Wycieczka z Kapsztadu do Windhoek


Plan wycieczki do Namibii

1. Góry Cederberg

Mapka wycieczki z Kapsztadu do Windhoek
Poglądowa mapa trasy wycieczki z Kapsztadu do Windhoek w Namibii

Nasza przygoda rozpoczyna się w Kapsztadzie. Jedziemy przez malownicze góry Cederberg. Nazwa gór pochodzi od endemicznego gatunku cedru widdringtonia cederbergensis. Wskutek rabunkowej wycinki lasów — przetrwały tylko pojedyncze drzewa i to na najbardziej niedostępnych zboczach. Najwyższy szczyt gór Cederberg — Sneeuberg (2000 m n.p.m.) każdej zimy pokryty jest śniegiem.

Po drodze zatrzymamy się przy straganie - „Padstal” w języku afrikaans, warto zobaczyć produkty domowej roboty jak dżemy i ciasta, jakże podobne do polskich. Odwiedzimy farmę herbaty Rooibos, zobaczymy rośliny Rooibos i Buchu rosnące na dziko.

Herbata rooibos rośnie jedynie w Cederberg, kiedyś Japończycy usiłowali stworzyć plantacje u siebie. Wysiłki poszły na marne, okazało się, że roślina ta rośnie tylko w RPA dzięki unikalnemu składowi chemicznemu gleby i występowaniu tam odpowiedniego szczepu bakterii. Herbata Rooibos jest dzięki temu skarbem RPA. Amerykanie próbowali ukraść nazwę "Rooibos", jednak dzięki czujności obywateli, nie udało im się to.

Obiadokolacja

Zakwaterowanie: Marcuskraal Campsite

Zestaw dodatkowych atrakcji: wizyta na farmie herbaty Rooibos

2. Wyżyna Nama, rzeka Oranje

Jedziemy przez Namaqualand w kierunku granicznej rzeki Oranje. Nazwa Oranje pochodzi od holenderskiej dynastii, w związku z polityczną transformacją, rzekę przemianowano na Gariep, co w języku San (Buszmenów) znaczy po prostu rzeka.

Szosa idealnie gładka do samej Namibii. Aby utrzymać porządek w czasie apartheidu, konieczne było stworzenie światowej klasy systemu drogowego. Armia musiała poruszać się szybko i efektywnie, kontrolować ludność i walczyć długą i krwawą wojnę na terytorium Angoli. Autostrada zbudowana z myślą o jeepach i ciężarówkach, a także dla transportu towarów. W dzisiejszych czasach najwięcej widzimy tutaj turystów.

Wieczór spędzamy na kempingu — będzie to idealna okazja do lepszego poznania się przy ognisku.

Zakwaterowanie: Fiddlers Creek Campsite

Śniadanie i obiadokolacja

Atrakcja dnia: dzikie kwiaty (od lipca do września)

3. Kanion rzeki Rybiej — Namibia

W godzinach porannych mamy okazję lepszego poznania afrykańskiej rzeki Oranje. Wybieramy spływ na kanoe lub odpoczynek na brzegu. Nie mamy się czego obawiać, w Oranje nie ma krokodyli. Po lanczu jedziemy w kierunku północnym do Ai-Ais Hot Springs. Na noc zatrzymujemy się w sąsiedztwie wielkiego kanionu rzeki Fish.

Zakwaterowanie: Hobas Campsite

Opcjonalne atrakcje: półdniowa przygoda na kanoe

Przejścia graniczne: RPA: Vioolsdrift, Namibia: Noordoewer

Śniadanie, lunch i obiadokolacja

4. Plac Zabaw Gigantów

Po śniadaniu pakujemy nasz obóz, kierujemy się do krawędzi Kanionu rzeki Rybiej. Dzięki swoim punktom widokowym — z których można podziwiać ogrom i piękno tego cudu natury — dostarczy nam niesamowitych wrażeń. Wyjątkową atrakcją kanionu rzeki Rybiej jest szlak wiodący po dnie kanionu. Ze względu na wysoki poziom trudności na wyprawę zapraszamy zaawansowanych traperów. Pokonanie 86 km tego spektakularnego szlaku jest możliwe tylko od maja do września i zajmuje śmiałkom 5 dni marszu; podczas marszu należy nieść na plecach cały ekwipunek, włącznie z wodą pitną. Obecnie, podobnie jak np. w Grand Canyon w USA, ładunek można przewieźć na grzbietach mułów. Bez wątpienia zwierzęta te najlepiej znoszą trudne warunki panujące w kanionie. Po zwiedzeniu kanionu jedziemy do Keetmanshoop. Popołudnie spędzimy na podziwianiu lasu drzew kołczanowych i Placu Zabaw Gigantów, nazwanym tak dzięki masywnym dolerytowym głazom tworzącym formacje skalne i serię labiryntów.

Śniadanie, lunch i obiadokolacja

Zakwaterowanie: Maritz Country Lodge

5. Narodowy Park Namib Naukluft

Wydma 45

Każda wycieczka objazdowa ma długie dni spędzone w samochodzie i dzisiaj nadeszła pora na właśnie taki dzień. Zapuszczamy się głębiej w Pustynię Namib. Naszym celem są wydmy w zachodniej części Namibii. Bezkresne, zakurzone drogi i otwarte przestrzenie dają nam wgląd w ogrom kraju. Od sawanny na wschodzie po czerwone wydmy na zachodzie powoli zmienia się krajobraz. Dziś wieczorem rozbijamy obóz na obrzeżach pól wydmowych i zasypiamy przy dźwiękach szczekania nieuchwytnych gekonów.

Zakwaterowanie: Sesriem campsite

Główna Atrakcja: kanion Sesriem

Śniadanie, lunch i obiadokolacja

6. Wydmy Sossusvlei

Oglądanie wschodu słońca nad czerwonymi wydmami jest kulminacyjnym punktem każdej wycieczki do Namibii. Dzisiaj rano wyjeżdżamy przed wschodem słońca, aby uchwycić tę wspaniała chwila. Energicznie wspinamy się na Dune 45 — doskonały punkt obserwacyjny, by podziwiać zmieniające się kolory pustyni wschodu.

Po obfitym śniadaniu jedziemy samochodem 4X4 do Sossusvlei, aby spotykać się z lokalnym ekspertem, który opowie nam o unikalnym ekosystemie pustyni Namib. Piaszczyste wydmy są uważane za najwyższe na świecie, o wysokościach dochodzących do 350 m. Zobacz: lista najwyższych wydm. Czerwonawy kolor i położenie czyni je jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc na Ziemi. Zdjęcia zrobione w Sossusvlei ozdabiają niejedną galerię i okładki wielu czasopism podróżniczych. Wieczorem udajemy się na przechadzkę po kanionie Sesriem. Namib Naukluft Park jest czwartym pod względem wielkości obszarem chronionym w Afryce. Ma powierzchnię 49768 km², jest większy np. od Szwajcarii. Park obejmuje większą część pustyni Namib i gór Naukluft. Wśród zwierząt zamieszkujących ten nieprzyjazny teren są: oryksy, kudu, żyrafy pustynne, springboki, zebry górskie i góralki abisyńskie. Pustynia Namib słynie z welwiczji, endemicznej rośliny o wieku dochodzącym nawet do 2000 lat.

Zakwaterowanie: Boesman’s Camp

Atrakcje dnia: wspinaczka na Wydmę 45, przejazd jeepem do Sossusvlei

Śniadanie, lunch i obiadokolacja

7. Narodowy Park Namib Naukluft

Ostatniego dnia na pustyni dołączamy do lokalnego eksperta w celu odbycia edukacyjnej wycieczki pieszej do Deadvlei. Niechętnie opuszczamy Namib, przekraczamy Zwrotnik Koziorożca, kontynuujemy podróż do wybrzeża Atlantyku. Jedziemy w kierunku zachodnim, do nadmorskiego miasta Swakopmund, gdzie czeka na Ciebie przygoda i dawka cywilizacji. Krótko zatrzymujemy się nad laguną Walvis Bay na spotkanie z flamingami, które żywią się na płyciznach. Po przybyciu do Swakopmund, będziemy mieli możliwość zarezerwowania opcjonalnych atrakcji.

Amanpuri Travellers Lodge

Pakiet dodatkowych atrakcji: piesza wycieczka po pustyni

Śniadanie

8. Swakopmund

Dzisiejszy dzień pozostaje do własnej dyspozycji. Skorzystamy z licznych atrakcji oferowanych tutaj.

Zakwaterowanie: Amampuri

Atrakcje do wyboru: skoki tandemowe na spadochronie, sandboarding (zjazdy na desce na wydmach), quadbiking, dolphin cruise, loty samolotem, wędkowanie

Śniadanie

9. Swakopmund do Spitzkoppe

Dziś rano jedziemy słynną trasą Wybrzeże Szkieletów, mijamy Salt Works, kierujemy się na północ, na sesję zdjęciową w kolorowym osiedlu Wlotskasbaken. Porosty są jednym z najbardziej fascynujących przykładów symbiozy w przyrodzie, glony i grzyby łączą się tworząc porosty jako nierozerwalny jeden organizm. Będziemy mieli okazję oglądać te fascynujące formy zamieszkujące pustynię, zanim pojedziemy na wschód do Spitzkoppe. Te masywna, granitowa formacja góruje 700 metrów nad pustynnymi równinami a liczna obecność sztuki naskalnej, wskazuje, że od dawna mieszkali tu Buszmeni. Późnym popołudniem będzie spacer z naszym przewodnikiem, by zobaczyć kilka przykładów sztuki naskalnej ludu San.

Zakwaterowanie: Brandberg Rest Camp

Atrakcje dnia: zwiedzanie Spitzkoppe i malowideł naskalnych Buszmenów

Śniadanie, lunch i obiadokolacja

10. Brandberg- Biała Dama

Najwyższy szczyt kraju- Königstein w górach Brandberg (Burning Mountains) słynie z galerii sztuki na świeżym powietrzu z 43 tysiącami rysunków. Jeden rysunek, odkryty 100 lat temu uczynił to miejsce znanym w latach 50. W 2002 roku mianowany do rangi Pomnika Narodowego. Brandberg został zgłoszony też do UNESCO. Udajemy się na pieszą wędrówkę, aby odwiedzić White Lady, o której mówi się, że ma około 2000 lat. Należy pamiętać, że trasa ma 6 km w obie strony przez trudny teren, wzdłuż wąwozu zwykle suchej rzeki Tsisab. Następnym punktem wycieczki jest Kamanjab.

Zakwaterowanie: Toko Lodge

Atrakcja dnia: Biała Dama

Śniadanie, lunch i obiadokolacja

Więcej informacji o: Białej Damie z Brandberg

11/12. Narodowy Park Etosha

Po wczesnym śniadaniu udamy się na zwiedzanie Narodowego Parku Etosha. W tym ogromnym — wielkości Holandii obszarze, bardzo łatwo zobaczyć zwierzęta. Wystarczy poczekać w samochodzie przy licznych tutaj wodopojach. Etosha, zdaniem turystów, najlepiej nadaje się do zobaczenia „Wielkiej Czwórki”, ponieważ równina spalona słońcem zapewnia dobrą widoczność. Jest to doskonałe miejsce do zobaczenia unikalnych mniejszych zwierząt, takich jak srebrne lisy, otocjony, antylopy dik-dik oraz słynne ze swojej odwagi ratle. Etosha znaczy w lokalnym języku „Wspaniałe Białe Miejsce”. W późniejszych godzinach postaramy się zaobserwować jak najwięcej osobliwości w tym unikalnym parku narodowym.

Zakwaterowanie: Okaukuejo

Atrakcja dnia: zwiedzanie rezerwatu ciężarówką

Śniadanie, lunch i obiadokolacja

13. Windhoek

Po drodze do stolicy Namibii zatrzymamy się przy kilku bazarach specjalizujących się w sprzedaży afrykańskich pamiątek. W godzinach popołudniowych będziemy mogli odbyć krótką wycieczkę po mieście, po czym nasza wyprawa dobiegnie końca.

Opcjonalne atrakcje: wspólny obiad w Joes Beer House.

Śniadanie

Możliwości po wycieczce

Powrót samolotem lub autobusem do Kapsztadu.

Samodzielne zwiedzanie Namibii.

Uwaga na piasek

Wydmy Namibii to z pewnością wymarzone miejsce dla fotografów, ale zapewne nie dla Twojego aparatu fotograficznego.

Pamiętaj — jeśli drobne ziarenka piasku dostaną się w ruchome części obiektywu aparatu fotograficznego, może zostać zablokowany. Podobno takiego uszkodzenie nie będzie można naprawić. Dlatego przed wyjazdem do Namibii warto kupić „Camera Poncho”, czyli foliowy rękaw w kształcie litery „L”, osłaniający aparat fotograficzny i obiektyw. Jeśli zacznie padać deszcz, możesz nadal robić zdjęcia. Najlepiej docenisz ten prosty wynalazek przy fotografowaniu Wodospadu Wiktorii albo dużych fal nad morzem.

Dobrze jest mieć taki worek w torbie z aparatem fotograficznym. Doświadczeni fotografowie uważają, że przyda się co najmniej dwa razy w roku. W piasku wydm Namibii dominuje pomarańczowo-czerwona barwa ochry powodowana przez zawartość związków żelaza. To właśnie to powoduje, że wydmy w Parku Narodowym Namib-Naukluft oczarowują turystów niezwykłym spektaklem mieniących się w słońcu różnych kolorów.

Podobne wycieczki: wycieczka do Naminii, wycieczka do Botswany, wycieczka do Namibii, wersja hotele