Zakupy w RPA, jakie pamiątki warto kupić


Pamiątki z RPA

Dżin z łajnem słonia

Butelka dżinu Indlowu z dodatkiem kupy słonia

W styczniu 2019 roku na rynku pojawił się dżin z dodatkiem łajna słonia. Co prawda, kupa słonia znalazła różnorakie zastosowania w Afryce, ale nie w nalewkach alkoholowych. Na pomysł dżinu z łajnem słonia wpadła Profesor Paula Ansley z mężem Dr Les Ansley. Po kilkunastu latach pobytu w Anglii powrócili oni do RPA i osiedlili się niedaleko Kapsztadu. Na safari w Kenii, kiedy przewodnik opowiedział o upodobaniach słoni i o tym, że tylko 40% zjadanej masy roślinnej jest trawione, narodził się ten szalony pomysł. Po powrocie do RPA skorzystali z pomocy eksperta od destylacji- Rogera Jorgensena. Opracowali oni razem, bardzo udaną recepturę, z dodatkiem jagód jałowca. Smak dżinu zmienia się sezonowo, w zależności od tego, co jest w menu słonia. 15% zysku ze sprzedaży przekazywana jest na Phinda Wildlife Project. W rezerwacie tym prowadzone są badania nad ochroną Wielkiej Piątki Afryki, ale głównie zagrożonych gatunków, takich jak nosorożec czarny. Słowo „indlowu” znaczy słoń w wielu afrykańskich językach. Butelka dżinu Indlovu kosztuje ZAR660 (ok. 175 PLN). Dżin sprzedawany jest w sklepie z winami we Franschhoek - Siegies on Huguenot, w sklepie Bug Five Duty Free na lotnisku w Johannesburgu oraz przez internet przez portal Yuppiechef. Dzięki dobrej reklamie, dżin stał się bardzo popularny wśród kolekcjonerów. Wielu ludzi kupuje go z ciekawości lub by pokazać znajomym i rodzinie.

Pomysły na zakupy w RPA

Mieszkańcy RPA uwielbiają robić zakupy - i sprzedać. Ogromne centra handlowe powstały na terenie całego kraju, w małych i dużych miastach, gdzie w hipermarketach i w sieci małych butików można kupić dosłownie wszystko.

Zakupy w RPA, buty

Drobni sprzedawcy nie mogący pozwolić sobie na wynajem lokali - na skrzyżowaniach ulic i na chodnikach sprzedają dosłownie wszystko począwszy od słodyczy i owoców, poprzez wyroby rzemiosła a skończywszy na pirackich DVD i marihuanie.

Nawet jak przejedziesz z miast na wieś, sprzedaż nie kończy. Wioski w Republice Południowej Afryki są usiane straganami z produktami rolniczymi i artystycznymi.

Wszystkie większe sklepy akceptują karty kredytowe, niestety możesz płacić tylko lokalną walutą (rand RPA). Jeśli przywiozłeś z sobą gotówkę, możesz ją wymienić w każdym banku albo na lotnisku.

Interesujące są wyroby lokalnej sztuki i rzemiosła. Charakterystyczne dla tej części świata są figurki i modele wykonane z drutu. Można je kupić na wielu ulicach miast RPA, ale sztuka ta najlepiej rozwinęła się we Wschodniej Prowincji Przylądkowej, w pobliżu miasta Cradock. Tutaj znajdziesz wiatraki do dwóch metrów wysokości z drutu i złom, takich jak puszki do żywności i starych pojemników aerozolowych. Ten innowacyjny rodzaj sztuki powstał w czasach apartheidu, czyli kiedy trudno było czarnym artystom zdobyć materiały do pracy. Tworzyli swoją sztukę z tego co mieli pod ręką. Z drutu budowane są modele samochodów, rowerów a nawet samoloty ze śmigłami.

W punktach przydrożnych straganach rzemieślniczych i całego kraju znajdą Państwo niepowtarzalne garnki, wyroby koszykarskie, misterną biżuterię z koralików, hafty i rzeźby, tkane chodniki i dywany.

Pchle targi, bazary w RPA

Pamiątki z RPA, tradycyjne bransolety

Niemal każde miasto posiada swoje małe rynki rzemiosła, w większych są jarmarki, miejsca sprzedaży unikalnej i często ręcznie wykańczanej odzieży, rzemiosło, biżuteria, ozdoby, przedmiotów kolekcjonerskich i delikatesy spożywcze. Bazar Bruma w Johannesburgu uważany jest za największy tego rodzaju obiekt na całej półkuli południowej. Jest naprawdę ogromna, a znajdziesz tu wszelkiego rodzaju ubrania, drobiazgi - cokolwiek. Warty polecenia są Panorama Flea Market w Mulbarton i B & B Hillfox zaliczane do największych i najstarszych rynków w kraju. Rosebank w Johannesburgu jest także domem dla African Craft Market, w którym przedsiębiorcy z całego kontynentu afrykańskiego prezentują swoje rzemiosła i innowacyjne zaprojektowane tkaniny dla rynków wewnętrznych.

Ręcznie wykonane abażury przez artystów Zulu