Ekspedycja Okawango z Johannesburga


Plan wycieczki na Okawango i Wodospady Wiktorii

1. Johannesburg do wrót Kalahari

Wyruszamy z Johannesburga w kierunku Skilpadshek — przejścia granicznego z Botswaną. Po załatwieniu formalności celnych podróżujemy autostradą Trans-Kalahari. Na noc zatrzymujemy się w wiosce Kang położonej u wrót Kalahari.

Bez posiłków

Przejście graniczne: Skilpadshek — RPA, Pioneer Gate — Botswana

Zakwaterowanie: Kang Ultra Stop

Mapa wycieczki Ekspedycja Okawango
Mapa wycieczki rozpoczynającej się w Johannesburgu. Jedziemy przez Deltę Okawango do Vic Falls

2. Serce Kalahari

Po śniadaniu zapuścimy się w głąb olbrzymiego Rezerwatu Central Kalahari. Na noc zatrzymamy się w obozie w okręgu Ghanzi, w sąsiedztwie zanikającego już ludu Buszmenów. Po obiedzie wyruszymy na spacer z przewodnikiem z ludu San, który zdradzi nam wiele umiejętności niezbędnych do przeżycia w Kalahari. Koczowniczy lud San to myśliwi i zbieracze, posiadający bogatą wiedzę na temat roślin i zwierząt, które odgrywają tak ważną rolę w ich stylu życia. Celem tej wędrówki jest zauważenie szczegółów, których nie widzimy z samochodu, wolimy raczej nie spotykać zwierząt, nasz przewodnik jest nieuzbrojony. Przy wieczornym ognisku będziemy gościli grupę lokalnych Buszmenów, by z pierwszej ręki poznać ich kulturę. Oprócz śpiewów i tańców usłyszymy też historie, jakie przekazywane były z pokolenia na pokolenie.

Atrakcje Dnia — piesza wycieczka z Buszmenem, tańce Buszmenów

Śniadanie, lancz, obiadokolacja

Zakwaterowanie: Dqae Qare San Lodge

3. Maun

Dziś rano żegnamy Buszmenów i śpieszymy w kierunku Maun, bramy wypadowej do Delty Okawango. Chętni mogą wykupić tu panoramiczny lot nad Okawango. Wieczorem znajdziemy czas na krótkie spotkanie poświęcone jutrzejszej ekskursji do Delty Okawango. Pakujemy tylko niezbędne wyposażenie ze względu na ograniczenia bagażowe w transferach do naszych obozów. Wskazane, by dysponować niewielką torbą lub plecakiem.

Śniadanie, lancz, obiadokolacja

Opcjonalna Atrakcja — lot awionetką ponad Deltą Okawango

Zakwaterowanie: Sedia Riverside Lodge

4. Delta Okawango

Widok z samolotu na Deltę Okawango Najbardziej satysfakcjonującym i przyjemnym sposobem na doświadczanie piękna i spokoju zawiłego systemu kanałów Delty Okawango jest przez mokoro. Po śniadaniu wyjeżdżamy do przystani łodzi płaskodennych (mokoro) (około 1 godziny jazdy), gdzie spotkamy lokalnych nawigatorów (polers). Płaskodenne łodzie zwane tu — mokoro, są pchane za pomocą długich tyczek. Wyjeżdżamy na ekskursję łódkami mokoro. Będziemy siedzieli bez butów, pamiętajmy więc o posmarowaniu stóp repelentem od komarów. Ważne jest, żeby zachować ostrożność i nie wykonywać nagłych ruchów oraz nie dotykać wody. Rejs taki może wydawać się niebezpieczny, jednak moim zdaniem dużo większe prawdopodobieństwo wypadku istnieje podczas przechodzenia przez ruchliwą ulicę. Chociaż otoczeni będziemy wodą, nie spodziewajmy się wielu komarów, zagrożenie malarią jest raczej średnie. Dzięki wspaniałej równowadze ekosystemu Delty Okawango, ryby doskonale regulują ilość larw komarów. Osiągając jedną z wielu wysp, udajemy się na piesze safari. Po spacerze wracamy łodziami z powrotem do stacji cumowania.

Możliwa jest opcja dodania 2 dni pobytu na Okawango w cenie ZAR2800 w wersji kemping. Po przybyciu do Maun będziemy przewiezieni na Okawango. Powrót do grupy w dniu szóstym rano.

Plan fakultatywnej wycieczki na Okawango: Okawango Dziki Kemping

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Nocleg: Sedia Riverside Lodge w Maun

5. Moremi

Turyści, którzy wykupili Nieobowiązkowy Zestaw Atrakcji, zostaną przewiezieni o świcie do Rezerwatu Moremi. Wysepki i kanały będące rajem dla ptaków i zwierząt stanowią ważną część ekosystemu Delty Okawango, Trasy oglądania zwierząt wybrane w danym dniu przez profesjonalnego przewodnika mogą się różnić, szczególnie gdy występuje wysoki poziom wody, ponieważ niektóre drogi mogą być zamknięte lub nieprzejezdne.

Śniadanie, obiadokolacja

Nocleg: Sedia Hotel w Maun

Pakiet Dodatkowych Atrakcji: wycieczka do Moremi

6. Nata

Nasza dzisiejsza podróż prowadzi nas przez północne rejony słonego jeziora Makgadikgadi otoczonymi majestatycznymi drzewami Baobab. Nasz Zestaw Dodatkowych Atrakcji pozwoli nam cieszyć się popołudniową wycieczką z przewodnikiem do słonego jeziora Makgadikgadi i Nata Sanctuary, by podziwiać spektakularny widok zachodzącego słońca.

Nocleg: Pelican Lodge

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Pakiet dodatkowych atrakcji: Ekskursja po słonym jeziorze Makgadikgadi

7. Park Narodowy Chobe

Z samego rana wyruszamy do Kasane, leżącego na brzegu rzeki Chobe. Safari wieczorne na rzece Chobe Jedziemy na safari w drugim co do wielkości parku narodowym w Botswanie, słynącym z wysokiego pogłowia wędrownych słoni. Popołudnie spędzimy na romantycznym rejsie po rzece Chobe. Jest to nietypowe safari, podczas którego dla odmiany płyniemy łodzią motorową. Zwierzęta ignorują łodzie, bez ryzyka jesteśmy w stanie zbliżyć się dosłownie na wyciągnięcie ręki do niektórych dzikich i niebezpiecznych zwierząt. Wspaniała okazja do zrobienia ciekawych zdjęć.

Kemping wyposażony w prysznice, basen kąpielowy, bar, internet

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Pakiet dodatkowych atrakcji: safari w Chobe, rejs po rzece Chobe

Rafting na Zambezi

8. Kasane do Wodospad Wiktorii

Po śniadaniu jedziemy w kierunku Vic Falls. Przekraczamy granicę z Zimbabwe.

Victoria Falls Rainbow Hotel

Śniadanie

Opcjonalnie: grupowa kolacja w restauracji

Przejście graniczne: Kazangula Road

9. Wodospad Wiktorii

Przez 2 godziny podziwiamy Wodospad Wiktorii, następnie rezerwujemy rozrywki na dzień następny. Większość turystów spędzi wolny czas na spływach (white water rafting), polecany jest grade five, spływ na potężnej rzece Zambezi. Vic Falls oferuje ponadto wiele innych atrakcji.

Śniadanie, lunch

Opcjonalne atrakcje na Vic Falls

  • Elephant Encounter od US$135 do US$150
  • Lot helikopterem US$150 do US$170
  • White Water Rafting - cały dzień od US$130 do US$145
  • Zambezi Sunset Cruise od US$90 do US$100
  • Lot nad Okawango od US$425 do US$600
  • Bungee Jump od US$155 do US$175
  • White Water Rafting — cały dzień od US$150 do US$160
  • Obiad w lokalnej restauracji od US$20 do US$50

Po wycieczce

Polecamy wykupienie 5-dniowej wycieczki do Zimbabwe, zaczynająca się w Vic Falls i kończąca w Johannesburgu. Zobacz: Wycieczka z Zimbabwe

Albo powrót do Johannesburga 2 - dniowym transferem. Cena transferu: wersja pod namiotami - R1250 (ok. 375 PLN), z zakwaterowaniem - R1450 (ok. 435 PLN) od osoby, posiłki nie są wliczane w cenę.

Okawango Dzioboróg Samochód do safari Waran paskowany, największa jaszczurka w Afryce Południowej