Kapsztad - Zatoka Drapieżników


Zatoka Drapieżników w RPA

Zatoka Drapieżników
Mapa Zatoki Drapieżników

W odległości rzutu kamieniem z kapsztadzkiej z wschodniej plaży, rozciągają się z pozoru zwyczajne wody oceanu. Tym czasem jest to jedno z największych na świecie miejsce śmiertelnych pojedynków największych morskich drapieżników.

Nad Zatoką Fałszywą wznosi się dumnie od zachodniej strony skalisty Półwysep Peninsula, zdominowany przez olbrzymią Górę Stołową, poza tym wygląda jak każda inna zatoka. To co dzieje się pod powierzchnią wody sprawia, że obszar, 1000 km² wód przybrzeżnych aż roi się od drapieżników. Między dwoma prądami morskimi, chłodnym Benguelskim i ciepłym Mozambickim,wody zatoki mają zróżnicowaną temperaturę od 11 do 23°C.

Jest to pewnie jedna o z największych anomalii temperatur wody występujących gdziekolwiek. Płynąca niby strumieniem woda niesie wiele składników odżywczych, które przyczyniają się do sezonowego ożywienia glonów, utrzymujących ogromne ławice sardynek , sardeli i innych ryb. Za tymi "płotkami" podążają większe i drapieżne ryby yellowtails, lufary, leervis i kabeljou, będące pożywieniem dla największych morskich drapieżników. Członkami tego "śmiertelnego klubu drapieżników" są tak znane postaci jak żarłacze białe, orki, bronze whalers, threshers, blues, hammerheads i kilka innych - plus uchatki przylądkowe i kilka gatunków delfinów.

Wielkie hordy delfinów często liczące tysiące tworzą dużo piany. Trzy gatunki wielkiego wieloryba - Bryde's, wieloryb biskajski, długopłetwiec (humpback) - również spotykane na tych wodach regularnie. Wieloryby Bryde mieszkają tutaj na stałe, ale najbardziej widoczne od lutego do czerwca, a długopłetwiec pojawia się w czasie migracji w kierunku północnym w maju i czerwcu , a następnie w październiku i listopadzie w drodze na południe.

Wieloryby biskajskie pojawiają się od sierpnia do listopada na gody i poród młodych. Rybożernych ptaków jest też wiele, pojawia się t ponad 100 tysięcy kormoranów przylądkowych, wiele albatrosów różnych gatunków, pingwiny afrykańskie na plaży Boulders i stada głuptaków.

Czytaj dalej Migracja sardynek RPA
Rekin żarłacz biały
Rekin żarłacz biały