Zimbabwe i Park Krugera wycieczka


Wycieczka Zimbabwe i Kruger

Dzień 1 - Rezerwat Hwange

Trasa wycieczki do Zimbabwe i Parku Krugera

Wycieczka rozpoczyna się o godzinie 7.00 w Victoria Falls Rainbow Hotel w Vic Falls. Prosimy o przybycie pół godziny wcześniej. Wyruszamy w kierunku południowym, po Parku Narodowego Hwange. Po lunchu przesiadamy się na otwarte samochody terenowe, by zwiedzić ten największy w Zimbabwe park narodowy. Na kemping powracamy przed zachodem słońca. Wieczór spędzimy przy ognisku. Jest to doskonała okazja, by podziwiać gwiaździste niebo Półkuli Południowej. Zobaczmy, charakterystyczny Gwiazdozbiór Krzyża Południa, którego dobrze widoczna oś wskazuje biegun południowy. Była to niezastąpiona pomoc w nawigacji pierwszych żeglarzy, którzy odwiedzili morza Afryki Południowej. Patrzymy w kierunku środka naszej galaktyki, dlatego widzimy miliony gwiazd, niewidocznych w takich ilościach z Europy. Przy okazji, warto zwrócić uwagę na Księżyc, czy naprawdę jest lustrzanym odbiciem Księżyca, jaki znamy z Polski?

Posiłki: lunch i obiadokolacja

Pakiet dodatkowych Atrakcji: safari jeepami.

Dzień 2 - Park Narodowy Matobo

Po śniadaniu wyjeżdżamy w kierunku Bulawayo, by zobaczyć to, drugie co do wielkości miasto w Zimbabwe. Potem śpieszymy do Parku Narodowego Matobo na safari z lokalnym przewodnikiem. Rezerwat awansował do rangi światowego dziedzictwa UNESCO w 2003 roku. Na terenie Matobo wydzielono specjalnie strzeżony teren dla nosorożców czarnych i białych. Nazwa pochodzi z języka ludu Ndebele, w którym słowo „matobo”, znaczy „łyse głowy”, jako określenie dominujących tutaj kulistych głazów. Po safari wracamy do Bulawayo na nocleg.

Posiłki: śniadanie, lunch i obiadokolacja

Pakiet dodatkowych Atrakcji: safari jeepami.

Dzień 3 - Wielkie Zimbabwe

Przenosimy się do słynnych ruin Wielkie Zimbabwe w Masvingo, by poczuć ducha tego tajemniczego miejsca. Okres świetności Wielkiego Zimbabwe szacuje się na XI-XV wiek. Obiekt wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzisiejsze popołudnie spędzimy na podziwianiu dzieła dawnych budowniczych. Zbudowane bez zaprawy, niektóre ściany mają do 5 metrów wysokości i wciąż stoją po tylu wiekach. Miejsce to było także domem dla 8 rzeźbionych ptaków Zimbabwe, których wizerunek widnieje na fladze narodowej Zimbabwe.

Dzień 4 - Tshipise

Opuszczamy tereny Zimbabwe, przekraczamy rzekę Limpopo i wjeżdżamy do RPA. Nocleg będzie w Tshipise, gdzie jest możliwość pływania w ciepłej wodzie pochodzącej z gejzeru. Historia tego miejsca sięga w 1936 roku i było pierwotnie nazywane Chipise - pochodzące od słów „chia fisu” czyli „pal i bądź gorący”, odnosząc się do źródeł termalnych w temperaturze 65°C. Dziś po południu będzie czas na relaks w ciepłym basenie z wodą mineralną.

Posiłki: śniadanie, lunch i obiadokolacja

Przejście graniczne: Beitbridge.

Dzień 5 - Johannesburg

Dzisiaj przed nami męcząca jazda do Johannesburga. Po drodze odwiedzimy stolicę RPA — Pretorię. Noc spędzimy w Belvedere Estate. Chętni mogą rezerwować u przewodnika tradycyjny obiad.

Posiłki: śniadanie, lunch

Dzień 6 - Park Narodowy Krugera

Z Johannesburga wyjeżdżamy o godzinie 8.00, podróżujemy przez prowincję Mpumalanga w kierunku Parku Narodowego Krugera. W godzinach popołudniowych osiedlamy się w lodgy nKambeni, gdzie spędzimy następne 3 noce. Po popołudniowym safari odpoczywamy mile przy kolacji z występami lokalnych artystów.

Posiłki: lunch i obiadokolacja

Dzień 7 - Park Krugera

O godzinie 6.00 rano jedziemy na safari, w pojeździe jesteśmy neutralnymi obserwatorami. Zwierzęta postrzegają nas niczym obiekt martwy, niestanowiący dla nich zagrożenia. Jeżeli szanujemy ich poczucie bezpieczeństwa i nie podjeżdżamy zbyt blisko, możemy przez długi czas napawać się ich widokiem. Obserwuj uważnie, jeśli chcesz dostrzec rzadkie gatunki ptaków i czujne zwierzęta. Dodatkowo nocne safari pod okiem jednego z lokalnych tropicieli będzie doskonałym sposobem do zobaczenia nocnych drapieżników.

Opcjonalna: poranna piesza przechadzka po parku, nocne safari

Dzień 8 - Safari samochodem 4X4

Dzisiejszy dzień w całości poświęcamy safari we wspaniałym Parku Krugera doskonała — okazja do zrobienia zdjęć. Będziemy otoczeni fascynującą przyrodą i z pewnością uda nam się zobaczyć lwy, bawoły, nosorożce i wiele mniejszych zwierząt. W nocy możemy usłyszeć przechadzające się w pobliżu słonie, nawołujące się otocjony, pohukujące antylopy albo wyjące pawiany.

Opcjonalne: piesza wędrówka po parku, wieczorne safari

Dzień 9 - Trasa Panoramiczna, kanion rzeki Blyde

Ostatniego dnia naszej wyprawy będziemy podziwiali widoki wzdłuż spektakularnej Trasy Panoramicznej, będącej częścią Urwiska Gór Smoczych. Największą atrakcją będzie z pewnością zawsze zielony wąwóz rzeki Blyde oraz dodatkowe punkty widokowe, takie jak: Boże Okno, Three Rondavels (trzy chaty), Pinnacle Rock (wieżyca)

Wycieczka kończy się przy lotnisku w Johannesburgu. Poproś przewodnika o podwiezienie do hotelu, jeśli zostajesz w Johannesburgu.

Opcjonalne: poranne piesze safari i obiad w lokalnej restauracji

Posiłki: śniadanie, lunch i obiadokolacja