.

Republika Południowej Afryki jest największym na świecie producentem i eksporterem moheru.

Oficjalnie, afrikaans jest najmłodszym ze wszystkich języków. Na początku XX wieku powstał z języka holenderskiego, francuskiego i lokalnych języków. Po 100 latach stał się drugim w użyciu jerzykiem w RPA. Zulu jest najpopularniejszym językiem, ponieważ wszyscy czarni (nawet emigranci) w RPA znają ten język

RPA jest czołowym producentem złota, platyny, chromu, wanadu, manganezu i alumino-silicates, produkuje ok.40% światowego chromu i vermiculite Największe na świecie kopalnie platyny znajdują się w okolicy Rustenburga

RPA ma drugie pod względem wieku siły lotnicze w świecie. Piloci RPA dostarczali zaopatrzenie dla Powstania Warszawskiego. Wielu z nich było zestrzelonych przez Rosjan i Niemców.

RPA jest jedynym krajem, który zdemontował swój nuklearny arsenał bez nacisku zewnętrznego. (Bomby atomowe zostały zdemontowane przez biały rząd RPA, żeby nie dostały się w nieodpowiedzialne ręce).

RPA ma ponad 50% samochodów, telefonów komórkowych i maszyn bankowych na całym kontynencie.

Jest tutaj największy na półkuli południowej i trzeci na świecie teleskop. Znajduje się on w Sutherland (Karru).

RPA ma 25 na świecie ekonomię. Produkuje więcej niż Rosja, Portugalia albo Singapur. Ekonomia RPA jest trzy razy większa niż Nigerii czy Egiptu.

W Langebaan Lagoon w Western Cape znaleziono najstarsze skamieniałe odbitki stóp człowieka. Ich wiek szacuje się na 117 tysięcy lat.

W Sterkfontein Caves, w Gauteng znaleziono skamieniałe szczątki prehistorycznego człowieka sprzed 3.5 miliona lat. Nic dziwnego, że miejsce to nazwano Kolebką Ludzkości.

Vredefort jest najstarszym kraterem meteorytowym na świecie (2.02 miliarda lat). Ze średnicą ponad 300 km jest też największym kraterem.

W Bloemfontein urodził się w 1892 roku autor "Władcy Pierścieni", John Ronald Tolkien. Miasto to jest obecnie stolicą prowincji Wolne Państwo (dawniej Wolne Państwo Orania) w centrum Południowej Afryki. Od 1910 roku jest również siedzibą Sądu Najwyższego RPA. Bloemfontein nazywane jest "Miastem Róż", gdyż co roku odbywa się tutaj festiwal poświęcony tym pięknym kwiatom.

Mamy tutaj głębsze kopalnie niż w innych krajach. Kopalnia Western Deep Levels ma głębokość 4 km.