Zdjęcie żyrafy


Fotka żyrafy

Zdjęcie żyrafy w Parku Krugera
Spotkanie z żyrafą w Parku Krugera. Chcąc zaspokoić pragnienie, żyrafy muszą się nagimnastykować. Gdy dwie żyrafy piją, trzecia bacznie obserwuje otoczenie, gotowa by podnieść alarm w razie zagrożenia. Dorosłe, zdrowe żyrafy rzadko padają łupem drapieżników, dzikie koty idą na łatwiznę, zaczajają się na młodziutkie albo stare i schorowane osobniki. Mimo to żyrafy są płochliwe i trzymają się stada. Nie muszą martwić się o pożywienie, długa szyja zapewnia dostęp do świeżych liści w koronach drzew. Antylopy czy zebry mogą o nich tylko pomarzyć.

Serce żyrafy

Żyrafa jest najwyższa w świecie zwierząt i wymaga wiele dodatkowej pomocy przy pompowaniu krwi przez całą wysokość szyi, do głowy. Ich bardzo duże serca ważą około 11 kg i pompują wystarczająco szybko, aby ciśnienie tętnicze utrzymać w granicach 250 mm Hg (w porównaniu do 100 mm Hg u ludzi). W normalnych warunkach powoduje to ciśnienie 400 mm Hg w nogach (może to wywołać opuchliznę), ale żyrafa ma tajną broń — skóra na nogach jest bardzo gruba i obcisła, a to chroni naczynia krwionośne przed pęcznieniem. Kiedy żyrafa chodzi, jej mięśnie nóg pomagają w pompowaniu krwi z powrotem ku górze do pozostałej części organizmu.

Nie zastanawiasz się, dlaczego żyrafy nie mdleją, kiedy zginają się do picia? To ze względu na "Rete Mirabile" - skomplikowaną sieć tętnic, żył i zaworów, które dokładnie regulują przepływ krwi.

Język żyrafy

Przeciętna długość języka żyrafy wynosi 0,5 metra. Mimo długości szyi trudno jest dosięgnąć najsmaczniejsze liście akacji rosnące na wierzchołku drzewa, więc żyrafa zawsze potrzebuje tych dodatkowych centymetrów, żeby chwycić językiem. Młode pędy to nie tylko pożywienie, ale również dużo wilgoci. Naturalnym wrogiem żyrafy jest tylko lew. Najbardziej narażone są one na atak lwa, przy wodopoju, kiedy głowa jest na poziomie wody.

Niektórzy naukowcy twierdzą, że powodem, dla którego język jest fioletowy albo niebieski, aby zapobiec poparzeniom słonecznym, ponieważ spędza dużą część dnia poza pyska zwierzęcia i narażony jest na promienie afrykańskiego słońca. Ewolucyjne teorie na bok, naukowcy zgadzają się, że język żyrafy jest nie tylko wyjątkowo "twardy" - to znaczy, że ma mało skaleczeń od cierni na gałęziach akacji. Jest również chroniony przed zakażeniem przez gęste, antyseptyczne śliny. Te same śliny pokrywają ciernie swoistym płaszczem, żeby nie uszkodzić długiego przewodu pokarmowego. Żyrafy również wykorzystują te antyseptyczne cechy do czyszczenia uszu.

żyrafa widziana w czasie obgryzania kolczastych krzewów w PN Pilanesberg żyrafa w Parku Krugera