Plan zwiedzania Swakopmund w Namibii


Zwiedzanie Swakopmund w Namibii

Możesz spędzić cały tydzień w Swakopmund, jednak jeśli śpieszysz na północ i masz tylko jeden dzień do dyspozycji, tutaj dowiesz się jak najlepiej wykorzystać cenny czas.

Godzina 7.00

Ulice Swakopmund

W celu zdobycia ogólnego wyobrażenia o Swakopmund proponujemy wycieczkę po po historycznym centrum miasta w towarzystwie doświadczonego przewodnika. Nie jest to jak podziwianie Paryża czy Rzymu, ale szybko zapoznasz się z historią i teraźniejszością miasta. Przewodnik przedstawi Państwu najważniejsze budynki, takie jak miejskie muzeum, które kiedyś było browarem i Hohenzollern Haus, jeden z najpiękniejszych tutaj budynków słynący z tego że przez krótki czas był burdelem.

Cena zwiedzania R180 od osoby

Godzina 9.30

Po tym szybkim zwiedzeniu miasta poczujemy się trochę zmęczeni, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie filiżanka kawy i niemieckie brotchen w Cafè Treff Punkt na Sam Nujoma Avenue. Serwuje się tutaj lekkie dania takie jak Fleischkäse czyli rodzaj pieczonego mięsa. 100 metrów dalej znajdziesz Swakopmunder Fleischerei and Bistro gdzie możesz zamówić niemieckie kiełbaski z serem, kaszankę albo kupić kabanosy na dalszą drogę.

Godzina 10.30

Spójrz na Swakopmund z góry. Przejdź do centrum informacyjnego w Woermann Haus na Bismarck Street i zapytaj o klucze do wieży. Możesz tutaj zobaczyć jak miasto przechodzi w pustynię ze wszystkich stron. Jest to doskonała okazja do zrobienia ciekawych zdjęć. Kosztuje to tylko R15 i jest w dodatku dobrą gimnastyką, musisz pokonać 93 schody.

Godzina 11.30

Przejdź się po sklepach. Pośpieszne przejście po ważniejszych sklepach nie powinno zająć więcej niż godzinę. Polecamy małe butiki na Woermann Arcade, kafejkę internetową i kawiarenkę dla osób nie lubiących zakupów.

Godzina 13.00

Podziwiaj olbrzymi kryształ. Odwiedź Kristall Gallery na rogu ulic Tobias Hainyeko i Theo-Ben Gurirab Avenue, żeby zobaczyć największy na świecie kwarcowy kryształ. Jest on 3m na 3.5m i waży ponad 14 ton. Ten kamyk został odkryty na farmie Otjua w dystrykcie Karibib w roku 1985 na głębokości 45 metrów. Wykopanie kryształu zajęło właścicielowi farmy, Hannesowi Kleynhans aż pięć lat.

Wstęp kosztuje R20, dzieci płacą R12.

Godzina 14.00

Czas coś zjeść. Swakopmund ma ponad 50 restauracji. Masz tutaj duży wybór nie ograniczający się do niemieckich dań. W Napolitana zjesz pyszną pizzę w Cafe Anton wspaniałe lekkie posiłki.

Godzina 16.00

Kupuj pamiątki Odwiedź jarmark obok muzeum miejskiego w Swakopmund. Sprzedawcy będą cię namawiać do zakupu drewnianych żyraf, bębnów i afrykańskiej odzieży. Godny polecenia jest market obok Altes Gefangnis (dawne więzienie), na ulicy Henties Bay. Sprzedawane jest tutaj drewno teak i rosenwood doskonale nadające się na stoliki i podłogi. Można tam kupić gliniane wazony i ołowiane zwierzęta.

Godzina 18.00

Spaceruj po molo. Może tutaj jest zimne i nie przyjemne. Najlepszym miejscem żeby się o tym przekonać będzie przejście słynnym drewnianym molem. Uderzające fale spryskają twoją twarz. Zaczekaj tutaj do zachodu słońca.

Dodatkowe rozrywki w Swakopmund:

  • Quadbiking na wydmach piaskowych (1 godzina) od R300 do R400
  • Sandboarding na wydmach piaskowych od R250 do R350
  • Sky Diving od R2050 do R2100
Hohenzollern Haus

Miasto Swakopmund

Kwarcowy kryształ w muzeum w Swakopmund

Najważniejszą miejscowością wypoczynkową w tym regionie jest Swakopmund. Miasteczko to powstało jako siedlisko dla 40 niemieckich emigrantów i 120 żołnierzy, których zadaniem był nadzór nad budową portu dla Afryki Południowo-Zachodniej, jak nazywano przed I wojną światową Namibię.

Niemcy rządzili tutaj trochę ponad 30 lat, rocznie odwiedza Namibię około 60 tysięcy Niemców, dlatego do dzisiaj pozostało tutaj wiele śladów ich obecności. Okoliczności powstania Swakopmund oparte są na smutnym sekrecie, prawie już zapomnianym. W 1904 roku niemieckie wojsko krwawo rozprawiło się z rebeliantami Herero i Nama. Niemiecki przywódca wydał rozkaz zagłady dla tysięcy rdzennych mieszkańców. Swakopmund został wybudowany przez niewolników Herero. Połowa z nich zginęła w obozach koncentracyjnych. Obóz koncentracyjny znajdował się obok słynnego mola w Swakopmund. Wymordowano w tym czasie pomiędzy 60 a 80 tysięcy ludzi, 80% ludzi Herero poległo, szczęśliwcy pozostali przy życiu stracili swoją ziemię.

Nazwa Swakop, to z pewnością zniemczone słowo tsoakhaub pochodzące z języka nama i oznaczające odbytnicę. Zdaniem prymitywnego ludu nazwa ta opisywała dobrze to miejsce ponieważ, wezbrane wody rzeki Swakop zabierały wszystko co się dało i niosły do morza. To urocze, klimatyczne miasteczko charakteryzuje się dobrze zachowaną niemiecką architekturą kolonialną i ładnymi plażami. Leży tuż nad Zwrotnikiem Koziorożca. Pełno jest tutaj doskonałych restauracji, kawiarni, barów, nocnych klubów i hoteli.

Często goszczą w nim gwiazdy, np. w maju 2006 r. urodziła się w Swakopmund Shiloh Jolie-Pitt, córka znanej aktorskiej pary - Angeliny Jolie i Brada Pitta. Miasto to znane jest także jako centrum sportów ekstremalnych. Masowo uprawia się tutaj sandboarding! Ze Swakopmund polecamy spektakularny, malowniczy lot nad Wybrzeżem Szkieletów (trwający 1 godz.). Jego koszt wynosi 90 euro od osoby.

Quad biking na wydmach piaskowych w Swakopmund Sandboarding na wydmach w Swakopmund

Sandboarding to jedna z dodatkowych atrakcji jakie mamy do wyboru w Swakopmund