7 Dniowa wycieczka z RPA do Swakopmund


Plan wycieczki objazdowej z Kapsztadu do Swakopmund 2019

1. RPA Góry Cederberg

Poglądowa mapa trasy wycieczki z Kapsztadu do Swakopmund w Namibii

Po wyjeździe z Kapsztadu przekraczamy przełęcz Piekenierskloof w górach Cederberg. Zatrzymujemy się na targu (Padstal) z żywnością pochodzącą z lokalnych farm. Cederberg to ponad 100 – kilometrowy łańcuch górski zbudowany z piaskowca zabarwionego tlenkami żelaza tworzącymi surrealne kształty. Drzewa cedrowe rosną tu na wysokości od 1000 do 1500 m n.p.m. Wiek niektórych okazów cedrów szacuje się na około 1000 lat. W godzinach popołudniowych udamy się na degustację wina do Org de Rac, organicznej plantacji winogron i winnicy. Uprawa winogron metodą organiczną jest bardzo pracochłonna, dlatego polisą właścicieli Org de Rac stało się zapewnienie miejsc pracy dla miejscowej ludności. Winogrona są zrywane ręcznie, stawia się duże wymagania przy selekcji owoców; wszystko po to, aby osiągnąć wysokiej jakości wina. Na plantacji nie używa się żadnych herbicydów i pestycydów. Zamiast nawozów sztucznych stosowany jest kompost, obornik i inne organiczne składniki.

Obiadokolacja

Zestaw Dodatkowych Atrakcji: odwiedzimy plantację herbaty Rooibos

Zakwaterowanie: Marcuskraal Campsite

2. Wyżyna Nama, rzeka Oranje

Przecinamy wyżynę Nama w kierunku rzeki Oranje. W 1852 roku odkryto tu bogate złoża miedzi, zjawiło się wielu śmiałków w poszukiwaniu łatwych pieniędzy. Powstało wiele kopalni, które powoli upadały z powodu trudności z transportem. Tylko jedna kopalnia przetrwała do dzisiaj, znajduje się ona w miejscowości Okiep, na północ od Springbok. Obecnie kopalnia ta zaliczana jest do najbogatszych kopalni miedzi na świecie. Nazwa rzeki Oranje pochodzi od nazwiska holenderskiej rodziny królewskiej — Oranje. Obecnie nazwa tej 1200 - kilometrowej rzeki została zmieniona na Gariep. Rzeka wypływa z tamy Gariep w Aliwal North we Wschodniej Prowincji Przylądkowej. Wpływa do morza w Oranjemund, na wybrzeżu zachodnim, tworząc granicę pomiędzy RPA i Namibią. Stanowi ponadto granicę wielu prowincji w RPA.

Śniadanie, obiadokolacja

Zakwaterowanie: Felix Unite Cabanas

Przejście graniczne: Noordoewer — Namibia, Vioolsdrif — RPA

3. Kanion rzeki Rybnej

Tego dnia mamy okazję, zbliżyć się do natury płynąc na kanoe rzeką Oranje. Po lanczu przekraczamy granicę z Namibią, przed zachodem słońca przybywamy nad Kanion rzeki Rybnej. Wykorzystujemy maksymalnie wspaniałe scenerie i efekty świetlne w sesji zdjęciowej.

Opcjonalnie: półdniowy spływ na kanoe rzeką Oranje

Śniadanie, lancz, obiadokolacja

Zakwaterowanie: Ai Ais Resort

4. Plac Zabaw Gigantów

Po śniadaniu pakujemy nasz obóz, kierujemy się do krawędzi Kanionu Rzeki Rybnej. Dzięki swoim punktom widokowym — z których można podziwiać ogrom i piękno tego cudu natury — dostarczy nam niesamowitych wrażeń. Wyjątkową atrakcją kanionu rzeki Rybiej jest szlak wiodący po dnie kanionu. Ze względu na wysoki poziom trudności na wyprawę zapraszamy zaawansowanych piechurów. Pokonanie 86 km tego spektakularnego szlaku jest możliwe tylko od maja do września i zajmuje śmiałkom 5 dni marszu; podczas marszu należy nieść na plecach cały ekwipunek, włącznie z wodą pitną. Obecnie, podobnie jak np. w Grand Canyon w USA, ładunek można przewieźć na grzbietach mułów. Bez wątpienia zwierzęta te najlepiej znoszą trudne warunki panujące w kanionie. Po zwiedzeniu kanionu jedziemy do Keetmanshoop. Popołudnie spędzimy na podziwianiu lasu drzew kokerboom i Placu Zabaw Gigantów, nazwanym tak dzięki masywnym dolerytowym głazom tworzącym formacje skalne i serię labiryntów.

Atrakcje dnia: Plac Zabaw Gigantów, las drzew kokerboom

Śniadanie, lancz, obiadokolacja

Zakwaterowanie: Maritz Country Lodge

5. Narodowy Park Namib Naukluft

Wydma 45

Każda wycieczka objazdowa ma długie dni spędzone w samochodzie i dzisiaj nadeszła pora na właśnie taki dzień. Zapuszczamy się głębiej w Pustynię Namib. Naszym celem są pola wydmowe w zachodniej części pustyni. Długie, zakurzone drogi i puste przestrzenie dają nam wgląd w ogrom Namibii. Od sawanny na wschodzie po czerwone wydmy na zachodzie powoli zmienia się krajobraz. Dziś wieczorem rozbijamy obóz na obrzeżach pól wydmowych i zasypiamy przy dźwiękach szczekania nieuchwytnych Gekonów.

Zakwaterowanie: Namib Naukluft Lodge

Główna Atrakcja: kanion Sesriem

Śniadanie, lancz, obiadokolacja

6. Wydmy Sossusvlei

Oglądanie wschodu słońca nad czerwonymi wydmami jest kulminacyjnym punktem każdej wycieczki do Namibii. Dzisiaj rano wyjeżdżamy przed wschodem słońca, aby uchwycić tę wspaniała chwila. Energicznie wspinamy się na Dune 45 — doskonały punkt obserwacyjny, by podziwiać zmieniające się kolory pustyni wschodu.

Cederberg, widoki na pola pomarańczy

Po obfitym śniadaniu jedziemy samochodem 4X4 do Sossusvlei, aby spotykać się z lokalnym ekspertem, który opowie nam o unikalnym ekosystemie pustyni Namib. Piaszczyste wydmy są uważane za najwyższe na świecie, o wysokościach dochodzących do 350 m. Zobacz: lista najwyższych wydm. Czerwonawy kolor i położenie czyni je jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc na Ziemi. Zdjęcia zrobione w Sossusvlei ozdabiają niejedną galerię i okładki wielu czasopism podróżniczych. Wieczorem udajemy się na przechadzkę po kanionie Sesriem. Namib Naukluft Park jest czwartym pod względem wielkości obszarem chronionym w Afryce. Ma powierzchnię 49768 km², jest większy np. od Szwajcarii. Park obejmuje większą część pustyni Namib i gór Naukluft. Wśród zwierząt zamieszkujących ten nieprzyjazny teren są: oryksy, kudu, żyrafy pustynne, springboki, zebry górskie i góralki abisyńskie. Pustynia Namib słynie z welwiczji, endemicznej rośliny o wieku dochodzącym nawet do 2000 lat.

Zakwaterowanie: Namib Naukluft Lodge

Atrakcje dnia: wspinaczka na Wydmę 45, przejazd jeepem do Sossusvlei

Śniadanie, lancz, obiadokolacja

7. Swakopmund

Cały dzień mamy do własnej dyspozycji.

Zobacz koniecznie: Więcej informacji o Swakopmund

Śniadanie

Zestaw dodatkowych atrakcji: piesze safari na pustyni

Zakwaterowanie: samodzielna rezerwacja

Możliwości po wycieczce

Kontynuujemy naszą wycieczkę do Delty Okawango, zobacz: wycieczka: Pustynia i Delta

Albo powrót autobusem do Kapsztadu.