Przelot awionetką nad Wybrzeżem Szkieletów


Relacja z Namibii - Wybrzeże Szkieletów

Zanim wystartowaliśmy, pilot Andre ostrzegł nas że start może być trochę wyboisty, ale z reguły jest jedno duże uderzenie w chwili kiedy samolot zaczyna podnosić się w powietrze. Wiatr szumiał w kabinie, a my obserwowaliśmy piasek na pasie startowym.

Wkrótce ujrzeliśmy wydmy Sossusvlei, okrążyliśmy parę razy ważniejszy wydmy, zanim zauważyłem że koła samolotu przygotowane są do lądowania. Pilot zniżył pułap nad wydmami i zręcznie znalazł drogę do płaskiego, zawsze suchego dna jeziora. Kiedy szliśmy w kierunku wydm piaskowych, Andre wskazał na głazy, które prawdopodobnie przyniesione zostały przez Buszmenów bardzo dawno temu. Pilot wyjaśnił nam w jaki sposób kształty kamieni zmieniają się dzięki działaniu piasku i warunków atmosferycznych.

Wydma 45 z lotu ptaka

Następnym etapem naszej powietrznej przygody był przelot nad wybrzeżem oceanu, gdzie przelecieliśmy tylko paręset metrów ponad zburzonymi falami Atlantyku. Po chwili spostrzegliśmy pierwszy wrak statku, 310 ft Eduard Bohlen. Ku naszemu zdziwieniu, ten ogromny okręt nie jest już w wodzie tylko setki metrów od brzegu, przykryty częściowo wszędzie obecnym piachem. Andre pokazał nam też pozostałości po poszukiwaczach diamentów i po zbieraczach guana w zatoce Moeb. Właśnie tutaj zładowaliśmy na plaży żeby zobaczyć więcej szczegółów. Obok zardzewiałych szczątków stalowych balustrad i systemu lin i bloczków były wraki dwóch ciężarówek i dwa statki pochodzące z Afryki Zachodniej, sprowadzone tutaj do transportu guana.

Całe wybrzeże było pełne kości, różnej wielkości, pochodzących z wielu zwierząt, jak wieloryby a skończywszy na szakalach. Dowiedzieliśmy się że hieny mogą przetrwać w tym suchym środowisku dzięki zlizywaniu wilgoci nocą. Jeden z turystów obudził się kiedy usłyszał hieny zlizujące rosę z jego namiotu. Po zatankowaniu w Swakopmund, lecieliśmy dalej na północ. Zapytałem Andre o szum wydawany przez wydmy dzięki silnym wiatrom. Odgłos ten jest porównywalny do niemieckich bombowców w czasie Ⅱ wojny światowej. Andre powiedział że usłyszymy to jutro w Terrace Bay.

Czytaj dalej: