Wycieczka przez dwa obiekty UNESCO w Zimbabwe


Plan wycieczki z Wodospadu Wiktorii do Johannesburga

1. Z Vic Falls do Hwange

Trasa wycieczki do przez Zimbabwe

Z Victoria Falls jedziemy w stronę Parku Narodowego Hwange — największego rezerwatu ochrony przyrody w Zimbabwe, powierzchnia 14650 km², oraz bogactwo gatunków zwierząt awansuje Hwange do prestiżowej pozycji na całym kontynencie. Żyje tutaj jedna z największej liczby słoni afrykańskich, jak również ponad 100 innych gatunków ssaków i 400 różnych gatunków ptaków. Wieczór spędzimy przy ognisku.

Hwange to dawny królewski teren łowiecki, gdzie polował w XIX wieku Król Ndebele — Mzilikazi. Ten najważniejszy rezerwat dzikich zwierząt w Zimbabwe zajmuje część pustyni Kalahari, co dodaje ciekawej różnorodności zwierząt i fascynujący krajobraz obejmujący sawanny przeplatane słonymi równinami.

Odległość 230 km, z Victoria Falls do Hwange National Park

Początek wycieczki: Victoria Falls Rainbow Hotel, godzina 7.00

Nocleg w Hwange Main Camp

Główna atrakcja: podziwianie Wodospadu Wiktorii w cenie wycieczki

Obiadokolacja

2. Park Narodowy Hwange w Zimbabwe

Kontynujemy zwiedzanie PN Hwange. Osoby, które wykupiły safari, udają się na całodzienne zwiedzanie rezerwatu.

Nocleg w Hwange Main Camp

Pakiet dodatkowych atrakcji: całodzienne safari w Hwange

Śniadanie, lunch i obiadokolacja

3. Park Narodowy Matobo w Zimbabwe

Opuszczamy rezerwat Hwange, po drodze odwiedzimy miasto Bulawayo, następnie jedziemy w kierunku Parku Narodowego Matobo, zajmującego powierzchnię 44500 ha. Matobo został ustanowiony w 1953 roku w malowniczej Matobo Hills, liczne kopuły, iglice skalne uformowane z litego granitu przez miliony lat niszczycielskiej erozji i wietrzenia. Wszystko to zobaczymy w czasie popołudniowego safari. W 2003 roku park trafił na listę UNESCO, w jego granicach ustanowiony jest ścisły teren ochronny ze względu na zagrożone kłusownictwem nosorożce czarne i białe.

Nocleg w: Traveller’s Guest House

Śniadanie, lunch i obiadokolacja

Hwange do Matopos ±380 km

Pakiet dodatkowych atrakcji: popołudniowe safari w PN Matopos

4. Wielkie Zimbabwe

Wizyta w Zimbabwe nie jest kompletna bez zwiedzenia słynnych Ruin Wielkiego Zimbabwe, wpisanych na listę UNESCO. Pochodzące z około XI wieku ruiny były źródłem wielu teorii i sporów na przestrzeni lat. Zbudowane bez zaprawy, niektóre ściany mają do 11 metrów wysokości i dalej opierają się niszczycielskiemu działaniu natury. Odkryto tutaj także 8 figurek w postaci rzeźbionych ptaków, których podobiznę umieszczono na fladze narodowej kraju.

Nocleg w: Norma Jeans Lake View Resort

Główna atrakcja: zwiedzanie ruin

Śniadanie, lunch i obiadokolacja

Matopos do Great Zimbabwe Ruins ±360 km

5. Tshipise

Dziś przekraczamy granicę z RPA, wjeżdżamy do prowincji Limpopo. Tshipise powstał w 1936 roku i był wcześniej nazywany Chipise — nazwa pochodzi od słów „chia fisu”, czyli „pal i bądź gorący”, odnosząc się do źródeł termalnych w temperaturze 65°C. Dziś po południu będzie czas na relaks w ciepłym basenie wód mineralnych.

Nocleg w: Forever Tshipise Resort

Śniadanie i obiadokolacja

Wielkie Zimbabwe do Tshipise ±370 km

Przejście graniczne: Beitbridge

Główna atrakcja: gorące źródła

6. Johannesburg

Wyjeżdżamy wcześnie, podróżujemy na południe wzdłuż Great North Road do naszego ostatecznego celu, jakim jest Johannesburg. Po drodze miniemy Pretorię, jedną z trzech stolic w RPA, zanim dojedziemy do Johannesburga w późnych godzinach popołudniowych. Chociaż ostatni nocleg nie jest w cenie, większość osób wybiera pożegnalny obiad w jednej z Johannesburskich, doskonałych zresztą restauracji.

Śniadanie

Tshipise do Johannesburga ±485 km

Opcjonalna kolacja pożegnalna