Wycieczka 20 dniowa z Kapsztadu do Johannesburga


20 dni wokół RPA

1. Kapsztad

Zaczynamy wycieczkę zwiedzaniem nieformalnych osiedli Langa i Khayelitsha, gdzie tradycyjni uzdrowiciele i shebeens tworzą swoistą kulturę. Siedliska takie są symbolem ubóstwa, ale również źródłem żywiołowości i kreatywności. Trasa kulturalna jest obsługiwana przez lokalnego operatora z Kapsztadu.

Opcjonalne rozrywki: Lunch w Stellenbosch, kolacja w Somerset West

Mapa trasy wycieczki z Johannesburga do Kapsztadu

2. Oudtshoorn

Jedziemy przez suche Karru. Przybywamy do Oudtshoorn, największego miasta Małego Karru słynącego z wielkich farm strusi. Odwiedzimy jedną z takich farm. Oudtshoorn to półpustynna miejscowość, a ta trudna nazwa oznacza w języku Khoisan suchy. W latach 1880 - 1910 przybyło tu kilku żydowskich kupców z Polski. Założyli strusie fermy i dorobili się dużych fortun na eksporcie piór. W czasie II wojny światowej przywieziono tu sieroty z Polski. W ostatnich latach wzniesiony został pomnik w miejscu byłego sierocińca. Proponujemy, jako punkt programu, obiad z lokalnymi mieszkańcami.

Somerset West do Oudtshoorn ±400 km

3. Trasa Garden Route

Po śniadaniu zwiedzimy jaskinię Cango, następnie śpieszymy na przejazd spektakularną trasą przez góry Outeniqua do kurortu Knysna. To unikalna okazja na zwiedzanie tego malowniczego miasta. Dzisiejszą noc śpimy w pobliżu nadmorskiej miejscowości Plettenberg Bay.

Oudtshoorn do Plettenberg Bay ±150 km

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

4. Bloukrans i Park Narodowy Garden Route

Jedziemy Trasą Ogrodów. Zwiedzimy miejsce, gdzie antyczny las Tsitsikamma spotyka się z Oceanem Indyjskim. Miejsce to słynie z łagodnego mikroklimatu. W cieniu olbrzymich zastrzalników rosną gęsto srebrniki i kalijki etiopskie. W konarach drzew buszują kolorowe turaki, a w zaroślach poniżej — dujkery i buszboki. Jest to okazja, aby odważyć się na skok na bungee z mostu Bloukrans, zawieszonego 215 m nad rzeką, to najwyższe miejsce na świecie udostępnione do skoków na bungee.

Pierwsze kilka godzin słynnego Otter Trail jest w cenie wycieczki. Odważniejsi mają okazję do skoku na bungee.

Plettenberg Bay do Tsitsikamma ±70 km

Opcjonalne zajęcia: spacer po moście, Birds of Eden

Śniadanie, obiadokolacja

5. Bloukrans i Park Narodowy Tsitsikamma

Dzisiejszy dzień mamy do własnej dyspozycji. Wybieramy rozrywki z wielu tutaj dostępnych.

Opcjonalne zajęcia: skok na bungee (najwyższy na świecie), Treetop Canopy Tours, Blackwater Tubing

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

6 i 7. Park Narodowy Addo Elephant

Zwiedzimy jeden z najlepiej zarządzanych parków w RPA — Addo Park Słoni. Jest tu aż 450 słoni, spora liczba nosorożców, bawołów, antylop, szakali, wiewiórek oraz endemicznych gatunków ptaków, wśród których wyróżnić można takie, jak dzierzbik żółtogardły i okazały myszołów przylądkowy. Zaraz po wjeździe jest okazja zobaczyć się z dzikimi mieszkańcami rezerwatu.

Opcjonalne rozrywki: nocne safari

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Przejechanych 320 km

Widok na Valley of Desolation
Na zdjęciu widok panoramiczny na Valley of Desolation (Dolina Destrukcji). Erozja uczyniła tutaj wielkiego zniszczenia przez ponad 100 milionów lat, pomimo tego miejsce to jest urocze, zwłaszcza na tle zachodzącego słońca lub przy porannej mgle.

8. Wild Coast, Cinsta

Ruszamy na Wild Coast (Dzikie Wybrzeże) do niewielkiego miasteczka — Cinsta. Okazja na zwiedzanie miasta i pełny relaks. Cinsta leży na terenach ludności Khosa, z której pochodził Nelson Mandela. Jest to naprawdę dzika kraina, głębokich wąwozów, stromych klifów i wodospadów. Nazwa Dzikie Wybrzeże pochodzi od przybrzeżnych raf i skał, które w przeszłości były śmiertelnym zagrożeniem dla przepływających statków. Obecnie to raj dla turystów ze wspaniałymi miejscami do surfingu, wspinaczki i szlakami pieszymi. Spotkamy tu ludzi Khosa, którzy nadal kultywują swoje stare tradycje.

Po przeciwnej stronie Port Edward plaż jest mniej, wybrzeże jest bardziej skaliste. Kto wie ile rozbiło się tu statków w ciągu wieków? Ci którzy przeżyli, nazwali to miejsce Dzikim Wybrzeżem. Wraki żaglowców rozsianych po tej okolicy, zapewne kryją wiele skarbów. Każdego roku na ich poszukiwanie ruszają rzesze śmiałków. Dzikie wybrzeże zachęca też do bardziej prozaicznych łowów.

Addo do Cintsa ±320 km

Opcjonalne atrakcje: Canoe Trail, Quad Biking

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Chaty ludu Khosa

Chaty w stylu Khosa Cove Rocks Dom Nelsona Mandeli w Qunu (Mandela należy do ludu Khosa), spędza on tutaj Boże Narodzenie, rozdaje wtedy dzieciom z wioski prezenty Chata ludu Khosa

9/10. Królestwo Lesotho

Sam dojazd do granicy z Lesotho dostarczy nam wiele przeżyć. Popularne wycieczki na kucyku (do wyboru) należy rozpocząć wcześnie. Zanim jednak wyruszymy, czeka nas wizyta w lokalnej wiosce i szkole podstawowej. Podczas opcjonalnej wycieczki, lokalny przewodnik poprowadzi nas wzdłuż stromej trasy z przepięknymi widokami. Można również pozostać w hotelu i odpocząć lub zwiedzać na własną rękę najbliższą okolicę.

Cintsa do Lesotho ±500 km

Opcjonalne atrakcje: jazda na kucyku

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Przejście graniczne — Maseru Bridge

11/12. Góry Smocze

Góry Smocze są najwyższym w RPA pasmem górskim ze szczytami liczącymi ponad 3000 m. n. p. m. Zwiedzimy uKhahlamba Drakensberg (Royal Natal) National Park, zobaczymy malowidła naskalne Buszmenów.

Lesotho do uKhahlamba Drakensberg ±370 km

Opcjonalne atrakcje: jazda na kucyku

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Przejście graniczne — Van Rooyenshek

13. Pomnik Mandeli

Jedziemy w kierunku wybrzeża Oceanu Indyjskiego. W dniu 5 sierpnia 1962 roku policja zatrzymała samochód na pustej drodze w KwaZulu-Natal. Za kierownicą był Nelson Mandela. Został aresztowany i spędził 27 lat w więzieniu. Dzisiaj będziesz miał okazję odwiedzić to pamiętne miejsce, z imponującym obeliskiem Mandeli. Zatrzymamy się nad Howick Falls, by słuchać grzmotu wodospadu i zrobić kilka zdjęć w punkcie widokowym.

Pomnik Nelsona Mandeli w miejscu jego aresztowania
Pomnik Nelsona Mandeli w miejscu gdzie był aresztowany. Pomysłowy pomnik, wykonany z 50 prętów metalowych, symbolizujących kraty więzienne. Kiedy przechodzisz obok, dostrzegasz przechodzące światło, symbolizujące polityczną walkę całego społeczeństwa. Aby dostrzec twarz Mandeli, trzeba stanąć pod odpowiednim kątem. Pomnik był odsłonięty osobiście przez Nelsona Mandelę w 50 rocznicę aresztowania, czyli w dniu 5.08.2012.

W Durbanie zwiedzimy Golden Mile, czyli plażę długości 6 km leżącą pomiędzy ujściem rzeki Umgeni i głównym portem. Jest to optymalne miejsce do kąpieli w oceanie, opalania, surfowania i innych form czynnego odpoczynku. Durban to najpopularniejszy kurort plażowy w RPA. Mieszka tu liczna społeczność hinduska (ponad milion osób). 70% tej ludności wyznaje hinduizm, 20% to muzułmanie.

W lokalnej restauracji zamówimy dania kuchni indyjskiej i zaznamy ekscytującego życia nocnego tego nadmorskiego miasta.

Drakensberg do Durbanu ±265 km

Opcjonalne atrakcje: jazda na kucyku

Śniadanie

14. St Lucia Estuarium (iSimangaliso Wetland Park)

Miejsce to jest największym w Afryce estuarium, zajmuje powierzchnię 327 km² i jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. W 2008 roku zmieniono nazwę St Lucia na iSimangaliso Wetland Park. iSimangaliso Wetland Park ma długość 60 km i szerokość 10 km, maksymalną głębokość 1,5 m. Jest domem dla ponad 800 hipopotamów, tyluż krokodyli, jak też lęgowisko rzadkich żółwi karetta i skórzastych. Gnieździ się tu 500 gatunków ptaków, wliczając pelikany, flamingi, warzęchy i bieliki afrykańskie. Powstało tu wiele szlaków pieszych dla turystów. Przecinają one park pomiędzy jeziorem i Oceanem Indyjskim, przechodzą obok licznych wydm porośniętych gęstym lasem. Morski rezerwat iSimangaliso z rafami koralowymi i ławicami ryb to prawdziwy raj dla miłośników nurkowania.

Durban do St. Lucia ±240 km

Dodatkowe Atrakcje: spotkanie lokalnych Zulusów

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

15. Rezerwat Hluhluwe-iMfolozi

Dziś rano jedziemy do rezerwatu Hluhluwe-iMfolozi na safari jeepami 4x4. Jest to jedyny państwowy rezerwat w prowincji KwaZulu-Natal, gdzie występuje cała Wielka Piątka Afryki. Dzięki wysiłkom na rzecz ochrony przyrody rezerwat może poszczycić się największą populacją nosorożca białego na świecie. Po południu wracamy do iSimangaliso Wetland Park (St. Lucia), gdzie czaka nas rejs o zachodzie słońca po wodach laguny pełnej ptaków i hipopotamów.

Durban do St. Lucia ±240 km

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Zestaw Dodatkowych Atrakcji: safari Hluhluwe-Imfolozi, rejs wycieczkowy

16. Królestwo Suazi, Mlilwane Wildlife Sanctuary

Mlilwane Wildlife Sanctuary to najstarszy rezerwat w Suazi o powierzchni 4560 hektarów. Ponieważ nie występują niebezpieczne drapieżniki, możliwe są piesze wycieczki.

Opcjonalne Atrakcje: safari w Mlilwane

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Przejechanych 335 km ± 4 godziny jazdy

Przejście graniczne — Mananga

17. Park Narodowy Krugera

Wracamy do RPA i spędzimy w Parku Krugera dwa niezapomniane dni na podglądaniu zwierzyny. Park Krugera chlubi się Wielką Piątką oraz mnóstwem innych afrykańskich zwierząt. Ciężarówka daje nam przewagę nad innymi dzięki wysokości zawieszenia, podwyższa punkt widzenia.

Przy ognisku na kempingu warto zwrócić uwagę na afrykańskie niebo. Droga Mleczna na wyciągnięcie ręki, niemal dosłownie. Nie da się tego widoku inaczej określić. Niebo na półkuli południowej wygląda inaczej, jest na nim więcej gwiazd, bo patrzymy w głąb galaktyki. Zamiast Wielkiej Niedźwiedzicy widzimy Krzyż Południa, a właściwie latawiec, bo brakuje mu środkowej gwiazdy. Wokół jest więcej takich latawców. I pośrodku tych porozrzucanych światełek wielka Droga Mleczna z milionami gwiazd, skrząca się wszystkimi odmianami srebra, złota i bieli.

Opcjonalne Atrakcje: popołudniowe safari

Śniadanie, obiadokolacja

Suazi do Krugera ±230 km

Przejście graniczne — Mananga

18. Park Krugera

Kontynuujemy nasze safari.

Opcjonalne Atrakcje: poranne, piesze safari

Śniadanie, obiadokolacja

19. Transgraniczny Park Krugera

Możliwe jest safari jeepami. Wieczorem pokazy lokalnych tańców.

Dodatkowe Atrakcje: safari jeepami

Śniadanie, obiadokolacja

Kruger do Timbavati ±130 km

20. Trasa Panoramiczna, Johannesburg

Ostatniego dnia naszej wyprawy będziemy podziwiali widoki wzdłuż spektakularnej Trasy Panoramicznej, będącej częścią Urwiska Gór Smoczych. Największa atrakcja to z pewnością zawsze zielony wąwóz rzeki Blyde oraz sąsiednie punkty widokowe, takie jak: Boże Okno, Three Rondavels (trzy chaty), Pinnacle Rock (wieżyca) Wycieczka kończy się w Johannesburgu. Poproś przewodnika o podwiezienie do hotelu, jeśli zostajesz w Johannesburgu.

Opcjonalne Atrakcje: safari jeepami

Śniadanie

Timbavati do Johannesburga ±515 km