Sandwich Harbour (Wybrzeże Kanapkowe)


Sandwich Harbour w Namibii

Sandwich Harbour
Sandwich Harbour w Namibii

Zielonkawo niebieska laguna rozciąga się elegancko obok linii brzegowej pustyni Namib, na północnej granicy Parku Narodowego Namib-Naukluft. Jest to morski obszar chroniony (sanktuarium morskie), obejmujący ochroną ponad 50000 ptaków w okresie letnim i 20000 zimą.

Mapka Sandwich Harbour

W dodatku jest to jedno z najważniejszych estuariów w Afryce Południowej ze względu na swoją unikalność. Sandwich Harbour składa się z południowych równin powstałych z odkładającego się błota i mułu oraz północnych mokradeł zasilanych słodką wodą. Woda w północnej części pochodzi z ogromnych rezerwuarów wodnych znajdujących się pod wydmami piaskowymi, oddzielonych od wód Oceanu Atlantyckiego barierą skalistych plaż. Ogromne pokłady wodne uzupełniane są głównie przez efemeryczną rzekę Kuiseb. Określenie "efemeryczna", powszechnie stosowane, nie jest naszym zdaniem poprawne. Rzeka Kuiseb napotyka na swojej drodze przeszkodę nie do przebycia, jaką są wydmy piaskowe. Nie ma więc wyboru, woda zmuszona jest do sączenia się przez pokłady piasku. Zwiększone opady deszczu powodują większą ilość wody na Sandwich Harbour, jednak proces ten zajmuje aż 15 lat. Rzeka Kuiseb wypływa z gór w okolicach Windhoek, w odległości około 560 km. Pokonanie ostatniego odcinka biegu rzeki, pod wydmami o długości około 60 km zajmuje aż 15 lat. To chyba najwolniej płynąca rzeka w świecie. Miejsce to uważane jest za najbardziej aktywne pod względem geomorfologicznym na całym wybrzeżu Namibii. Zmienia się ono bezustannie pod wpływem wiatrów i prądów morskich.

W przeszłości Sandwich Harbour był ważnym ośrodkiem rybołówstwa, bardzo cenionym portem ze względu na pokłady wody pitnej i zakładami przetwórstwa rybnego. Dowody ludzkiej działalności cały czas są widoczne, jednak z powodu bezustannie przenoszących się wydm piaskowych, wszystkie te miejsca przechodzą w głąb pustyni Namib. Można tam zobaczyć kilka rozbitych okrętów, wchłoniętych przez stale posuwającą się pustynię. Obecnie jest to bardzo ważne miejsce pod względem ochrony środowiska, otoczone czerwonymi wydmami.

Zielone trzciny wyrastają dumnie z piasku, obok śladów pozostawionych przez szakale. Stada różowych flamingów dumnie chodzą po wzdłuż wybrzeża dodając dużo uroków do tego romantycznego miejsca.

Widok na Sandwich Harbour przy pustyni Namib
Sandwich Harbour obok pustyni Namib