Wycieczka przez całe RPA

20 dni — Największe Atrakcje RPA

1. RPA — Park Krugera

Mapa trasy wycieczki z Johannesburga do Kapsztadu

Wyjazd z Johannesburga około godziny 7.00. Przed nami około 6 godzin jazdy przez wyżynne tereny (do 2000 m n. p. m.) Prowincji Mpumalanga. Lunch po drodze. Na noc osiedlamy się na prywatnej koncesji w Parku Krugera.

Opcjonalne atrakcje: klasyczne safari o zachodzie słońca

Obiadokolacja

2. Park Narodowy Krugera

Pobudka przed godziną 6.00. Zwiedzamy krainę Wielkiej Piątki Afryki. Osoby, które wykupiły pakiet dodatkowych atrakcji, uczestniczą w safari otwartymi Jeepami. Pozostali korzystają ze wcale nie gorszej opcji, czyli zwiedzania z pokładu wysokiej ciężarówki.

Opcjonalne rozrywki: popołudniowe safari 4×4 w rezerwacie Nkambeni

Zestaw Dodatkowych Atrakcji: całodzienne safari jeepami

Śniadanie, obiadokolacja

3. Trasa Panoramiczna

Chętni udają się na poranny trekking po dzikiej stronie Parku Krugera. Po śniadaniu zwiedzamy widokową Trasę Panoramiczną. Zatrzymujemy się przy kolejnych punktach widokowych: Boże Okno, Kanion Rzeki Blyde, Trzy Okrągłe Chaty.

Opcjonalne rozrywki: trekking po buszu

śniadanie, obiadokolacja

4. Suazi- Mlilwane Wildlife Sanctuary

Po porannym safari w Parku Krugera przejazd do Suazi (na polskim paszporcie darmowa wiza wbijana jest na granicy), po drodze zatrzymujemy się przy lokalnym markecie z afrykańskimi pamiątkami. Królestwo Suazi jest krajem śródlądowym, graniczącym z RPA i Mozambikiem. Noc spędzimy na terenie Rezerwatu Mlilwane. Piesze zwiedzanie buszu pozwala nam stać się częścią tego środowiska. Nie występują tutaj niebezpieczne dla nas drapieżniki.

Opcjonalne rozrywki: safari Mlilwane, minimum 2 osoby

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Przejścia graniczne — RPA- Jeppes Reef, Suazi- Matsamo

5. Zwiedzanie rezerwatu Mlilwane

Z samego rana trekking z lokalnym przewodnikiem w Mlilwane, tropienie zwierząt. Tutejsze zwierzęta przywykły już do widoku ludzi. To doskonała okazja dla miłośników fotografii. Rowerowe safari to kolejny poziom wtajemniczenia. Przecinasz sawanny pełne antylop gnu, blesboków, zebr i impali. Mlilwane jest jednym z niewielu rezerwatów w południowej Afryce, które pozwalają na rowerowe safari, bez przewodnika. Zjedź objazdem do lasu eukaliptusowego lub zatrzymaj się przy tamie, z pewnością spotkasz tam coś ciekawego. Pamiętaj że jedynymi niebezpiecznymi zwierzętami w Mlilwane są krokodyle i hipopotamy.

Opcjonalne rozrywki: safari, rowery górskie, spotkanie z lokalną ludnością

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Atrakcja dnia: piesze safari w rezerwacie

Zestaw Dodatkowych Atrakcji: wizyta w wiosce Esijeni

6. RPA — Estuarium St. Lucia

Opuszczamy Mlilwane, przekraczamy granicę z RPA, jedziemy wzdłuż ciepłego wybrzeża Oceanu Indyjskiego do samego Zululandu. Wieczorem czas na interakcje z lokalną ludnością Zulu. Popróbujemy tradycyjnego piwa z palm Ilala, rosnących tylko Zululandzie, nauczymy się kilku słów w języku zulu. Estuarium St. Lucia uznane przez UNESCO obejmuje: jeziora, plaże, rafy koralowe, mokradła, lasy, przybrzeżnych lasów i łąk wspierających zdumiewającą różnorodność zwierząt, ptaków i życia morskiego.

Śniadanie, lunch, obiadokolacja.

Przejście graniczne — Golela — RPA, Lavumisa Town Board — Suazi.

Atrakcja dnia: spotkanie z potomkami Shaka Zulu

7. Rezerwat Hluhluwe Imfolozi i Durban

Przed nami safari 4X4 w najstarszym w Afryce rezerwacie dzikiej zwierzyny - Hluhluwe-iMfolozi. To jedyny państwowy rezerwat w prowincji KwaZulu-Natal, gdzie występuje cała Wielka Piątka Afryki. Dzięki wysiłkom na rzecz ochrony przyrody, rezerwat może poszczycić się największą populacją nosorożca białego w świecie. Po południu powrót do iSimangaliso Wetland Park (St. Lucia), gdzie czeka nas rejs o zachodzie słońca wodami laguny pełnej ptaków i hipopotamów.

Śniadanie, obiadokolacja

Zestaw Dodatkowych Atrakcji: safari Hluhluwe-Imfolozi, rejs wycieczkowy

8. Góry Smocze

Robimy krótki stop w Durbanie, następnie odwiedzimy Howick Falls i pobliskie miejsce, gdzie aresztowany był Nelson Mandela. Następne dwie noce spędzimy w pobliżu uznanego UNESCO Parku Narodowego uKhahlamba Drakensberg i Royal Natal National Park. Góry Smocze są najwyższym w RPA pasmem górskim ze szczytami wznoszącymi się ponad 3000 m. n. p. m. Piesze wędrówki są najpopularniejszym, chociaż nie najłatwiejszym sposobem zwiedzania. Jeśli chcesz coś więcej, czeka cię tutaj wiele dodatkowych atrakcji.

Śniadanie, obiadokolacja

Atrakcje Dnia: Howick Falls, miejsce aresztowania Mandeli

Wodospad Howick
Wodospad Howick, gdzie rzeka Umgemi spada 95 metrów w drodze do Oceanu Indyjskiego. Od 1851 roku w wodospadzie poniosło śmierć 40 osób. Niektórzy popełnili samobójstwa, większość to wypadki.

9. uKhahlamba Drakensberg Park

Po śniadaniu rozpoczynamy piesze zwiedzanie Gór Smoczych. Po drodze zobaczymy malowidła naskalne Buszmenów. Dostępnych będzie kilka tras górskich, prosimy o wybór najlepiej pasującej pod względem kondycji fizycznej.

Śniadanie, lunch, obiadokolacja.

10. Lesotho — Malealea

Przekraczamy przełęcz górską, po drodze odwiedzimy restaurację sępów, by z bliska podziwiać te niedoceniane ptaki. Nasza trasa wije się przez wspaniałe klify Parku Narodowego Golden Gate. W godzinach popołudniowych wjeżdżamy do Lesotho, mijamy stolicę kraju, Maseru i kontynuujemy jazdę do naszej bazy wysoko wśród górskich szczytów.

Sam dojazd do granicy z Lesotho dostarcza nam wiele przeżyć. Popularne wycieczki na kucyku (opcjonalnie) wymagają wczesnego rozpoczęcia. Zanim wyruszymy, wizyta w lokalnej wiosce i szkole podstawowej. Podczas opcjonalnej wycieczki, lokalny przewodnik poprowadzi nas wzdłuż trudno dostępnej trasy z przepięknymi widokami. Można również pozostać w hotelu i odpocząć lub, doświadczyć opcjonalnych krótszych tras.

Atrakcje Dnia: PN Golden Gate, restauracja sępów

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Przejście graniczne — Maseru Bridge — RPA, Maseru Bridge — Lesotho

11. Zwiedzanie Lesotho

Wdychamy czyste powietrze górskie podczas pieszego zwiedzania. Odwiedzimy lokalną wioskę, by spotkać zwykłych mieszkańców kraju. Ludność Basotho słynie z tradycyjnych czapek, koców i ich wytrwałych kucyków.

Opcjonalne rozrywki: wycieczka na kucykach, piesze wycieczki, rynek miasta

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

12. RPA — Graaff Reinet

Pozostawiamy „Podniebne Królestwo”, jedziemy przez Karru w kierunku Graaff Reinet. Przekraczamy rzekę Oranje, na noc zatrzymujemy się w Graaff-Reinet. Będzie to doskonała okazja by odwiedzić Valley of Desolation. Widokowa wycieczka, wymarzona dla miłośników fotografii. Zobaczymy ostre klify i niepewnie zbalansowane kolumny Dolerytu wznoszące się do 120 metrów od dna doliny, na tle prastarych krajobrazów rozległych równin Camdeboo. Na skutek erozji trwającej 100 milionów lat powstały te fantastyczne widoki.

Pakiet Dodatkowych Atrakcji: popołudniowe zwiedzanie Valley of Desolation

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Przejście graniczne — Vanrooyenshek — RPA, Vanrooyenshek — Lesotho

Panorama Doliny Destrukcji
Na zdjęciu widok panoramiczny na Dolinę Destrukcji (Valley of Desolation). Konstrukcje dolerytowe wybudowane przez najlepszego architekta- naturę i jej wspólnika- erozję są obezwładniające w swej kolosalnej skali.

13. Park Narodowy Addo Elephant

Ten unikalny park narodowy w prowincji Wschodniej Przylądkowej słynie z wysokiego zagęszczenia słoni afrykańskich, jak również szczyci się „Wielką Siódemką Afryki”, czyli (słoń, nosorożec czarny, lew, bawół afrykański, lampart, wieloryb biskajski południowy i żarłacz biały). Zatrzymamy się na prywatnej koncesji Kudu Ridge Game Ranch, którą będziemy zwiedzać z naszym przewodnikiem.

Opcjonalne rozrywki: nocne safari

Śniadanie, obiadokolacja

Atrakcje dnia: popołudniowe safari ciężarówką

14. Park Narodowy Słoni Addo

Istnieje opcja odwiedzenia nadmorskiego miasta Port Elizabeth. Po lunchu wracamy do parku Addo na kolejne safari. W ostatnich latach Addo stał się trzecim co do wielkości parkiem narodowym w RPA.

Śniadanie, obiadokolacja

Atrakcje dnia: popołudniowe safari

15. Park Narodowy Tsitsikamma

Dzisiejszy dzień poświęcamy na dostępne tutaj sporty ekstremalne lub zwiedzanie i odpoczynek.

Odkryj przyrodę w jej najczystszej formie na "Tsitsikamma Trasa Drwali" Poczuj wyjątkowość tego biomu podczas podróży w dół malowniczej przełęczy Stormsriver wijącej się przez bór Tsitsikamma, specjalnie zbudowanym pojazdem. Podążamy wędrownym szlakiem słoni, mijając drzewa Yellowwood i Stinkwood, jednocześnie poznajemy historię i przyrodę. Poznamy bajeczny świat liczącego 450-500 lat boru. "Drzewo z Ludzką Twarzą", jest strażnikiem sprawującym pieczę nad lasem. Ekskursja odbywa się w dziewiczym królestwie dzikiej przyrody, starannie planowana trasa trafnie przedstawia wyjątkowość i niezrównane piękno, pozwalając turystom wchłonąć czar rodzimego boru. Informacje są przedstawiane przez przeszkolonych, profesjonalnych przewodników wyjaśniających kulturę, przyrodę, takich jak drzewo Knob Wood używane od bólu zęba przez ludność Khoisan. Poznamy rośliny takie jak "pościel Buszmena", które było używane jako naturalny środek odstraszający owady. Słowo "Tsitsikamma", pochodzi z języka Khoi, oznacza "miejsce wielu wód".

Human Tree, czyli drzewo ze znakami na pniu przypominającymi ludzką twarz
450 do 500 letnie drzewo "Strażnik Lasu" śpiący w ciągu dnia i pilnujący lasu w nocy. Zaskakujący widok. Drzewo z ludzką twarzą należy do gatunku hard-pear (Olinia Ventosa). Drzewa te mogą przetrwać nawet 800 lat.

Zabytkowe budynki z kamienia to pierwotne miejsce dla myśliwych należą do najstarszych budynków w Stormsriver. Zobaczysz okazałe paprocie wielkości drzew liczące setkam lat. Przewodnicy dostarczają klientom rozległych i ciekawych informacji na temat tego miejsca. Rozkoszuj się pysznym lunchem lub herbatą na pięknym miejscu piknikowym obok Stormsriver.

Śniadanie, lunch i obiadokolacja

Zakwaterowanie: Tube'n Axe

Pakiet dodatkowych atrakcji: zwiedzanie Trasy Drwali

16. Bloukrans, Park Narodowy Tsitsikamma

Park Narodowy Tsitsikamma jest trzecim najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym w RPA. Charakteryzuje się przyjemnym, chłodnym mikroklimatem. W cieniu olbrzymich zastrzalinów rosną kallijki etiopskie, srebrniki i wiele odmian kosaćcowatych. W gałęziach drzew spotyka się kolorowe turaki, w krzakach — antylopy dujkery i buszboki. Autostrada N2 biegnie po jednoprzęsłowych betonowych mostach nad rzekami Storms, Groot i Bloukrans. Most Bloukrans to jedno z najwyższych na świecie miejsce udostępnione do skoków na bungee.

Dodatkowe zajęcia: skoki na bungee, piesza wędrówka po górach, treetop canopy tours, Blackwater Tubing, Township Tour, Ocean Safaris, Sea Kayaking, Monkeyland, Birds of Eden

Śniadanie, lunch i obiadokolacja

Zakwaterowanie: Tube'n Axe

Wilderness do Tsitsikamma

17. Serce Trasy Ogrodów

Widok na Knysna Heads Podróżujemy Trasą Ogrodów (Garden Route) na zwiedzanie Groty Cango. Później przecinamy przez urzekające góry Outeniqua. Na noc zatrzymujemy się w pobliżu nadmorskiej miejscowości Plettenberg Bay.

Śniadanie

Zakwaterowanie: Fairy Knowe

Przejazd z Oudtshoorn do Wilderness na Trasie Ogrodów

Pakiet dodatkowych atrakcji: zwiedzanie jaskiń Cango

18. Oudtshoorn

Dziś podróżujemy przez wspaniałe góry Outeniqua w kierunku Oudtshoorn, po drodze zatrzymamy się w miasteczku Knysna. W górach Outeniqua zwiedzimy słynne jaskinie Cango. Jaskinie zawierają spektakularne komnaty i wielkie formacje wapienne, od lokalnego przewodnika dowiesz się wszystkiego o systemie jaskiń, który ma długość ponad 4 km. W Oudtshoorn na odważnych czeka jazda na strusiach.

Zestaw Dodatkowych Atrakcji: zwiedzanie jaskiń

Śniadanie, obiadokolacja

19. Droga winna w Somerset West

Jedziemy malowniczą trasą Route 62 do Somerset West, po drodze zatrzymujemy się przy Ronnies Sex Shop, nie jest to sex shop, ale raczej interesujący pub. Stellenbosch jest sercem regionu produkcji win w prowincji Przylądkowej Zachodniej i drugim najstarszym miastem w RPA. Ponieważ jest to ostatnia noc w trasie, jedziemy do lokalnej restauracji na wspólną kolację.

Zestaw Dodatkowych Atrakcji: degustacja win i serów, Kraal Gallery Weaving and Wine Tasting Tour

Śniadanie, lunch

Opcjonalne rozrywki: obiad,

20. Kapsztad

Po śniadaniu zatrzymamy się w uniwersyteckim mieście Stellenbosch, zwiedzimy miasto, mamy okazję skosztować uważanych za najlepsze, win w Republice Południowej Afryki. Wycieczka kończy się w Kapsztadzie.

Zestaw Dodatkowych Atrakcji: Cape Town Cultural Tour

Śniadanie

Typowy krajobraz w Lesotho Widok na rzekę Blyde, Urwisko Gór Smoczych Bourkes Luck Potholes