Atrakcje Afryki Południowej - plan wycieczki


Marszruta wycieczki Największe Atrakcje Afryki Południowej

Dzień 1 Johannesburg

Możesz przyjechać o dowolnej porze, na pierwszy dzień nie zaplanowano zobowiązujących zajęć do godziny 18.00, kiedy odbędzie się zebranie wszystkich uczestników. Poruszone na nim zostaną sprawy organizacyjne, załatwimy wszystkie formalności. Po spotkaniu zapraszamy na opcjonalny obiad, będzie to możliwość zapoznania się z wszystkimi uczestnikami wycieczki.

W Johannesburgu śpimy w hotelu

Bez posiłków

Opcjonalne zwiedzanie jeśli przyjedziesz wcześniej

Apartheid Museum - ZAR75

Gold Reef City and Heritage mine tour - ZAR360

Museum Africa - ZAR40

Art Gallery - ZAR60

Dzień 2 Khama Rhino Sanctuary

Po śniadaniu rozpoczyna się wycieczka do Wodospadu Wiktorii. Najpierw jedziemy do Khama - schroniska Nosorożców w Botswanie. Ostoja Nosorożca powstała dzięki inicjatywie mieszkańców miejscowości Serowe, Mabeleapodi i Paje w prowincji Central District pod patronatem wodza Bamangwato, generała Iana Khama. Głównym celem założycielskim tego rezerwatu była ochrona zagrożonych wyginięciem na terenie Botswany nosorożców białych i czarnych. Khama Rhino Sanctuary znajduje się 25 km na północ od Serowe przy drodze do Orapa. Zagospodarowano w ten sposób 4300ha Pustyni Kalahari i Serowe Pan (jest to bardzo twarde, nizinne miejsce wypełniające się wodą w czasie pory deszczowej). Kilka mniejszych tego rodzaju mokradeł można zobaczyć na terenie rezerwatu. Przed zachodem słońca jedziemy na nasze pierwsze safari. Będziemy mogli podziwiać bardzo aktywne o tej porze nosorożce.

±600 km, ± 8-10h

śniadanie, obiadokolacja

Dzień 3 Maun

Po śniadaniu wyruszamy do Maun, miasteczka które swoją sławę zawdzięcza Delcie Okawango. Będziemy uważnie przyglądali się temu cudowi natury. Jest to jedyna na świecie delta rzeki, która nie wpada do morza. Woda rozlewa się po rozległym terenie i wyparowywuje. Chętni mogą wykupić przelot awionetką nad deltą, aby uświadomić sobie, w czym tkwi tajemnica delty.

520 km, ± 7-8h

śniadanie, obiadokolacja

Dni 4 i 5 Delta Okawango

Dzisiaj udajemy się na przejażdżkę po delcie czółnami ciosanymi z ogromnego pnia drzewa, zwanymi mokoros. Przy okazji zobaczymy wiele charakterystycznych dla tego zakątka Afryki ptaków i zwierząt. Przykładem może być czerwona antylopa kob liczi (lechwe) doskonale przystosowana do życia w wodzie sięgającej do kolan. Ta optymalna głębokość zapewnia ochronę przed atakami większości drapieżników. Pod opieką doświadczonych przewodników zwiedzimy labirynty lagun, jezior i strumieni. Rozbijemy kemping na odległej, bezludnej wyspie, w sercu Okawango. Wieczór spędzimy przy ognisku pod afrykańskim niebem. Następny dzień rozpoczniemy wcześnie rano ostatnią wędrówką po fascynującej Delcie Okawango. Potem powrócimy do obozu na śniadanie. Reszta dnia pozostanie do naszej dyspozycji. Możemy odpoczywać w obozie albo wybrać się na pieszą wędrówkę lub mokoro safari.

± 60 km, ± 2-3h z Maun do zatoki mokoros

śniadanie, lunch, obiadokolacja

Dzień 6 Delta Okawango, Maun

Po śniadaniu płyniemy na mokoro do cywilizacji, wracamy do Maun, po drodze mamy okazję do odwiedzenia lokalnej wioski. Zapoznamy się z codziennym życiem plemion zamieszkujących tereny delty Okawango. Po obiedzie mamy wolny czas na zwiedzanie Maun. Osoby pragnące zasmakować przygód, mogą wykupić przelot awionetką nad Deltą Okawango. Warto skorzystać z tej propozycji, aby zrozumieć, na czym polega charakter Delty Okawango, a z samolotu można zobaczyć większy jej fragment.

±60 km, ± 2-3 h, z zatoki mokoros do Maun

Opcjonalne rozrywki: przelot samolotem nad Deltą Okawango

śniadanie, obiadokolacja

Dzień 7 Nata

Po śniadaniu zwijamy nasze namioty i jedziemy do Nata nad Makgadikgadi Salt Pan o powierzchni 12000 km². Tam udamy się na popołudniowe safari po słonym jeziorze otoczonym Pustynią Kalahari. Nocleg zaplanowano na kempingu na obrzeżu Makgadikgadi Salt Pans.

± 615 km, ± 8-9 h

śniadanie, lunch, obiadokolacja

Dzień 8 Park Narodowy Chobe

W Parku Narodowym Chobe udamy się na safari statkiem po rzece Chobe. Zobaczymy tutaj stada zwierząt podchodzące do wodopoju, miejsce to słynie z wysokiego pogłowia słoni. Z pewnością zobaczymy słonie przepływające rzekę. Spotkamy z pewnością hipopotamy, krokodyle, wiele różnych antylop, gepardy i lwy.

± 300 km, ± 5h

W cenie zawarta: wizyta nad wodospadem

śniadanie, obiadokolacja

Dni 9 i 10 Wodospad Wiktorii

Jedziemy w kierunku Zimbabwe, przekraczamy granicę około południa, lancz organizujemy na brzegu rzeki Zambezi. Po rozbiciu naszego kempingu w Livingstone mamy krótkie zebranie, podczas którego poznamy nowych towarzysz podróży i dowiemy się o założeniach na przyszły tydzień. Następny punkt programu to pierwsze spotkanie z potężnym Wodospadem Wiktorii, jutro możemy skorzystać z licznych tutaj miejsc oferujących rafting, loty na lotni, skoki bungy. Zwiedzimy również miasto i jego sklepy. Jednak najważniejszym punktem naszego dnia będzie obejrzenie Wodospadu Wiktorii.

śniadanie

Opcjonalne atrakcje

Canoe trail - USD140

Flying fox - USD40

Gorge swing - USD90

Lot Helicopterem (12 min) - USD140

Lot Helicopterem (25 min) - USD275

± 100 km, ± 2 h

W cenie zawarta: wizyta nad wodospadem

Dzień 11 Park Narodowy Hwange

Opuszczamy Wodospad Wiktorii, jedziemy do Parku Narodowego Hwange.

± 150 km, ± 3h

W cenie: safari w Hwange

śniadanie, lunch, obiadokolacja

Dni 12, 13 Matobos National Park/Bulawayo

Po drodze do parku Matobos zatrzymamy się w Bulawayo, zwane potocznie "miastem królów" jest drugim największym miastem Zimbabwe.

± 380 km, ± 7h

Zajęcia opcjonalne: safari 4X4

śniadanie, lunch, obiadokolacja

Dzień 14 Moremi Gorge

Osoby chętne mogą udać się na poranne safari. Po śniadaniu jedziemy do malowniczego Moremi Gorge. Nocujemy w podstawowym obozie, bez gorącej wody i Wi Fi.

± 370 km, ± 6h

śniadanie, obiadokolacja

Dzień 15 Blouberg

Przekraczamy granicę z RPA.

± 270 km, ± 5h

śniadanie, obiadokolacja

Dni 16, 17 Park Krugera

Zatrzymujemy się na kempingu Southern African Wildlife College, tu spędzimy trochę czasu z doświadczonymi tropicielami. Możliwe są opcjonalne safari popołudniowe lub odpoczynek przy ognisku pod gwiaździstym niebem półkuli południowej, przy akompaniamencie afrykańskich zwierząt i owadów. W drodze powrotnej zatrzymamy się w punktach widokowych przy Urwisku Gór Smoczych. Podziwiać będziemy kanion rzeki Blyde. Nasza przygoda zakończy się około godziny 18.00 na lotnisku w Johannesburgu.

± 350 km, ± 7h

śniadanie, lunch, obiadokolacja

Dzień 18 Johannesburg

W drodze powrotnej zatrzymamy się w punktach widokowych przy Urwisku Gór Smoczych. Podziwiać będziemy kanion rzeki Blyde. Nasza przygoda zakończy się około godziny 18.00 na lotnisku w Johannesburgu.

Samochód do safari Delta Okawango, mokoros czyli dłubane łodzie Pomnik Szkota Livingstone